אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רייטינג ממלכתי.


תאריך פרסום קודם: 
24/11/2009
מחבר: 
צבי גיל

אני נמנה עם המיעוט הקטן שצופה ב"מבט" של ערוץ 1 אני עדיין מוצא בו עניין ויש בו גם כישרונות לא מבוטלים. והחשוב הוא שהוא לא נחתך באכזריות על ידי פרסומות.עובדת היותו לא פופולארי ,מסתברת לא רק מנתונים סטטיסטיים של רייטינג, אלא של צופים שלא טורחים להגיב פה ושם על מה ומי שנראים במרקע הממלכתי. אני מכול מקום לא נרדם.

ואם אני עֵר חורֶה לי מאוד שבשל משחק בין הפועל באר שבע לבין מכבי תל אביב, אני לא יכול לצפות במהדורת החדשות בשעתה הקבועה השעה 9 . אילו מדובר היה במשחק על הגביע בארץ או משחק בינלאומי חשוב- ניחא. גם אז ניתן היה להקליט אותו ולשדר אותו ללא כול עריכה. וודאי שאת המשחק בין הפועל למכבי ניתן היה להקליט ולהראות אותו, מיד אחרי מבט או במשך הערב, כדי שהוא ישמור על ה"חום"

אני לא מכיר תחנות ציבוריות רבות שלא ישדרו את מגזין הדגל החדשותי בזמן, בשל משחק מקומי. אולי, ערוץ מקומי, אבל לא ערוץ ארצי.

הסיבה מובנת מאוד. הספורט מקבל יותר רייטינג מאשר החדשות. זאת עובדה ואין להתווכח עליה. הוויכוח הוא שאם זאת המציאות מי צריך ערוץ ציבורי. הרי גם ערוצים מסחריים משדרים משחקים שלמים, עם פרסומת באמצע, שגם מופיעה בערוץ הציבורי תחת השם "חסות".

יש לא מעט אנשים,ביניהם אנשים משפיעים, שהיו רוצים לראות במותו של הערוץ הציבורי. אני כאומר לא נמנה איתם, ולו בשל הכורח בתחנה, בערוץ , אשר לא נמעך, במישור זה או אחר, במגף של אינטרסים כלכליים. משום כך אני גם בעד המשך קיומו של ערוץ 10 . במשטר הדמוקרטי זה חלק מבלימה ואיזון.

אך, בלי כל קשר לרפורמה שכול כך מדובר בה ברשות השידור, שיקולי הרייטינג חייבים : "לצאת בחוץ" כהתבטאותו של הרב עובדיה. אם רייטינג הוא שיקול בחשיפה לצפייה, אז עם כול הכאב שבדבר, אין מקום לערוץ 1 .שיקול זה חייב לעמוד לנגד עיניהם של ראשי רשות השידור, עוד לפני שהם דנים בתכנים. זאת חייבת להיות הפרדיגמה. מתעלמים מרייטינג. השיקול השני צריך להיות נאמנות הצופים שעדיין נותרו ל,"לטלוויזיה הישראלית". חסידי הספורט יצפו במשחק אבל אחר כך ילכו לאח הגדול ,הקטן, הישרדות וכיו"ב שידורים שמרתקים אותו, בערוצים המסחריים.

מדוע- אני שואל את עצמי ואת הנהלת הרשות- מדוע רשות השידור היא האויב של עצמה..

מאת: צבי גיל. אתר המחבר "זרקור".

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.