אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נאום נתניהו: מאמר תגובה לעיתונאי פאיז עבאס


רבקה שפק ליסק's picture
תאריך פרסום קודם: 
15/06/2009
מחבר: 
רבקה שפק ליסק

העיתונאי פאיז עבאס אומר, למעשה, במאמר תגובה לנאום נתניהו: מדינת לאום לפלסטינים- צודק, מדינת לאום ליהודים- גזענות

איני נמנית על תומכי נתניהו או הימין הישראלי, ואין בדעתי להתייחס לנאומו. אך מקוממת אותי הצביעות והגזענות של עבאס, בכל פעם מחדש.

מה אומר לנו, היהודים בישראל, עיתונאי ערבי- ישראלי (פלסטיני)? הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי "אינה באה בחשבון מצד הפלסטינים, כי יש בה הכרה במדינה גזענית, מדינה שהיהודי החי בה הוא גזע עליון והשאר אין להם זכות קיום".

מדוע, אם כך, זוהי מדינה גזענית?כי "בתוך מדינת ישראל חיים למעלה ממיליון וחצי לא יהודים, ועם הגדרת המדינה כמדינה יהודית מה יהיה מעמדם?"

כל מדינות אירופה הן ביסודן מדינות לאום, השומרות על מאפיינים לאומיים ונוצריים (ברוב המדינות יש צלב בדגל הלאומי. פלסטינים בארצות אלה חיים עם הצלב, אבל אינם מוכנים לחיות עם מגן דוד), וחיים בתוכם מיליוני בני אדם (הרבה יותר ממיליון וחצי בגרמניה, צרפת והממלכה המאוחדת). כל המיעוטים: ערביים, תורכיים, פלסטיניים ואחרים שהם בעלי אזרחות, אינם שייכים ללאום המרכיב את המדינות הללו.

הבעיה של המיעוטים הללו איננה האופי הלאומי שלהן, אלא היא העדר שוויון אזרחי מלא.

גם בישראל הבעיה של המיעוט הערבי- פלסטיני איננה האופי היהודי של המדינה, אלא העדר שוויון אזרחי מלא.

עבאס שולל מדינה יהודית לא מפני שחיים בה מיליון וחצי לא יהודים, שהרי בכל מדינה באירופה יש מיעוטים אתניים הרבה יותר גדולים, אלא הוא שולל מדינה יהודית מפני שאינו מכיר בזכות ההגדרה העצמית של העם היהודי או בזיקתו ההיסטורית לארץ זו.

המסמכים שפרסמו לפני כשנתיים ארגונים של ערביי ישראל – "ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל", ארגון "עדאלה" וארגונים נוספים חושפים את הצביעות, והשימוש בעקרונות דמוקרטיים, כביכול, כדי לשלול את זכות הקיום של מדינה יהודית.

המונח "מדינת כל אזרחיה" הוא מילה מכובסת לדרישה לחיסול המדינה היהודית, על כל מאפייניה היהודיים. המסמכים כוללים דרישה לביטול "חוק השבות" ולמימוש "זכות השיבה". כך, יהפכו היהודים למיעוט והרוב הפלסטיני יחליט "באורח דמוקרטי" על הפיכת ישראל לפלסטין . כך תהיינה 2 מדינות פלסטיניות ולא מן הנמנע שהן תתאחדנה למדינת פלסטין הגדולה מהים התיכון לנהר הירדן.

כך, בתואנה השיקרית שהעדר שוויון אזרחי ללא יהודים היא תכונה מובנית במדינה היהודית, ולכן אין סיכוי לשוויון אזרחי מלא, דורש עבאס לחסלה.

אכן, האזרחים הערבים- פלסטינים בישראל סובלים מהעדר שוויון מלא, אבל, מחקרים מוכיחים, שיחסית למצבם במדינות אירופה, מצבם בישראל טוב יותר.

אני בעד 2 מדינות לאום החיות זו לצד זו בשלום, עם מיעוט ערבי- פלסטיני בעל שוויון אזרחי במדינה היהודית. כולנו יודעים שהדבר כרוך בפשרות כואבות משני הצדדים(מאחזים, התנחלויות, טרור, זכות השיבה, חלוקת ירושלים). מימוש "זכות השיבה" בישראל זהו סוס טרויאני לחיסול מדינת היהודים. את בעיית הפליטים יש לפתור במדינת פלסטין באמצעות פרויקט בינלאומי. זוהי פשרה צודקת כאשר לשני עמים יש תביעות על אותה טריטוריה.

המאמר של עבאס מבטא צביעות, גזענות, העדר רצון לדו- קיום וחוסר רצון אמיתי לפשרה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.