אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

החזרת הגדה לירדן והעברת הקמת פלסטין לידי עבדאללה


רבקה שפק ליסק's picture
תאריך פרסום קודם: 
28/03/2009
מחבר: 
רבקה שפק ליסק

מאז הסכם אוסלו נחשב היה הפתרון של 2 מדינות לשני עמים, לדרך הנאותה לפתרון הסכסוך הישראלי- פלסטיני. אבל, עם הזמן הולך ומתברר שהתוכנית המקורית למדינה פלסטינית בגדה וברצועת עזה לצד מדינת ישראל הולכת ומאבדת את הסיכוי להגשמתה.

אובדן הסיכוי להגשמתה נובע ממה שמתרחש אצל שני העמים, הישראלי והפלסטיני:

בצד הישראל - המתנחלים הצליחו בשילוב של דרכים עקיפות וישירות, למרות שהיו מיעוט באוכלוסייה במשך שנים ארוכות, ליצור עובדות בשטח. הצירוף של התנחלויות ההולכות ומתרחבות כתוצאה מהריבוי הטבעי ומאחזים בלתי חוקיים יצר בשטח מציאות מורכבת. הלקח שהפיקו המתנחלים מההתנתקות ברצועת עזה הוא שלא תהיה חזרה על הגישה שהנחתה אותם בעת הפינוי. הם הוכיחו זאת בעמונה ובמגרון. הקיצוניים שבין המתנחלים מבית מדרשה של דניאלה וויס פרקו מעליהם את מרותה של מועצת יש"ע וזו איבדה את שליטתה על הקיצוניים ואת מנהיגותה. קיים חשש סביר שהמתנחלים הקיצוניים לא יהססו להרים יד על חיילי צה"ל אם אלה ינסו לפנות מאחזים, שלא לדבר על התנחלויות. הסיכוי למלחמת אזרחים שתביא אסון על מדינת ישראל קורם עור וגידים.

בצד הפלסטיני- הפת"ח איבד את השפעתו בציבור הפלסטיני בשל השחיתות של מנהיגיו ומכיוון שקיימת תחושה בציבור הפלסטיני שלמו"מ עם ישראל אין סיכוי. ההצבעה בבחירות האחרונות עבור החמאס נבעה קודם כל מהשחיתות של מנהיגות הפת"ח, אבל גם משום שהרשות הפלסטינית לא הפנתה את מיליארדי הדולרים שקיבלה מהמערב לשיפור מצבו של העם הפלסטיני בעוד שהחמאס פתח מרפאות והגיש עזרה חומרית לנזקקים בצד ההטפה לחיסולה של ישראל במסגדים. יתר על כן, הרשות עצמה תרמה להגברת השפעתו של החמאס ע"י מדיניות ההסתה נגד ישראל והיהודים בתיקשורת ובמערכת החינוך. הרשות טיפחה את השהאידים והחמאס סיפק אותם. הקיצוניות של החמאס לא אפשרה לאבו מאזן להגיע להסכם עם אולמרט, שהיה מוכן לוויתורים כואבים, מפני שהחמאס נשף בעורפו של אבו מאזן והוא לא העיז להגיע לפשרות עם ישראל. השתלטות החמאס על רצועת עזה חיזקה את מעמדו של החמאס הנתמך ע"י אירן והחיזבאללה, ולמעשה הביאה לפילוג הרשות הפלסטינית לשתי ישויות. כל עוד לא הגיעו הפלסטינים להסכם ביניהם אין סיכוי להגיע להסכם עם ישראל.

בקיצור, הקיצוניים בישראל וברשות מנעו כל אפשרות להגיע להסכם בין אולמרט ואבו מאזן.

התחזקות הימין בישראל בבחירות האחרונות והגידול בפופולריות של החמאס בגדה, אם כי לא בעזה, כפי שמתברר ממשאלי דעת קהל פלסטיניים, אינם מבשרים טובות לגבי הסיכוי להגיע להסכם עפ"י התבנית של 2 מדינות לשני עמים שעליה דובר עד עתה.

העברת הטיפול בהקמת מדינה פלסטינית לירדן

לאור הנסיבות הקיימות יש אולי סיכוי לפתרון של שתי מדינות במתכונת קצת שונה. ב- 1987 , בתקופת ממשלת הרוטציה של פרס- שמיר, הגיע פרס להסכם עם חוסין- הסכם לונדון- לפיו תסופח הגדה לירדן. כיום, סיפוח הגדה כולה כבר אינו ריאלי לאור ממדי ההתנחלות בגדה.

במצב שנוצר האינטרס הישראלי הוא להגיע להסכם עם ירדן על חלוקת הגדה בין ירדן וישראל, באופן שמרבית הערים והיישובים הפלסטיניים יסופחו לירדן וההתנחלויות תרוכזנה בגושים שיסופחו לישראל. אם האיחוד האירופי וארה"ב יעבירו לידי ירדן את מיליארדי הדולרים שהם משקיעים ברשות הפלסטינית יש להניח שהמלך עבדאללה יתרצה לקבל את הגדה לידיו. מאחר שהמתנחלים הקיצוניים ימנעו כל ניסיון לפינוי היישובים שיעמדו למכשול לחלוקת הגדה, יש להשאירם תחת שלטון ירדן, ושירדן תפתור את הבעייה.

