אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שם של התחלה / מאת אופיר עוז


שם של התחלה / מאת אופיר עוז

אופיר עוז, שם של התחלה, פרדס, 2013

על הרומן "שם של התחלה" מאת אופיר עוז

קווי דמיון רבים נמתחים בין הרומן "מעקב" מאת עפרה עופר אורן לבין הרומן "שם של התחלה" מאת אופיר עוז, גם אם התקופות שבהן מתרחשות עלילות שני הספרים שונות. גם בספרו של עוז, כמו בזה של עופר אורן, מדובר בעלייה לארץ שהיא כסמל להתחלה חדשה. חלקי פאזל המצטרפים לתמונה שלמה לקראת סוף הספר שבו מתחולל גילוי מרעיש, הצגת תופעה מזעזעת שאי אפשר לדבר עליה בלי לחשוף את סוד הספר, הצבת סוגיית הבחירה האישית לעומת משקלו הכבד של הגורל – גם אלה רכיבים דומים בשני הרומנים אשר מבקשים  קריאה שנייה, יודעת דבר, שתהייה בהכרח שונה מההיכרות הראשונית.

"פתאום אני מבינה שכמו שיש נשים שנולדו בגוף של גבר, וגברים שנולדו בגוף של אישה, אולי יש גם חיות שנולדו בגוף של אדם. ואם זה נכון אז אני בטוח אחת כזאת: חתולה או ציפור או אוגרת קטנה". כך אומרת סילביה, גיבורת הרומן בסיפורים של אופיר עוז, הנקרא "שם של התחלה".

הרומן מתחיל בהמתתם של שני גורי חתולים

ומסתיים בהצלתו מפיר ביוב של חתול שלישי.

זהו משל לחזרתה לחיים של סילביה אשר נולדה במשפחה מופרעת, כמו שהיא מכנה אותה, או בלשון היותר מקצועית, משפחה דיספונקציונלית ומרעילה.

עם זאת אין הקורא מבין ממש, בקריאה ראשונה, מדוע סילביה הפקחית והמוכשרת חולמת על התאבדות, מדוע היא מרגישה שידיה ורגליה מנוסרות, עד לגילוי מרעיש לקראת סופו של הספר שבו מתבהרת העלילה, שבו מתפענחים הרמזים הפזורים פה ושם כאבני ציון ובו מקבלות הדמויות עומק בלתי צפוי. גם על כך יש לסילביה, סטודנטית לספרות אנגלית ובלשנות, שהספר האהוב עליה הוא "פעמון הזכוכית", משפט

קולע: "ספר טוב מגלה טפח חדש בכל קריאה:

ניואנסים, אירוניה כמעט שקופה. (...) בספר שקוראים פעם שנייה, הסוף הידוע מראש מטיל אלומת אור נוספת על הדמויות, ואלומת האור הזו מטילה צל נוסף, שלא שמנו אליו לב קודם".

הרומן מורכב משלושה עשר פרקים-סיפורים שכל אחד מהם הוא מונולוג של אחת הדמויות, למעט הפרק האחרון שבו נשמע קולן של שתי דמויות לסירוגין, סילביה ובן זוגה, רמז לבחירה הנכונה של הגיבורה אשר נחלצת מכבלי החזרה האינסופית על דפוס העבר הכובל, מחוסר האונים ומהנכות הנפשית. לא תמיד ברור מייד הקשר בין המנולוגים, לא תמיד ברור מייד מי הדובר, לא תמיד ברורים המעברים בין הזיותיה וחלומותיה של סילביה לאירועים המציאותיים בחייה. אך דווקא משום כך הקריאה ברומן מאתגרת מאוד. על הקורא לצרף בעצמו את חלקי הפאזל לתמונה שלמה וכאשר יעשה זאת יצא נשכר. מאידך, סגנונו של הסופר הצעיר אופיר עוז מצטיין בשנינות חדה ובהומור מצליף, וגיבוריו, ואף הגרוטסקיים, האפלים וההרסניים שבהם, מתגלים באופן פרדוקסלי משעשעים. בין באר שבע לפריז, בין ארצות הברית לפינלנד, נפרש סיפור מענג ומתוחכם. מומלץ ביותר.

 אופיר עוז, שם של התחלה, פרדס, 2013

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אורנה ליברמן

.