אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם הוא מוכן - פגישת נתניהו אובמה


תאריך פרסום קודם: 
29/06/2010
מחבר: 
דני רשף

היום בעוד שבוע, ב 06/07/2010, אמור ראש ממשלתנו בנימין נתניהו להגיע לפגישה עם הבוס הגדול ברק אובאמה. שלושת הפגישות בעבר, זו מאפריל לפני שנה, זו מעצרת האו"מ בספטמבר 2009 ופגישת הזובור משלהי מרץ 2010, תפסו את ראש הממשלה לא מוכן לסדרת המהלומות וההשפלות של אובאמה, דחקו אותו לפינה כמי שנגרר בעל כורחו אחרי הלחצים שארה"ב הובילה ופתחו את הסכר למסע דה-לגיטימציה למדינת ישראל, אלא שהפעם, בניגוד למקרים קודמים, ארה"ב אינה לצד ובצד ישראל - היא צופה ביציע שמשלח מפעם לפעם מחיאות כפיים מדודות, בעיקר לכיוון אירופה והעולם הערבי, לפעמים גם חצי מחיאה לטובתנו. מהראיון עם מרטין אינדיק, שגריר ארה"ב בישראל בעבר והיום עושה דברו של ברק אובאמה, עם דנה וויס ביום שבת האחרון ב"פגוש את העיתונות" עלו הנקודות הבאות.

א. ארה"ב עדיין רואה בישראל את המפתח ליחסיה עם העולם המוסלמי למרות שמחוות הפיוס של אובאמה רק הרחיקו את המוסלמים בעולם מארה"ב – ראה תורכיה כמשל. לכן, פרשנות שלי, באופן בלתי נמנע ישראל, בעיני הממשל, היא בת ערובה להסתבכות הממשל האמריקאי באפגניסטן ולערעור היציבות בעיראק לאחר הבחירות האחרונות ב 07/03/2010. מרטין אינדיק כמעט אמר זאת במפורש שארה"ב מצפה להמשך ההקפאה בגדה ובירושלים! (שממשלת ישראל טוענת שלא הייתה מעולם) כדי לאפשר לאבו מאזן לקבל מהליגה הערבית הערכה למו"מ העקיף עם ישראל. כרגע המנדט של אבו מאזן מהליגה הערבית מוגבל גם הוא רק עד ספטמבר הקרוב (סוגיית המנדט מהליגה הערבית לניהול מו"מ עם ישראל היא במובהק פטנט יחודי של אבו מאזן לגרור זמן וויתורים – ערפאת או חאלד משעל לא נדרשו או נדרשים לשום מנדט כלל ערבי להחלטותיהם). כאשר ארה"ב מנמקת את מלחמתה בעיראק או באפגניסטן שהם פועלים למען "העם" העיראקי או האפגאני ושארה"ב בעצם משתפת פעולה ועוזרת להם לעזור לעצמם להגשים אינטרסים משותפים - לכולנו ברור שארה"ב מתנשאת, אינה מוסמכת לדבר בשם עמים אחרים וודאי לא להציג את האינטרסים שלהם כמשולבים, בהכרח, באינטרסים של ארה"ב.

זו מין נוסחה להצדיק את הכוחנות האמריקאית כאילו היא למען, האפגנים, העיראקים או הישראלים שלא מסוגלים באמת להבין את האינטרסים שלהם לבד. מרטין אינדיק הרבה להציג בראיון את האינטרס האמריקאי כאילו הוא גם אינטרס ישראלי (אכן לישראל יש אינטרסיםמשותפים רבים ובעיקר אינטרס לרצות את ארה"ב). הוא הרבה לדבר על האינטרסים המשותפים שבשמם אמור בנימין נתניהו להוביל צעדים נועזים לשלום עם הפלשתינים ברוח הפיוס בין האסלאם לארה"ב, שכמובן כרגע לא קורמת עור וגידים כי ישראל טרם הבינה נכון את האינטרסים "שלה". לפי מרטין אינדיק במשתמע ארה"ב היא זו שמגדירה מה טוב למדינת ישראל ושהגדרה זו ממילא טובה גם לישראל והולמת את האינטרסים שלה. מכול האמור לעיל עולה שהערכת המצב הבסיסית של ממשל אובאמה. מותר לנו לשאול כיצד מתכונן נתניהו למלכודת. האם הוא נחוש לא להגרר להחלטות חפוזות תחת לחץ, האם יש לו קווים אדומים ברורים, האם יש לו יוזמה מעשית (ראה כמה אפשרויות) משלו שתגרור את ארה"ב להגיב, מניסיון העבר עשו לו זובור עם גריז ונוצות בדלת האחורית של הבית הלבן, עכשיו יעשו לו זובור עם חיוכים וקוקטיילים בדלת הקידמית של משכן נשיא ארה"ב והוא יחזור מזיע ומגמגם כשאהוד ברק דורך לו על הזנב -עונשו של מי שלא יודע ליזום.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דני רשף

.