אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מידע שגוי נוסף לגבי הרוגי מבצע עופרת יצוקה


רבקה שפק ליסק's picture
תאריך פרסום קודם: 
23/12/2009
מחבר: 
רבקה שפק ליסק

דו"ח גולדסטון הסתמך על דיווחי ארגוני זכויות אדם פלסטינים ו"בצלם", מידע נוסף

יהונתן ד.הלוי, דיווח, במאמר שפירסם באתר "המרכז הירושלמי לענייני ציבור", על מידע שגוי נוסף לגבי הרוגי מבצע "עופרת יצוקה", שעליו הסתמך דו"ח גולדסטון.

נושא הבדיקה היה: מוסא מוחמד סולימאן אל- ג'טלי

אל- ג'טלי הופיע בפירסום שמות ההרוגים של ארגון "בצלם". עפ"י הדיווח ב- 6.1.09 אל-ג'טלי, זכר בן 34 , הגר בבית חנון, היה אזרח שלא השתתף בלחימה, ונהרג.

ארגון זכויות האדם הפלסטיני "אל- מיזאן" טען שביתו של אל ג'טלי בשכונת אל- ר'זלאן, הופצץ ע"י צה"ל ב- 5.1.09 וכתוצאה מכך נהרג האב מוסא אל ג'טלי ושלושת ילדיו בגילים:9, 4 , 2 נפצעו.

ארגון זכויות האדם הפלסטיני PCHR דיווח אף הוא על מותו של מוסא אל- ג'טלי. עפ"י דווחו ההפצצה התקיימה ב- 6.1.09 על בתי תושבים ליד כפר בדואי וכתוצאה מכך נהרגו 2 אזרחים: שתיווי מושריף אל- שיח' מנאע בן 57 ומוסא מוחמד אל-ג'טלי בן 32 . אל-ג'טלי הופיע ברשימת ההרוגים של הארגון כמספר 648 וצויין שהוא היה פועל בן 36 שנהרג ב- 5.1.09 .

לעומת דיווחים אלה בדיווחי גדודי אל- קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, דווח שמוסא אל- ג'טלי היה חבר בארגון והיה מעורב בלחימה נגד צה"ל. אתר האינטרנט של גדודי אל- קסאם, הקדיש עמוד שלם למוסא אל- ג'טלי ומסר פרטים על חייו ונסיבות מותו:

עפ"י אתר האינטרנט מוסא נולד ב- 1975 במחנה הפליטים ג'בליה והיה פעיל בחמאס, באחים המוסלמים ובגדודי אל- קסאם. הוא הוצב בעמדות קדמיות בצפון הרצועה, השתתף בלחימה נגד כוחות צה"ל, הכין והטמין מטעני נפץ נגד כלי רכב משוריינים של צה"ל, השתתף בחפירת מנהרות לשימוש גדודי אל-קסאם. ב- 27.12.08 הוא קיבל הוראה לטמון מארב בביתו בכפר הבדואי אום אל- נסר בצפון הרצועה, ונהרג מטיל של צה"ל . גם אחדים מילדיו נפצעו.

לסיכום, 3 דיווחים של 3 ארגונים פלסטינים, 2 מהם ארגוני זכויות אדם ואחד ארגון טרור מסרו גירסאות שונות על אותו אדם.

לדעת יהונתן ד. הלוי, פרשת אל ג'טלי מוכיחה שלחמאס הייתה תוכנית חירום לפיה הוצבו פעילי הארגון בבתיהם הפרטיים במסגרת ניהול הלחימה נגד צה"ל, תוך השארת בני המשפחה בבית וחשיפתם לסכנת מוות, במטרה ליצור הסוואה ומגן אנושי ללוחם של הארגון, אביהם.

הלוי הוסיף, שלצה"ל היה מידע על השיטה הזאת והודיע לתושבים מראש שעליהם לעזוב את בתיהם באזורי הלחימה. צה"ל נקט באמצעי זה כדי למנוע מציאותם של אזרחים בעת הלחימה בשטח בנוי.

הלוי מאשים את ועדת גולדסטון בהתרשלות וחוסר מקצועיות בבדיקת המקורות עליהם הסתמכו בדו"ח שלהם.

מהימנות הדיווחים של ארגוני זכויות האדם הפלסטינים הם מוטים, לדעת הלוי, ומגמתיים.

במאמרו התייחס הלוי גם לדיווח של ועדת גולדסטון על היקף הלחימה שניהלו החמאס ושאר ארגוני הטרור בעת מבצע "עופרת יצוקה". הוא מאשים את הוועדה במאמץ מכוון לגמד את היקף הלחימה של ארגוני הטרור.

הלוי ציטט במאמר את סעיף 481 בפרק המסכם את נושא הלחימה של דו"ח גולדסטון, שבו נכתב שאומנם היו לוחמים חמושים באזורי המגורים במהלך הפעילות הצבאית, אבל, הוועדה איננה יכולה לקבוע את אופי או היקף הלחימה באזורי המגורים.

הלוי מאשים את הוועדה בהימנעות מהצגת השאלות הנכונות ובהימנעות מבדיקת מהימנות הדיווחים של ארגוני זכויות האדם הפלסטיניים והישראליים עליהם הסתמכה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.