סביר להניח שמדינות ערב מעדיפות שהגדה תחזור לשלטון ערבי. כך תעבור הגדה לשלטון ערבי- ירדן- ועבדאללה מלך ירדן ינהל מו"מ עם הרשות הפלסטינית על פדרציה ביניהם. עד לקבלת ההסכם תהיה ירדן אחראית על הביטחון בגדה וצה"ל יפנה את השטח שיועבר לידי ירדן, לחלוטין. המתנחלים שישארו תחת שלטון ערבי יצטרכו להחליט על גורלם.
הצבא הירדני הוכיח ב- 1971 שהוא מסוגל לטפל בטרור פלסטיני.

פתרון זה ישחרר את ישראל משלטון על עם זר וממעמד של כובש ויעביר את נושא הקמת המדינה הפלסטינית לידים ערביות. מה שהם לא עשו בין 1948 – 1967 שיעשו כעת. ישראל תשתחרר גם מקומץ מתנחלים פנטיים האוחזים בישראל בגרונה, ואינם מאפשרים לה לטפל בבעיות הבוערות שהזמן גרמן.

פתרון זה יעביר את ה"תפוח הלוהט" לידי מדינות ערב. שהן תפתורנה את הבעיה הפלסטינית.

סביר להניח שממשלת נתניהו לא תסכים להצעה זו, מאחר שזוהי ממשלה השבוייה בידי מיעוט ימני קיצוני, שהוקמה בניגוד לרצון העם, שרצה ממשלת אחדות אמיתית של ליכוד- קדימה- עבודה-אבל, הגיע הזמן שהציבור הישראלי יקח את גורלו בידיו ויצא לרחובות להפגין.

ישראל ניצבת בפני מספר בעיות קיומיות המסכנות את עצם קיומה והגיע הזמן להשתחרר מאחיזת הקיצוניים משני הצדדים.

ד"ר רבקה שפק ליסק

Comments

אין כל סיבה שירדן תקבל את הצעתך. כיסאו של המלך מתנדנד...

1. גם כך הבדואים ההאשמים הם מיעוט בירדן. תוספת הפלסטינים שביהודה ושומרון תביא לקריסת הממלכה הירדנית ולכן אין סיכוי שירדן תסכים לזה.
אילו ירדן רצתה בכך הייתה יכולה להקים מדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון עליהם שלטה מ1948 עד 1967.
בסופו של דבר השלטון הירדני יתחלף בשלטון פלסטיני עויין. האיסלם הרדיקלי יהפוך את ירדן ואת שאר השכנות שלנו לעיי חורבות מוכי עוני טרור וזעם איסלאמי קיצוני בדיוק כמו בסוריה.
2. אילו הפלסטינים רצו בכך, היו יכולים להקים מדינה ולהסכים להצעות הפשרה שהוצעו ב 1937, ב 1947, ב 1978, ב 2000, ב 2008 וב 2014.
מסקנה: הם לא באמת רוצים מדינה לצד ישראל, אלא במקומה.
3. המשמעות של מדינה פלסטינית עצמאית היא קיום צבא עוין (חיל אויר, ים, שריון, ארטילריה) ק"מ ספורים ממרכזי האוכלוסיה של ישראל. נראה לך שישראל אי פעם תתן לזה לקרות? ומנגד, נראה לך שהפלסטינים יסכימו לפחות מזה?
4. נכון שישנם קומץ מתנחלים קיצוניים אך רוב המתנחלים הם מלח הארץ. הם למעשה השכפ"ץ של תושבי מרכז הארץ ואזרחיה הנאמנים ביותר של ישראל.
הבעיה האמיתית של ישראל היא השמאל הקיצוני ששואף להפוך את ישראל למדינה מוחרמת ומצורעת , שבסופו של דבר תושמד. אלה האנשים שמובילים את הנראטיב הפלסטיני בעולם, מספרים שקרים על "פשעי ישראל" כביכול ומלבים את האנטישמיות.

אני מציע לכל בר דעת לקרוא את המסמכים הפלסטיניים הרשמיים: תוכנית השלבים של אש"ף ואת אמנת החמאס כדי להבין מדוע לעולם לא ייכון שלום עם הערבים הנקראים פלסטינים.

אביגיל אגלרוב's picture

חובה להפסיק את הקיצוניות!

ההתנהלות העכשווית אינה משרתת אף מטרה של אף צד.

יש טקסט אחר

כשרשעות וטיפשות נפגשים.

מי שלא מכיר את העולם הערבי, את המנטליות של השקר כרכיב קבוע בחייהם - נופל בפח השקרים הערבי. הנאיביות, או ליתר דיוק - הטיפשות של מנהיגי השלום המזוייף עם לא עם = פייקליסטינים- הביא לתוצאות האומללות שאנו משלמים את מחירן הכבד בכל יום בדם בנינו ובנותינו. מי שנתן יד לשקר הנורא של קיום עם בארץ הזאת - קיעקע את זכותו ההיסטורית של העם היהודי על ארצו ומולדתו. העתיד יוכיח שלא שלום לצד ישראל הערבים המהגרים האלו רוצים אלא חיסול מדינת ישראל - שלום על ישראל.... כשרשעות פוגשת טיפשות - אלו התוצאות העגומות.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.