אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איכות ההוראה לפני שעות הוראה


צבי גלאון's picture
תאריך פרסום קודם: 
18/05/2009
מחבר: 
צבי גלאון

לקראת כול תקציב חדש בו מדובר על קיצוץ בתקציב משרד החינוך עולה קול צעקה. צעקות אלה עוסקות לרוב ולראשונה בכך שהילדים יגעו מוקדם יותר הביתה, ורק אחר כך מקוננים על פיטורי המורים הצפויים,אך מעט מאוד מדובר על השפעת הקיצוץ על איכות ההוראה, והכול דנים רק בהיקפה המצטמצם. שעת דיון בתקציב צריכה להיות גם שעת בחינה של נתוני היסוד הצריכים לכוון מערכת זו בין שתקוצץ ובין שלא.

ומהם נתוני יסוד אלה, שללא הכרתם והתחשבות בהם לא נגיע לתיקון הנדרש.

נתון ראשון הוא באשר להתפלגות כוחות העבודה במשק וזו לא תשתנה בעתיד הנראה לעין, לכן איכות הפונים להוראה לא תשתנה גם היא, והמורים החדשים יתאפיינו באותם נתוני יסוד של המורים הנמצאים במערכת היום. העלאת הרף ל520 בפסיכומטרי היא שינוי מינורי,שעשוי גם לצמצם את מספר פרחי ההוראה.(מפוטרי היי טק ושאר המצטרפים הפוטנציאלים הם יסוד זניח בסך הכול)

מכאן מתבקשת המסקנה כי לפחות בעשר השנים הבאות, כל שינוי במערכת זו, יצטרכו לחולל המורים הנמצאים היום במערכת, וגם המורים המצטרפים שכאמור לא יהיו שונים מחבריהם. מגמות בהתפלגות כוחות ההוראה בין מקצועות ההוראה, ברורה גם היא כבר היום, לכן ללא התערבות ממשלתית, המחסור במורים בתחומים מוכרים רק ילך ויגבר, ובהתאמה תתרחב התופעה של מורים המלמדים מקצועות שלא הוכשרו ללמד אותם.

כול שינוי צריך לכלול את ההתמודדות עם משימת שיפור איכות ההוראה שכן רק באמצעות שיפור זה יושגו התוצאות המובטחות. שינוי סטרוקטוראלי לא יתרום לשיפור איכות ההוראה.

על בסיס עובדות אלה יש לשאול את השאלות הנכונות, לפני שמציעים פיתרון כלשהו. והשאלות הנכונות הן:

שאלה ראשונה: מהם הדברים שאינם נמצאים היום בארגז כלי העבודה של המורים, ובהיעדר כלים אלה לא נוכל לחולל כול שינוי מתבקש, כמו שיפור איכות ההוראה או כול שינוי אחר.

ואחר כך ש לשאול: באילו מסגרות ניתן היום ללמד את המורים מה שיימצא כחסר בארגז כלים זה, ואיך משנים את שלב ההכשרה של המורים כך שהמצטרפים החדשים לשדה ההוראה כבר יבואו מצוידים בכלים שהם חסרים עתה.

מפתיע ככול שישמע הדבר לא מדובר בתחום הסובסטנטיבי אלא דווקא ברמת הארגון.

במערכת החינוך שלנו אין הידע הנדרש (וגם לא הפרקטיקה) לתכנון שנת לימודים שלמה על בסיס המשאב(שעות הוראה) שעתיד לעמוד לרשות המורה.

הידע לנסח שאלות תקפות שיעמדו גם במבחן המהימנות (בעניין זה משרד החינוך הוא סמן ימני שלילי עם דוגמת שאלוני בחינות הבגרות) הוא אחד מכלי העבודה היותר חשובים של המורה, אך הוא לא נמצא בארגז הכלים שלו.

היכולת להגדיר מטרות ברמת השיעור הבודד, כחלק מהתכנון השנתי, והידע לנסח את השאלה ,או השאלות הבוחנות האם הושגה המטרה, גם הם לא נמצאים בארגז זה.

אנו איננו עובדים על פי סטנדרטים המחייבים להכפיף להם את המטרות בכול הרמות. הצבת סטנדרטים כאלה הייתה מטרה מוצהרת של מנכ"ל משרד החינוך, רונית תירוש בנובמבר 2002 (ראה ראלי סער 24/11/02 "הארץ" - סטנדרטים אחידים ייאכפו בכל בתי הספר) הם נשארו ברמת ההצהרה בלבד. ולבסוף, חסר הידע להתאים שיטות הוראה לנמען נתון.

בכול כלי המדידה המוכרים לנו אין שיטה לבדוק את איכות ההוראה, אך אפשר בהחלט לבדוק את רמת הארגון בתחום ההוראה ואת העמידה בסטנדרטים לצד התוצאות הנמדדות במבחנים.

נכון להיום לא קיימות מסגרות ייעודיות לטיפול בנושאים שהוזכרו לעיל. (הקמת מכון "אבני ראשה" איננה הצעד הנדרש ביותר היום למערכת שכן היא מעמידה את המנהל לפני המורה בסולם ההכשרה וההשתלמות, או בנוסח החדש , בתחום ההתפתחות המקצועית.)

מקובל היום הוא לראות במנהל את מי שצריך קודם כול להיות מה שמוגדר מנהיג פדגוגי, וזאת בלי לתת לעצמנו דין וחשבון באשר לאפשרות של המנהל להיות כזה, ללא הכשרה מוקדמת שלו ושל צוות רכזי המקצוע בבתי הספר. נכון להיום תפקיד רכז המקצוע הוא מהפחות מוגדרים, גם באשר לתיאור התפקיד, וגם במה שהוא חשוב יותר, תחומי ההכשרה המוקדמת לפני קבלת התפקיד.

בדוח מקנזי* קראנו את המשפט "שום מערכת חינוך לא יכולה להיות טובה יותר מהמורים הנמצאים בה". לכן לא הבטחת שעות הוראה היא המשימה המרכזית אלא הבטחת איכות ההוראה המחייבת השקעה במורים הקיימים במערכת ובארגז הכלים שלהם,וזאת גם לפני העלאת השכר למורה כדי למשוך לשדה ההוראה את אנשי ה600 ומעלה בפסיכומטרי.
----------------------------------------------------------------------------------
(*דוח מקנזי פורסם על ידי חברת " מקנזי" שהיא חברה בין לאומית לייעוץ ניהולי שנוסדה בשנת 1926. ב2007 פורסם הדוח שעסק בשאלה: מהם הגורמים להצלחתן של מערכות החינוך הטובות בעולם? נבדקו ונחקרו 25 מערכות חינוך בעולם.)

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת צבי גלאון

.