אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לו אני ציפי ליבני


תאריך פרסום קודם: 
18/03/2010
מחבר: 
דני רשף

למען הגילוי הנאות בתפיסותיי אני "קדימה". אני מאמין שהתיישבות יהודית מסיבית בלב אוכלוסייה ערבית תביא קלייה על מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית. היאחזות בשכונות קצה ערביות של ירושלים כגון א-ראם ליד ש.ת קלנדיה בפאתי רמאללה (כן שניהם בתחום המוניציפאלי של ירושלים) בית חנינה ורכס השועפט, ג'בל מוכאבר וסוואחרה בדרום מערב העיר מחלישים את אחיזתנו בירושלים ושניהם ביחיד גוזרים עלינו דה-לגיטמציה בין לאומית הולכת וגוברת שעשויה, חס וחלילה, להגיע לממדי החרם הבין לאומי על דרום אפריקה. אני אחוז חרדה אמיתית מפני חידוש הבניה המסיבית בלב יהודה ושומרון, למרות שליבי עם המתנחלים, אבל אני גם חרד לריבונות ישראל. אין לי ספק שרוב מותחי הביקורת על ישראל אדישים לקיומה וחלקם אפילו שואפים בפועל לחיסולה. זירת המאבק שלי היא בחברה הישראלית. הקו האדום שלי הוא לקבל את מרותה של הממשלה הדמוקרטית הנבחרת, להמשיך בביקורת שלי ותמיד! לצדד בישראל נוכח ביקורת חיצונית מתוך אמונה שאת גורלנו כאן אנחנו צריכים להכריע בינינו ולא אף אינטרס חיצוני מתנכר בדרך כלל.

ציפי ליבני, מנהיגת קדימה ויו"ר האופוזיציה יכלה לעצב לנו ממשלה אחרת יותר קרובה לטעמי. היא בחרה לדחוק את הממשלה למה שהיא היום, ממולכדת בתוך עצמה וחסרת יכולת ליזום מהלכים אסטרטגיים, יתכן מתוך שאיפה לחזק את כוחה נוכח החולשה המובנת של הממשלה ונוכח הלחץ הבין לאומי הגובר שהשיתוק יוצר כלפי הממשלה. לציפי יש דילמה אמיתית עד היכן לחוכך כפיים בהנאה נוכח הסתבכות הממשלה ומאיזה רגע הסתבכות הממשלה עלולה לפגוע בריבונות ההחלטה של ישראל, באינטרסים הבסיסיים שלה ובהישרדותה.

הדרישה האולטימטיבית של שרת החוץ האמריקאית להקפיא כול בניה במזרח ירושלים, כולל גילה ורמת מנשה, למשך כול תקופת המו"מ עם הפלשתינים, שמניסיוננו ימשך עד אין סוף, סותרת הבנות קודמות עם הממשל האמריקאי, פוגעת בקונצנזוס, שגם קדימה שותפה לו, ומובילה אותנו בנתיב של מו"מ עקיף עם הפלשתינים כשארה"ב שומרת לעצמה להכתיב את כללי המשחק תוך כדי התהליך, כנראה בעיקר לרעת ישראל, ומשרטטת את הגבול הסופי עוד בטרם החל המו"מ. נראה לי שגם קדימה וציפי ליבני, למרות הסתייגותם מהממשלה, לא היו יכולים לקבל תנאים כאלה.

כראש אופוזיציה מצטיינת ציפי ליבני בעיקר בנאומים ארסיים נגד הממשלה, שהיא בסרבנותה עיצבה לנו ובמאבק כוחות ממולח ומוצלח בתוך קדימה אבל ללא עשייה אמיתית בכנסת. המשבר עם ארה"ב יכול להביא אותה גם לקדמת האחריות הלאומית לו הייתה מכריזה על תמיכה טוטאלית בממשלה בהקשר של המשבר הנוכחי סביב הבניה בירושלים, לו הייתה מודיעה שלמרות המחלוקת שלה עם הממשלה אין בכוונתה להיפגש עם בכירי ממשל בארה"ב כול עוד אינם מוכנים להיפגש עם ראש ממשלתה. לו אני ציפי ליבני הייתי מודיע לכול העולם ש"קדימה" מצטרפת באופן סמלי לחודש לקואליציה בלי תנאים מוקדמים. זה היה מחזק מאוד את ישראל ואת עמדת המיקוח שלה סביב ירושלים, זה היה מחזק את ציפי ליבני כמנהיגת אופוזיציה אחראית ולאומית רלבנטית למרכז המפה הפוליטית ולא רק לשמאל המקצין. מהלך כזה היה מחזק את טיעוניה נגד הממשלה בנושא הליבה של מדינה יהודית דמוקרטית ומחזק את מעמדה בעולם כמי שגם לה יש קווים אדומים וחוט שידרה מוסרי.

לו אני ציפי ליבני – אבל מה לעשות אני לא ציפי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דני רשף

.