אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הלילה הלבן של פריז מציין מאה שנה לתל-אביב


תאריך פרסום קודם: 
28/11/2009
מחבר: 

הלילה הלבן של פריז מציין מאה שנה לתל-אביב

"הלילה הלבן", אירוע התרבות הגדול ביותר בפריז, המוציא בכל שנה מעל למיליון וחצי איש אל רחובותיה הציוריים של עיר האורות, יציין השנה את יובל המאה של תל-אביב יפו. במחווה יוצאת דופן ל"עיר הלבנה", שהיא גם "עיר ללא הפסקה", המקיימת בכל שנה "לילה לבן" בדוגמת המודל הפריזאי, יתארחו עבודותיהם של שלושים ואחד אמנים ישראלים בשלושים וחמישה אתרים ברחבי הבירה הצרפתית.

עיקר העבודות שמשתתפות באירוע הן עבודות וידאו, שתוצגנה בחלונות ראווה בשני מסלולים נפרדים: ברובע המארה וברובע סן ג'רמן דה פרה, שניים מן הרובעים היוקרתיים ביותר של פריז. כמה מן הגלריות החשובות ביותר בצרפת משתתפות באירוע, כגון הגלריה של איבון למבר ( Yvon Lambert ) , תדאוס רופק ( Thaddaeus Ropac ) , אן דה וילפואה ( Anne de Villepoix ) וקאמל מנור ( Kamel Mennour ). כמו-כן, נכללו חלונות ראווה במקומות בלתי שגרתיים, כגון בית קפה, חנות פרחים, או חנות הכלבו הותיקה BHV , שתציג את עבודת הוידאו " Shopping Day " של דורון סולומונס, שצולמה באחד מן המרכולים הפתוחים כל הלילה בתל אביב. מאפיה כשרה ברובע היהודי של המארה, תציג את "סביח", עבודה של שחר מרקוס, מעין " action painting " ענק על בסיס של פיתה עירקית. חנות הספרים הנודעת ביותר ב"גדה השמאלית" " La Hune " תציג את עבודתה של מיכל רובנר " Script ", וחנות הספרים של קולט, "מוסד" ספרותי ידוע במארה, תארח במשך כל הלילה הקראה של סיפורים קצרים מאת אתגר קרת, על-ידי סופרים צרפתים מפורסמים.

היוזמה לפנות אל בעלי גלריות והחנויות היא של יועץ התרבות בשגרירות ישראל בפריז, זיו נבו קולמן, אשר מגדיר את הפרויקט כ"חוצפה ישראלית". "גילינו שהגלריות שמחות להשאיל לנו את חלונן ללילה אחד, מפני שהדבר לא מחייב אותן להישאר פתוחות כל הלילה, דבר השנוא עליהן במיוחד, לאור כמות השיכורים והונדאליזם באישון לילה. החוצפה מתבטאת בכך, שנגשנו לפרויקט ללא כל תקציב. כל גלריה דואגת להעמדת העבודה שלה, ועבור אלו שהתקשו גייסנו תקציב צנוע מקרן הידידות צרפת-ישראל" מוסיף נבו קולמן.

כמה מוסדות תרבות חשובים בפריז הצטרפו ליוזמה, לרבות הסינמטק של פריז, Foru m des Images , שיקרין את עבודתו של יחזקאל לזרוב, "לש"ביה", המוזיאון היהודי, שיציג מעבודותיה של איריס שרה שילר, וקרית האמנים, cit é internationale des arts , שתציג על-גבי קיר ענק את " G Spotting ", עבודה של נירה פרג שהתגוררה בעבר בסיטה.

היועצת האמנותית של האירוע, האוצרת העצמאית מרי שק, בחרה מעבודותיהם של כמה מן הבולטים שבאמנים הישראלים דוגמת מיכל רובנר, סיגלית לנדאו ויעל ברתנא, וכן שורה ארוכה של כשרונות צעירים כמו רועי ניצן, שהיה אחראי לאפקטים הויזואלים בסרט "ואלס עם באשיר", ודנה לוי, שזכתה אשתקד בפרס האמן הצעיר של משרד התרבות. עבור מרבית האמנים הישראלים המוצגים תהיה זו דריסת רגל ראשונה בגלריות החשובות של פריז.

שיתוף הפעולה עם עיריית פריז התאפשר הודות לביקורו של ברטרן דלנואה, ראש עיריית פריז, בתל-אביב ביוני אשתקד, ובשל השתתפותו של סגנו לענייני תרבות, כריסטוף ג'יראר – האיש שהמציא את "הלילה הלבן" – באירוע המקביל בתל-אביב השנה.

המהדורה השמינית של "הלילה הלבן", שתתקיים השנה במוצ"ש ה-3 באוקטובר, ערב חג הסוכות, מהוה פתיחה לאירועי "100% תל-אביב", מאה אירועי תרבות שיתקיימו בכל רחבי צרפת, הכוללים בין היתר את תערוכת האדריכלות "עיר לבנה", תערוכת צילומים היסטוריים של רודי וייזנשטיין, מופע של להקת "בת שבע", מופעי ג'ז, ורטרוספקטיבה הכוללת שמונים סרטים אודות תל-אביב, שתפתח בתחילת נובמבר במעמד ראשי עיריית פריז ותל-אביב יפו.

"100% תל אביב מתקיים בחסות עיריית תל אביב יפו, עיריית פריז, משרד החוץ הישראלי, שגרירות ישראל בפריז, הקונסוליה הכללית במרסיי, קרן צרפת ישראל, הקרן ליהדות צרפת ושורה ארוכה של גופי תרבות מקומיים.

לפרטים נוספים – תהילה רודל, יחסי ציבור (פריז) [email protected]

מרי שק, אוצרת [email protected] , זיו נבו קולמן, יועץ לענייני תרבות, שגרירות ישראל, פריז [email protected]

אתר האינטרנט של "הלילה הלבן": לינק לאזור המארה

http://www.nuitblanche2009.com/3-chatelet-marais.html

לינק לסן ז ' רמן דה פרה

http://www.nuitblanche2009.com/3-quartier-latin.html

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.