אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ניתוח לקיצור קיבה: השפעה פסיכולוגית


אביגיל אגלרוב's picture
ניתוח לקיצור קיבה

השפעות פסיכולוגיות ופיסיות של ניתוח לקיצור קיבה

השמנת יתר היא בעיה משמעותית התובעת מחיר בקרב אנשים רבים ונראה כי היא משפיעה יותר ויותר על אנשים רבים ברחבי העולם, בכל הגילאים. זהו מצב מסוכן וקטלני. אנשים רבים מתמודדים עם דיאטה ופעילות גופנית כדרך יעילה להורדה במשקל, אך המאבק נראה כאילו הוא קרב יומיומי והמוטיבציה לדיאטה ופעילות גופנית היא רק מצב זמני עבור רוב האנשים. לאחר מספר ניסיונות לא מוצלחים להשיל קילוגרמים מיותרים, הם פונים לקבלת תשובה באמצעות ניתוח הרזיה כגון קיצור קיבה.

מהו ניתוח לקיצור קיבה?

ניתוח זה מבוצע בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. התהליך מחלק את הקיבה ומארגן מחדש את המעי הדק. מטרת הניתוח היא להקטין את גודל הקיבה באמצעות ההסדר החדש. באמצעות הניתוח, המטופלים יורדים במשקל כי בסוף ההליך הם נותרים עם בטן "קטנה". כאשר הבטן קטנה יותר, אדם נוטה לחוש שובע בקלות והוא אוכל פחות. מסיבה זו ניתוח לקיצור קיבה מסייע לירידה קלה במשקל.

קיימים סוגים שונים של ניתוח זה: קיצור קיבה פרוקסימלי, קיצור קיבה דיסטלי וקיצור קיבה באמצעות לולאה. המנתח מחליט על סוג ההליך המתאים לכל מטופל, ורק לעיתים רחוקות מאוד ניתן לעלות שוב במשקל לאחר הניתוח. הירידה במשקל מתרחשת מהר הרבה מכפי שמשפיעות רוב הדיאטות והאימונים הגופניים, בעיקר בשל הקטנת המעיים והקיבה המתמלאת בקלות בעת האכילה.

השיקולים לביצוע הניתוח

בכל פעם בה אדם שוקל ניתוח לקיצור קיבה עליו להתבונן על עובדות הניתוח עצמו, ועל הבעיות הגופניות האפשריות לאחר ההליך, הכוללות הקאות, סתימת מזון, היפוגליקמיה ריאקטיבית, עצירות, גזים, אבני מרה, תסמונת שינה, בעיות רגשיות חמורות מאוד, ושינויים אחרים בגוף. בעוד שהרופאים מרחיבים ומפרטים בפני המטופל את הסיכונים, אנשים רבים כל כך נלהבים מרעיון איבוד המשקל, שאינם מתעסקים בהתמקדות חקר הסוגיות והבעיות העלולות להיגרם בהמשך.

תופעת לוואי חמורה אחת של ניתוח לקיצור קיבה עליה לא נותנים אנשים מספיק את הדעת, היא השפעת הניתוח על הזוגיות. מחקרים מראים כי שיעור הגירושין לאחר הניתוח הוא גבוה מאוד. בעוד שהניתוח הוא רק הצעד הראשון, במהלך השנה או השנתיים הקרובות, לירידה הדרמטית במשקל יש השלכות על כל היבט בחיים, ומכיוון שהתהליך מתרחש במהירות, קל ביותר לאבד את הקשר עם המציאות. הדבר דומה לחיים במשך שנה בגן שעשועים. כל המראות מעוותות, ולכן לא קיימת דרך לזהות מה אמיתי. ניתן אף להתחיל לאבד את הזהות העצמית, והתהליך נראה כאילו אדם חדש מתגלה מתחת לשכבות השומן.

בינתיים, בעוד שינויים אלו מתרחשים, העולם סביב מתחיל להתייחס אל האדם שעבר את הניתוח באופן שונה עם כל קילוגרם שיורד. כל מערכות היחסים משתנות באופן כלשהו, פשוט כי האדם עצמו משתנה. אנשים מתחילים לפלרטט איתו, ותשומת הלב החדשה עלולה להיות מפחידה, אך מצד שני מעצימה את האגו. שינויים אלו עלולים להיות קשים באופן משמעותי לאחרים.

