אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תעלומת המנורה המסתורית


אלי אשד's picture
תאריך פרסום קודם: 
20/09/2009
מחבר: 
אלי אשד

יום אחד לפני כמה חודשים יצא דוד מימון לביקור במרוקו במדבר הסהרה. הוא הגיע לאיזה מקום נידח במיוחד במדבר זה איזה כפר שכוח אל עם חנות "כל בו" זעירה בשוק של המקום. בתוכה הוא מצא בזוית פינה מה שנראה כמנורה מוזרה חרוטה באבן בכתב שנראה על פניו ככתב עברי עתיק ועם סמלי מגיני דוד חרוטים ליד הכתב.

דוד מימון הסיק שהמדובר בחפץ יהודי קדמון ומיהר לרכוש את המנורה בלי לשאול שאלות את המוכר למקורה מחשש שזה יעלה את המחיר שדרש עבורה. וכעת המנורה נמצאת אצלו בארץ.   בדיקה של הכתב שלכאורה דומה לכתב העברי העתיק (השומרוני) מראה שהוא אינו זהה .ייתכן וגם סביר שזהו כתב ברברי שהרי המנורה נמצאה באיזור של השבטים הברבריים. אולם לא הצלחנו עד כה למצוא מספיק דוגמאות של כתב ברברי כדי להשוות. ואולי זהו כתב פיניקי או קרתגני של העיר קרתגו שנמצאת לא רחוק משם כל כך בתוניס ושבשלב מסויים כמעט הפכה לאימפריה עולמית ? סמלי מגיני הדוד שנמצאים על המנורה מראים לכאורה שזהו חפץ יהודי כפי שחשב דוד מימון בתחילה.

אולם זה לא חייב להיות כך. מגן הדוד החל להיות סמל יהודי מוכר בעיר פראג במאות החמש עשרה -שש עשרה וסמל יהודי כללי רק מהמאה השמונה עשרה –תשע עשרה ובעיקר באירופה. במזרח התיכון עד כמה שידוע לי הוא החל להיות מוכר כסמל יהודי אולי רק מסוף המאה ה-19 לכל המוקדם . לא מן הנמנע שהמדובר בחפץ לא יהודי שסמלי מגן הדוד שבו הם סמלים כישופיים כפי שהיה סמל המגן דוד עד שהפך לסמל העם היהודי. החפץ שהוא אולי מנורה ( אולי לא ) הוא עבורנו כרגע תעלומה.   אולי מישהו מהקוראים יוכל לזהות את סימני הכתב ?

אם נזהה את סימני הכתב וכמובן את משמעותם הרי שנהיה בשלב הבא לפתרון תעלומת המנורה המיסתורית. אם היא אכן מנורה. כל מי שיש לו הצעה כל שהיא בנושא מוזמן לפרסם אותה כאן או לשלוח לי הודעה באי מייל.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.