אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כיצד נמנע מפגיעות במהלך חגיגות יום העצמאות


ד"ר חוסיין עאמר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי זיו:

על הציבור להיזהר מכוויות מזיקוקי דינור ומנגלים ולהימנע משימוש בתרסיסי קצף ושלג מסוכנים העלולים לפגוע בעיניים

יום העצמאות נחגג באירועים המתקיימים בכל רחבי הארץ, המלווים בזיקוקים, מנגלים והמולה. מדי שנה במהלך החג מגיעים רבים לחדר המיון לאחר שנפגעו משימוש בתרסיסי קצף ושלג, זיקוקי דינור, מנגלים ושיפודי עץ, מרביתם ילדים.

ד"ר חוסיין עאמר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי זיו אומר, כי על ידי הקפדה על מספר כללי בטיחות בסיסיים ניתן להבטיח, כי ההנאה בחגיגות יום העצמאות תעבור בשלום ומסביר מהן סכנות מהן יש להימנע: 
על מנת לעבור את החג בשלום מומלץ להישמר ממנגלים חמים ומזיקוקים אשר יכולים לגרום לכוויות. חשוב לשים לב שהמנגל יציב על מנת שלא יתהפך בזמן השימוש ואין לאפשר לילדים "לטפל" במנגל עצמו או לחלוץ נעליים ליד המנגל מכיוון שהם עלולים לדרוך על גחלים לוהטים או שיפודי עץ משומשים.
בנוסף, יש להיזהר מפגיעה בעיניים מזיקוקים ומתרסיסי קצף ושלג. "עשן הזיקוקים עלול לחדור לעיניים ולגרום לצריבה ולדמע של שעות רבות, במיוחד לבעלי עדשות מגע. התרסיסים השונים מכילים חומרים כימים רעילים ובמגע עם העיניים הם יוצרים תחושת צריבה קשה ומהווים סכנה לעיניים. החומר הכימי שבספריי יכול לגרום לנזק בלתי הפיך" אומר ד"ר עאמר.

ד"ר עאמר מסביר, כי תרסיס קצף הינו תערובת דביקה של סבון וחומרים כימים רעילים ובמגע עם העיניים הם שורפים ומהווים סכנה לעיניים ופגיעתם מצריכה לעיתים קרובות אשפוז של מספר ימים. החומר הכימי שבספריי יכול לגרום לכוויה ברמה כזו או אחרת של קרנית ולחמיות העין, הדבר גורם לכאב ומקשה על עצימת העין, ועלול לנטרל את העין ליממה ואף יותר. "לפני השימוש בתרסיס קצף יש לבדוק שהוא אכן מאושר על ידי מכון התקנים, לקרוא את ההנחיות שעל הבקבוק המדגישות לא להתיז לכיוון העיניים ולהימנע משימוש במקומות הומים וצפופים. במידה וישנה פגיעה מתרסיס קצף המצריכה טיפול רופא, עדיף להביא עם הנפגע גם את בקבוק התרסיס לחדר מיון, על מנת שהצוות הרפואי יוכל להעניק טיפול מיטבי בהתאם לסוג החומרים הנמצאים בתרכובת התרסיס" אומר ד"ר עאמר.

עוד מדגיש ד"ר עמאר, כי יש להקפיד להשגיח על הילדים הקטנים כאשר מגיעים למקום בילוי, וחשוב מאוד להצטייד במהלך הבילוי בכמויות גדולות של שתייה, במיוחד בימים חמים בהם מאבדים נוזלים ומלחים בזיעה, על מנת למנוע מקרים של התייבשות.
במרכז רפואי זיו מאחלים חג עצמאות שמח ובטוח לכולם!

אתר מרכז רפואי זיו - ziv.org.il

שם מחבר: 
גיל מאור
משרד יחסי ציבור שולח: 
תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.