אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

זיכרון השואה לנצח נצחים - תערוכה קבוצתית


סדן הפקת אמנות's picture
אוצר התערוכה: 
רחל זיו

זיכרון השואה לנצח נצחים -  תערוכה קבוצתית בציור, בצילום ובמעשה טלאים
זיכרון השואה לנצח נצחים - תערוכה קבוצתית בציור, בצילום ובמעשה טלאים. ציור שרית גורה. שולח מיכל סדן.

לרגל  יום השואה 2014,

לדעת לנצח! - זיכרון השואה לנצח נצחים -  תערוכה קבוצתית בציור, בצילום ובמעשה טלאים

 פתיחה , יום רביעי, 30.4.2014 בשעה 19:30 באשכול פיס למדעים ואמנויות תיכון עירוני א', תל אביב רח' ליאונרדו דה וינצ'י 1, פינת רח' הארבעה, תל אביב

 במעמד: שגריר גרמניה בישראל יישא דברים: מר אריה ברנע יו"ר אירגון "עמך" המרכז לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה ובדור השניאוצרת : רחל זיו זיכרון השואה הוא מהאירועים המכוננים של העם היהודי ושל מדינת ישראל. פליטי השואה וניצוליה היו ממקימי המדינה שבדרך, ויחד עם תושבי הארץ והעולים הרבים שהגיעו מאז מלחמת הקוממיות, בנו אותה ונלחמו על אדמתה. זיכרון השואה מהדהד באין ספור החלטות ומהלכים לאומים ואישיים, שעיצבו את פני המדינה והעם. הצייר משה קופרמן, שהיה עצמו ניצול שואה אמר: "התמונה נוצרת בהווה מסוים, אלא שהדור לעולם אינו משוחרר ממטען העבר. תהליך זה מכניס את מימד הזמן אל תוך הציור, וכך גם את ההיבט הארכיאולוגי שקשור בזיכרון. מה יכול להיות יותר משמעותי מהתכתבות עם הזיכרונות?"...לדבריו, הציור משמש תיעוד ממשי וחי לעובדות.... "זוהי בנייה על הריסות שצצות בכל פעם מחדש". אמנות, בכל תחומי היצירה, בונה מחדש מרקם זיכרון ייחודי, ובכך מדגישה את חלקם של האמנים במאמץ לא לשכוח. הם מעצימים בתרומתם את שמירת זיכרון השואה לנצח נצחים.       

כל עיסוק אמנותי בזיכרון השואה הוא קבלת החלטה על גבול הסיכון, האמן עלול לעמוד במצב של ביקורת כפולה הן של אלו שעברו את המאורעות והן מצדם של אלה האמורים להתרשם באמצעות אותן יצירות. מן  העבר השני חשוב לטעון ולהבין, כי נוכח כמויות החומר והאינפורמציה שהועברה אלינו לאורך כל השנים יש סכנה של אדישות מצטברת, של הרגל לעמדות שגרתיות הקשורות בתופת הנוראה. בתערוכה זו אנו מציגים יצירות אשר מנסות להעביר בשפה אחרת, שפה חדשה, יצירתית ומודרנית את שקרה, שפה שתדבר אל בני הדור הנוכחי בצבעים ובצורות המוכרות ונהירות לו.

אמנים המציירים ומפסלים את אירועי השואה ,בונים מחדש מרקם של זיכרון ויזואלי ייחודי משלהם ובכך מדגישים את חלקם במאמץ לא לשכוח, הם מעצימים את תרומתם למאבק הקולקטיבי לתזכר בכל עת את מהלכם של הדברים והזוועות שהשפיעו על בני משפחה או עליהם לאורך שנות חייהם. מן הראוי שיוקם בית נכות, מוזיאון מתאים ליצירות נפלאות אלו שצצות לעיתים רחוקות, רק ביום השואה ועולות ממרתפים ומחדרים סגורים ולא ניצבות הן מול עינינו יום יום לתזכורת ולהנצחה תמידית בדרך אמנותית.

האמנים המשתתפים: אדיבה אור, אילנה מינקוב, גדעון סער, גילה אלישר סטוקליסקי, דובי קדמן, דוד בן חיים, דורית וסרשטרום, דינה גוטליב, דניאלה אמנט, דר' פולי ליברמן, הילה זיו+טל זיו, חיים לוי, טטיאנה סדוב, יואל הראל, יונה בן אהרון, יעקב דדוש, לאה הרפז, ירוחם מזן, לריסה קופרשטיין, מרטין קיזלשטיין, סלומון לבייב, קטי קולומבייסקי, רחל זיו, שושי רימר, שלום קלנר, שרית גורה, תיכון עירוני א', תל אביב. אירוע התערוכה בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/607181779352759/?fref=ts

רחל זיו - יזמות, הפקה ואוצרות

 מיכל סדן - יחסי ציבור

נעילה: 18.5.2014 שעות ביקור בתערוכה: ימים א-ה 15:00-21:00 שישי –שבת- סגור                                                                                                  

גלריה / מוזיאון: 

Comments

תערוכה מדהימה

שווה ביקור

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת סדן הפקת אמנות

.