אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מעקב / עופרה עופר אורן


מעקב / עופרה עופר אורן

מעקב / עופרה עופר אורן.הוצאת כנרת זמורה ביתן

על הרומן "מעקב" מאת עופרה עופר אורן

הרומן "מעקב" עוסק בסיפור אהבה של אישה אחת ושני אחים – נושא מוכר באמנות, אבל הפעם ההפתעה עולה על כל מה שאפשר לצפות. הרומן כתוב כספר מתח. החידה השואפת לפתרון היא:

מדוע זה עוקבים, לאורך עשרות שונים, סוכנים מטעם סוכנות הביון האמריקנית אחרי לילי ויואל פאר. בני הזוג, ילידי הונגריה, עלו ארצה על ספינת מעפילים מיד בתום מלחמת העולם השנייה ובנו את ביתם בתל אביב. הם נראים אנשים שגרתיים למדי. אמנם, לכל אחד מהם, וגם לילדיהם, יש סודות שהקוראים נחשפים להם לאורך הרומן, אבל לא עד כדי מעורבות של ה-CIA!

המתח הנבנה מעורר סקרנות ועניין בלתי פוסק, עד שקשה להניח את הספר ולהפסיק את הקריאה בו, והפענוח המגיע בסופו אינו מאכזב: באחת נפתרות כל התעלומות, כל העלילות נקשרות זו בזו באופן משכנע, והפתרון מציג סוגיה מרתקת ומכאיבה, שאי אפשר לפרט אותה בלי להסגיר את הסוד המפתיע שהרומן חושף ואת משמעותו.

"מעקב" אינו שואף רק למתוח ולזעזע, אלא מציג יותר מדילמה משמעותית אחת. וכך נוגע הרומן בפרשת קסטנר, האיש שדמותו מרחפת לאורך הסיפור. עופרה עופר אורן, באמצעות הדמויות והעלילה, נוקטת עמדה ברורה כלפי אותה פרשה כאובה שהדיה ממשיכים להישמע גם בימינו, ולעורר מחלוקות מוסריות כבדות משקל.

סיפורו הקצרצר של קפקא, "משל קטן", המופיע כמוטו לרומן, מעניק לקורא מפתח. על פי קפקא נראה כי הגורל נחרץ מראש ואין בעצם אפשרות להימלט מפניו. אכן, "מעקב" פוסע בעקבות התפיסה לפיה הכול נגזר לשבט ולא לחסד, ועם זאת הרומן כמו חותר תחת עצמו בכך שהוא כן מציע נחמה ומשמעות, גם אם אלה אינן מגיעות בדמותו של "סוף טוב" פשטני.

האתיקה שברומן נוגעת באסתטיקה, כך בדמותה של לילי, שיופייה משמש לה כמגן, וכך במוזיקה הרבה המתנגנת לאורכה של העלילה והמעניקה משמעות לדמויות ולקורא.

אחת ממעלותיו החשובות של "מעקב" היא דייקנותו. הסיפור מתרחש במקומות שונים, הונגריה, תל אביב, ערים בארצות הברית, ולאורך עשרות שנים. הרקע ההיסטורי אמין והמציאות המשכנעת נוצרת בנגיעות קלות, כמו אלה של צבעי מים. כתיבתה על עופר אורן חפה מהגזמות או מקלישאות, ועם זאת היא מעניינת ומקורית.

הרומן מפגין גם עומק ומיומנות בבניית נפש הדמויות הפועלות.

אם איכותו של ספר נבחנת בכך שכל קריאה נוספת שלו מגלה בו עוד ועוד תובנות, הרי הרומן "מעקב" עומד בהצטיינות במבחן. קראתיו פעמיים ואני מתכוננת לקראו פעם שלישית. לסיכום:

ממליצה מאוד על הספר הזה. הקריאה בו מרתקת, חווייתית ומעוררת מחשבה.

עופרה עופר אורן, מעקב, כנרת זמורה ביתן, 2013

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אורנה ליברמן

.