אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מצא את ההבדלים, ומותר לחלום...


צביאל רופא's picture
תאריך פרסום קודם: 
31/12/2009
מחבר: 
צביאל רופא

תארו לכם תערוכה ענקית בה מוצגים תחת קורת גג אחת רגבי אדמה מכל מיני ארצות. בתערוכה מוצגות יותר ממאה וחמישים ערימות אדמה קטנות שכל אחת מהן הובאה ממדינה אחרת. לפני כל ערימת אדמה ניצב שלט קטן המכריז מאיזו מדינה נלקחה אותה ערימה.

לפתע מתרחשת איזושהי תקלה; ילד קטן ושובב חומד את השלטים הקטנים והחמודים, מכניס את כולם לתיקו ונמלט. בכך הוא בבת אחת מבלבל את היוצרות. כי עתה, באים כל נציגי הארצות אשר הביאו את דוגמיות אדמותיהן והנה שוד ושבר לא ברור איזו ערימת אדמה שייכת למי. האם לדעתכם יצליחו הנציגים המכובדים לזהות איזו היא אדמת מכורתם האהובה שכה מקודשת בעיניהם ועליה במשך דורות רבים נשפך דם במלחמות פטריוטיות אינספור?

ותארו לכם שנוטלים דגימה מתאי הדם או תאי שריר או אפילו תאי מוח מכמה אנשים באופן אקראי - האם תוכלו לדעת למי הם שייכים? האם לקרויבפינו אשכנזי, או למכונה ספרדי או אולי לידוע כתימני? יתירה מכך, האם אפשר יהיה לדעת על פי הדגימות מי הוא הפיני ומי הוא האוסטרלי, מי הוא הסיני ומיהו התאילנדי, מיהו הבודהיסטי ומי הוא היהודי, הנוצרי או האתיאיסט ואולי בכלל מוסלמי?

לא לחינם אי אפשר להבדיל, למיין ולקטלג על פי הביולוגיה. פשוט הטבע אינו סטיגמטי כמונו. הוא לא יצר הבדלים. אפילו מחלות נפש חוטפים כולם ללא משוא פנים. זה רק אנחנו בראש שלנו הגענו לסטיגמות. זה לא היה שם בתוך גלגלתנו כאשר נולדנו, זה נכנס לשם רק באמצעות "התרבות האנושית". בהתאם, "למדנו" מהסובבים אותנו איך להסתכל בעין עקומה וסטיגמטית על העולם. אך גרוע מכך - גם "למדנו" איך להתנהג בהתאם לראייה הסטיגמטית הזו.

רק מה לעשות שנשארהבעיהקטנה ושולית; כל "הידע התרבותי" הזה עומד על כרעי תרנגולת וכלל אין לו על מה לסמוך!

Comments

זה לא כל כך גרוע

עצם הסטיגמה, שמות, שפה הוא מה שאיפשר את התפתחותנו. ברור שאופנוע אחד לא זהה למשנהו.
אותו דבר חולה סרטן, ואותו דבר אדם עם מניה דיפרסיה.
הכל שמות שמנסים לפשט את האין-סוף.
יובל נח הררי הסביר יפה, גם פיאט, או מדינת ישראל לצורך העניין היא בדמיוננו.

צביאל רופא's picture

עצוב! כי בתחלואי נפש לרוב הציבור ידע המקביל למאה ה-14 - ולמה..

http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?r=1&EntryId=1442139

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.