אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

במעבר - מחנה שבויים


תאריך פרסום קודם: 
31/12/2009
מחבר: 
ד"ר אבי זלבה

מחנה שבויים

"במעבר" הוא סרט מרתק על מחנה שבויים ברוסיה הקפואה של שנת 1946.הסרט עוקב אחר קבוצה של 60 קצינים וחיילים גרמנים הכלואים במחנה שבויים רוסי בלנינגרד ואשר הצוות הכולא והשומר מורכב רק מנשים וגבר נכה אחד.

מטבע הדברים מכיל הסרט מסרים רבים שחלקם גלויים וחלקם סמויים מהעין.חשוב מאוד להכיר את ההיסטוריה של אותה תקופה כדי לעכל את שרואים ולהבין את רוח הסרט.הגרמנים ניסו לכבוש את לנינגרד והטילו עליה מצור ממושך אשר הביא את תושבי העיר לרעב קיצוני.תבוסת הצבא הגרמני בחזית הזו ועמידת הבריטים בבליץ הביאה למהפך ולשינוי הלחימה במלחמת העולם השנייה זאת כמובן עם כניסתה של ארצות הברית למלחמה.

מחנה השבויים הכיל כפי שכתבתי נשים בלבד כאשר השבויים היו חיילים גרמנים.בתוך אותה קבוצת קצינים וחיילים היו גם קציני SS אשר נטלו חלק במלחמה במסגרת חטיבה מיוחדת אשר בצעה פשעי מלחמה מזוויעים כנגד האוכלוסייה המקומית.חלק מתפקיד השומרות הרוסיות היה לאתר את אותם נאצים כדי להעמידם לדין ולהוציאם להורג בתליה.

הסרט עוקב בקפדנות מעושה ובחסך רגשי אחר ההתפתחויות שבין השבויים הגרמנים לשומרות הרוסיות.מלכתחילה מעמיד הסרט את הצופה בפני בעיה אתית לא פשוטה: האם לרחם על השבויים הגרמנים אשר עד שנת 1945 בצעו פשעים כנגד האנושות וגרמו למוות של עשרות מיליוני אנשים.האם יש מקום לרחמים וחמלה כנגד אותם שבויים.

בסרט מוצגות הסוהרות הרוסיות כבנות אנוש בניגוד לשבויים הגרמנים המתגלים במלוא קלונם, לכלוכם,ההתנפלות על המזון המוגש להם ובעיקר במלוא עליבותם כנכנעים לנשים רוסיות אשר הן האחראיות על גורלם.הבימאי השכיל להציג זאת במספר סצנות קצרות ומשכנעות שהבולטת בניהם הייתה התנפלותם על האוכל תוך שימוש בכלי היקר ביותר עבורם שאותו נשאו עימם לכל מקום והוא :כף אכילה.בנוסף הוצגו בסרט רגעים קשים של השפלה ברמות שונות.

מטבע הדברים מקום סגור בין גברים לנשים יוצר מתח מיני חזק מאוד והתפתחויות רומנטיות בין אלמנות רוסיות לבין חיילים גרמנים אשר בצעו נגד העם הרוסי וכמובן היהודי פשעים ברמות של זוועה ופשעי מלחמה מהסוג הנורא ביותר.הסרט אינו שופט את הנעשה אלא, מציג בצורה מרוחקת וקרה את זוועות המלחמה בעבר מול הווה של מעין מצב ביניים ולבין תקווה מרומזת לעתיד טוב יותר שבו האדם כאדם יגבר על הלאום והפשיזם המוביל לתוצאות כה הרסניות.

צפינו בסרט, סימתי ואני.שוחחנו עליו לפני השינה ובשעות הבוקר.סרט מעניין, חשוב ובמידה מסוימת מציג את האיוולת שבמלחמה.

שווה צפייה.

ד"ר אבי זלבה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבי זלבה

.