אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

המוסריות שלנו מתבטאת בחקירה מיידית והוקעה של מעשים חריגים


רבקה שפק ליסק's picture
תאריך פרסום קודם: 
23/03/2009
מחבר: 
רבקה שפק ליסק

תשובה לעיתונאי פאיז עבאס :המוסריות שלנו מתבטאת בחקירה מיידית והוקעה של מעשים חריגים. ומה אתכם?

ישראלים רבים, ואני בתוכם,קראנו בזעזוע עמוק את הכתבה על עדויות של חיילים ממבצע "עופרת יצוקה".

העיתונאי פאיז עבאס ואחמד טיבי מיהרו להוקיע את ההתנהגות הבלתי מוסרית של חיילים מצה"ל , ומיהרו להטיף מוסר לכל הישראלים ממוצא יהודי על אי מוסריותם. הם דרשו להקים מיד ועדת חקירה ולהוקיע את פשעי המלחמה של היהודים.

המוסריות הישראלית מתבטאת בכך שהחיילים דיברו וצה"ל החל מיד בחקירת הפרשה.

לא שמענו על ועדות חקירה בעזה על מעשי הזוועה של החמאס. גם לא שמענו מפי פאיז ואחרים מחאות על מעשי החמאס כלפי אזרחיו, שלא לדבר על מעשיו נגד אזרחים ישראלים, וגם לא דרישה לחקור את פשעיהם.

מדוע פאיז ואחרים אינם מזועזעים ממעשי החמאס?

החמאס ביצע מעשים בלתי מוסריים רבים לא רק בביצוע מעשי טרור זוועתיים בהם נהרגו יהודים רבים, אלא גם בירי בלתי פוסק על ילדים, נשים ואזרחים בכלל בדרום הארץ, למרות שצה"ל פינה את רצועת עזה ולו היה שקט היו המעברים נפתחים ומובטלים מעזה היו יכולים להתפרנס בכבוד בישראל. החמאס יזם פעולות טרור במעבר קרני כדי למנוע מפלסטינים ללכת לעבוד בישראל.

אבל, החמאס ביצע מעשי זוועה בתושבי עזה ולא שמענו כל תגובות על הזעזוע המוסרי שפקד את פאיז ואחרים על אי המוסריות של החמאס. גם לא נשמעה קריאה לחקור את המעשים הנפשעים. החמאס זרק מהגגות למוות בטוח תומכי פת"ח כאשר השתלט על עזה, והוציא אחרים להורג ללא משפט. גם לאחר ההשתלטות על עזה לא חדל החמאס להתנכל לאנשי הפת"ח וירה ברגלים של לא מעטים מהם והפכם לנכים לכל חייהם.

לא שמענו מחאה מפאיז ואחרים כאשר החמאס מילכד בתים פרטיים ומנע מיושביהם להיתפנות על מנת שיתפוצצו יחד עם חיילי צה"ל שיכנסו לבנין. העידו על כך תושבים מקומיים בפני כתב אוסטרלי.

לא שמענו מפי פאיז ואחרים זעזוע כאשר תושבים מעזה מסרו על אמבולנסים שאולצו לשמש להסעת לוחמי החמאס במקום להוביל פצועים, כפי שסיפר נהג אמבולנס לכתב איטלקי.

לא שמענו מפי פאיז ואחרים כאשר עיתונאי איטלקי דיווח על ההגזמות של החמאס לגבי מספר ההרוגים והפצועים ובעיקר נשים וילדים, מפי רופא מקומי.

לא שמענו כל מחאה כאשר החמאס, בניגוד לחוק הבינלאומי, השתמש במסגדים, בתי ספר ובתי חולים כמחסני נשק וכעמדות ירי על ישראלים. אבל, כאשר צה"ל, על בסיס החוק הבינלאומי, המתיר להשיב אש במקרים אלה, השיב אש למקורות הירי ממסגדים, בתי ספר ובתי חולים מיד קמה זעקתם של נציגי המגזר הערבי.

ישראל חוקרת מקרים חריגים

ועדת החקירה של צה"ל תבדוק את העדויות של החיילים. יש לחכות לתוצאות החקירה.

אפשר לסמוך על עיתונאים ישראליים ואנשי ה"אגודה למען זכויות אדם", שלא יניחו לפרשה לגווע. ואם יתברר שאכן, נעשו מעשים חריגים ונורו נשים וילדים במהלך "עופרת יצוקה, רוב הציבור הישראלי לא יצדיק את המעשים.

החמאס מפעיל נשים וילדים לצרכיו

אבל, גם אם הציבור לא יצדיק את המעשים יהיה זה מוצדק לומר שהחמאס והציבור העזתי "הרוויחו את זה ביושר". לאור השימוש של החמאס בנשים וילדים בפעולות נגד ישראל במשך שנים, קשה שלא להבין את החשדנות שגילו חיילים כלפי נשים וילדים בשדה הקרב. החמאס השתמש בילדים ונשים כחומת מגן בעת מבצע "עופרת יצוקה" ואף שלח בעבר נשים כמתאבדות, כמו למשל האשה שהתחפשה לאשה בהריון במחסום קרני, או זו שפוצצה עצמה במסעדה ערבית בחיפה. יש בכלא הישראלי מספר נשים פלסטיניות היושבות באשמת פעולות טרור נגד אזרחים ישראלים.

הל"ה נטבחו משום שחסו על רועה ערבי זקן

אנו הישראלים נושאים עמנו טראומה מאחד המקרים המזעזים, בהקשר זה, שארעו בתקופת מלחמת העצמאות. פלוגת לוחמים ישראלים יצאה מירושלים לגוש עציון על מנת לתגבר את תושבי הגוש במאבקם נגד התוקפים הערביים. בדרכם פגשו הלוחמים רועה ערבי זקן שרעה את צאנו. הלוחמים ריחמו על הזקן ולא הרגוהו, למרות שהעובדה שהוא ראה אותם עשוייה הייתה לסכן את חייהם. ואכן, הרועה הזקן מיהר ודיווח על הפלוגה המתקדמת לעבר גוש עציון ולוחמים ערביים שחטו את כל 35 הלוחמים בדם קר לאחר שהם נותרו ללא תחמושת.

יש כאן תופעה של אישי ציבור ערבים ישראלים המגלים זעזוע מוסרי רק כאשר ניתן להאשים ישראלים במעשה לא מוסרי. אבל, הם ממלאים פיהם מים כאשר החמאס ובני עמם מבצעים מעשי זוועה בבני עמם, שלא לדבר לגבי ישראלים שדמם הפקר מבחינתם.

המוסר הכפול והצביעות המתחסדת מעוררים שאט נפש.

ואם פאיז ואחרים יסבירו את גישתם הסלקטיבית בעובדה שהחמאס הם, כביכול, לוחמים נגד הכיבוש, תהיה התשובה שיש הבדל בין מאבק נגד צבא כובש ונגד אזרחים.

 ד"ר רבקה שפק ליסק 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.