כך לפתע, בן הזוג של האדם שעבר את הניתוח, מאבד את בן זוגו הישן והנוח, ומקבל בן זוג חדש, בטוח בעצמו ואטרקטיבי. זהו שינוי מכריע, וחלק מהאנשים שעברו את הניתוח מתרגשים כל כך ומתמלאים אנרגיה חדשה, שאינם יכולים לחכות לצאת וליהנות מהחיים.

הם רוצים לצאת לטיולים, ליצור קשרים חברתיים חדשים, לראות ולהיראות. הדבר האחרון בו הם מעוניינים זה לשבת ולצפות בטלוויזיה מידי ערב. למרבה הצער, זה עשוי להתנגש עם שאיפות בן הזוג והוא עשוי לחוש חוסר ביטחון.

השמנת יתר חולנית גורמת לאנשים רבים לחוש נחותים ולא ראויים, ולכן לעיתים קרובות הם מתפשרים על פחות ממה שהם ראויים לו באמת, וסבורים כי החיים אותם קיבלו הם הכי טובים עבורם, בהתחשב בתנאים. חלק מהאנשים השמנים מסכימים עם התעללות, בגידה או נישואין גרועים, היות והמשקל הרג את ההערכה העצמית שלהם. הם פשוט חסרים את הביטחון לכבד את עצמם.

אחרים מאשימים את בעיות המשקל שלהם, מתוך אמונה לפיה ברגע שיאבדו את המשקל, חייהם ישתנו באופן אוטומטי לטובה. לאחר הניתוח לקיצור קיבה, עודף המשקל כבר אינו מהווה גורם אשמה, והביטחון וההערכה העצמית מתחילים לעלות, ובהתאם, מתהווה איום חדש על מערכות יחסים.

השפעות רגשיות ופיסיות

לניתוח קיצור קיבה קיימות השפעות רגשיות, כמו גם פיסיולוגיות. אנשים רבים סובלים מדיכאון בחודשים שלאחר הניתוח, כתוצאה משינוי תפקיד המזון לרווחה הרגשית שלהם. הגבלות מחמירות של דיאטה עלולות להציב מתח רגשי משמעותי על המטופל.

לעיתים נדרשים שלושה חודשים עד שהרמות הרגשיות שבות לאיזון, ובתקופה זו חווה המטופל גם חולשת שרירים, הנגרמת באמצעות מספר גורמים וביניהם הגבלה על צריכת חלבון, אובדן מסת שרירים וירידה ברמות האנרגיה כתוצאה מכך.

החולשה עלולה לגרום לבעיות שיווי משקל, קושי בטיפוס במדרגות או הרמת חפצים כבדים, ועייפות מוגברת כתצאה מביצוע משימות פיסיות פשוטות. רוב הבעיות האלו חולפות עם זמן, ככל שצריכת המזון עולה בהדרגה. יחד עם זאת, החודשים הראשונים שלאחר הניתוח עלולים להיות קשים מאוד, אך ההשפעות הפסיכולוגיות אינן מובנות היטב לרוב המטופלים לפני הניתוח, והם זקוקים ליצירת מערכת תמיכה איתנה לפני שהם מסכימים להליך.

ויטמינים ותוספי מזון בדרך כלל כלולים במזון שאדם אוכל. לאחר ניתוח לקיצור קיבה, חומרים חיוניים אלו מתקצרים באופן משמעותי, ולכן יש לקבל תוספי מזון על מנת לכסות את דרישות המינימום היומיומיות של כל הוויטמינים והמינרלים.

סיכונים חמורים נוספים בעקבות הניתוח כוללים גם דימום בקיבה, מוות, הרניה (בקע, קילה), זיהום חמור, הכחשת הזהות העצמית, מתח, דיכאון, כיבים, עלייה מחודשת ומוגברת יותר במשקל, צורך בניתוח לתיקון המצב, וסיבוכים רגשיים ופיסיים שונים המשפיעים לא רק על המטופל אלא אף על האנשים סביבו.

לכן, על מנת לעבור את הניתוח בשלום,על המטופל להבין היטב את ההשלכות הפיסיות והרגשות על כל היבטי החיים עוד לפני הניתוח, ולהיות במעקב צמוד של רופא, דיאטנית ופסיכולוג על מנת לטפל היטב בסיבוכים המופיעים.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.