אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דרוש " כלב שמירה" לבית הלאומי של העם היהודי


תאריך פרסום קודם: 
04/06/2010
מחבר: 
צלילה אבנר הלמן

"יש בקרבנו-שכירי -הרס שמציתים במכוון מהומות, מדרדרים אותנו לתהום, הם נמצאים בממשלה ובכנסת, סוס טרויאני כחול לבן שהיה רדום עד לפני שנה בערך..... " את זה אמר איש מבוגר שבע ימים ונסיון לאשתו, בהולכם בשוק הכרמל בתל אביב.

זוהי "חוכמת השוק" בקליפת אגוז. למה התכוון ? את ההמשך כבר לא שמעתי. מה הוא יודע שאנחנו כולנו לא מבינים?

אומרים שבמאה העשרים ואחת החל עידן חדש: הדמוקרטיות בעולם המערבי נתונות למתקפה, הן חלשות ומאוימות על ידי גורמים אינטרסנטים ששולחים זרועות לכל עבר ממניעים כלכליים .

"כסף כח ושליטה" זה כל הסיפור .

האידאולוגיות , ומלחמות בין תרבויות כך אומרים, הם בחלקם רק כיסוי ומצג שווא כדי לספק לגיטימציה ל"אלוהי ההון ולמנעמי השלטון" מחד ולנהירה לכוון הדת של האוכלוסיה האזרחית במקומות בהם המצב הסוציו אקונומי הולך מדחי אל דחי מאידך.

כולם בוחשים בקדירה המזרח תיכונית ולא תמיד לתועלת הציבור, מערכות הביון ובעיקר הקג"ב והסי.אי.אי עובדות שעות נוספות, אך האמריקאים כבר אינם מעונינים בתפקיד השוטר המקומי , וכך לטענת דני רוטשילד, מנצלים הרוסים את ההזדמנות שניקרה בדרכם להכנס לואקום שנוצר (ראה ביקור מדבדב בסוריה ), ואילו האזרח הקטן "שרוליק" עם הכובע טמבל סופג "תרגיל כיפה אדומה" פשוט ועומד חסר אונים מול "האח הגדול" שהשתלט על חיינו.

במאבק העולמי שבין העולם החופשי, מול אלה שאינם חיים במערכת דמוקרטית, יש רוב אוטומטי למדינות לא דמוקרטיות, כוחה של אירופה נחלש והשינוי משפיע גם עלינו. ציפי לבני, אמרה השבוע בפורום צרפת ישראל כי ישנם גורמים שמנצלים את אותם הערכים הדמוקרטים שלנו, ונוצרה אנומליה שבה הדמוקרטיה נותנת מקום לקבוצות שמתנגדות לערכיה וכך למעשה יורה לעצמה ברגל. במאבק האסימטרי הזה שבין מדינות לבין ארגוני טרור וצבאות לא מדינתיים, מנצלים ארגונים לא דמוקרטים את חולשת הדמוקרטיה לחיזוק כוחם הפוליטי.

וכאן כולם מדברים עצמם לדעת בכנסים על תקשורת, על דמוקרטיה ועל פתרונות יצירתיים לסכסוך הישראלי פלסטיני בשעה שהסכסוך הישראלי –פלסטיני, לפי אחת התיאוריות הוא רק אמצעי המשרת את אותם גורמים כדי לשמר את האש, המלחמות והסכסוכים האזוריים .

תעשיית המלחמה אטרקטיבית יותר, היא מספקת צרכים שונים; לעומת זאת, השלום והמהפיכה הירוקה מלהיבים פחות.- הם מספקים פחות אדרנלין למי שמחפש דם.

האידאולוגיות על פי תאוריה זו נרתמות על ידי המושכים בחוטים, כדי לספק לגיטימציה, וכאמצעי לגיוס כספים, עבור פעילי שיט תמימים, אנשי שמאל וזכויות אדם ובעיקר עבור גורמים אסלאמיסטים קיצונים שמנצלים את תמימותם של "אנשי שלום".

עבור מדינת ישראל, המחיר כבד מדי - המערכת החיסונית נחלשת לאורך זמן – יש בקיעים בחוסן הלאומי ועבורנו כמדינה יהודית ודמוקרטית המקהלה האנטי ישראלית של "פעילי שלום וזכויות אדם" פיקטיביים שחותרים לדלגיטימציה של המדינה הוא בבחינת "לחיות או לחדול" .

סגנון המלחמה החדש שמתנהל באינטרנט, ברשתות החברתיות, בגיוס פעילים, במלחמה על התמונה המנצחת היא מלחמה שהעתונות המסורתית אשר שליחותה מאז ומתמיד היתה להיות "כלב שמירה" לא מורגלת לה.רגילים לה.

קשה לנו לשווק את הסיפור שלנו, ובעצם כפי שאמר רונן ברגמן באחד מקבוצות הדיון שהתקיימו השבוע, "הבעיה אינה השווק, הבעיה היא המוצר, וקשה כיום לשווק שליטה על שטחים".

בנוסף לכך הצנזורה העצמית שמטילים על עצמם עיתונאים, מקשה על שיח אמין. אין מדובר על צנזורת מידע שזורם באופן חופשי בזמן אמת ברשתות השונות, מדובר לפי עמוס שוקן בצנזורה העצמית שמטילים על עצמם רוב העיתונאים, אצל רובם המסר מונוליטי. ואפשר לספור על יד אחת את העיתונאים החושבים מחוץ לקופסה וגם מביעים זאת בגלוי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת צלילה אבנר הלמן

.