אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מאיר יערי מתהפך בקברו


דוד אדלר's picture
תאריך פרסום קודם: 
17/02/2009
מחבר: 
דוד אדלר

מאיר יערי "האדמו"ר ממרחביה", מתהפך בקברו.
בזכות מצביעי השמאל עתניאל שנלר וישראל חסון בפנים, גלאון, רז ווילן בחוץ.

מאמר זה  מיועד לאנשי השמאל שהצביעו קדימה. הבה נתבונן ברשימת 28 חברי הכנסת של קדימה (מי שלא הצביע קדימה יכול לדלג, העונש הזה לא נועד לו): ציפי לבני, שאול מופז, דליה איציק, צחי הנגבי, רוני בר-און, זאב בוים, מאיר שיטרית, רוחמה אברהם, אבי דיכטר, מרינה סולודקין, יואל חסון, גדעון עזרא, יעקב אדרי, אלי אפללו, זאב בילסקי, רונית תירוש, חיים רמון, נחמן שי, שלמה מולה, רוברט טיבייב, מגלי והבה, רחל אדאטו, יוחנן פלסנר, שי חרמש, ישראל חסון, אריה ביבי, עתניאל שנלר ואורית זוארץ. מדוע זה חשוב? כי אם הצבעתם עבורם אתם ראויים למשש את הסחורה. באותה הזדמנות אתם מתבקשים לזהות אדם עם השקפת עולם דומה לשלכם חברתית (חוץ אולי מחיים רמון שפירק את ההסתדרות) ופוליטית (חוץ מציפי שהיא בעד "תהליך שלום" אך בשום פנים לא בעד השלום עצמו).

ניתוח תוצאות ההצבעה לכנסת ה-18 מגלה תופעה מדהימה: מצביעי השמאל הצביעו עבור קדימה והכתירו בתואר ח"כ מועמדים שהקשר בין עמדותיהם לאלו של השמאל, המדיני והחברתי כאחד,  דורש חקירה ועיון מעמיקים. דוגמיות לח"כים שלא היו נבחרים ללא קולות השמאל: ישראל חסון שנבחר לכנסת ה-17 כמספר 2 ברשימתו של ליברמן ועבר ל"קדימה" משום שהאחרון לא מינה אותו למיניסטר; במפלגתו החדשה הוא נדחק למקום ה25. עתניאל שנלר (מס' 27), תושב מכמש שבבנימין ומזכ"ל מועצת יש"ע בעבר, שגם כיום פועל כשתדלן בעבורם. סיכוייהם להיבחר לא היו גדולים אך אנשי השמאל רחמנים בני רחמנים דאגו שהללו ימשיכו לכהן. אם אתה מכתיר אחד – אתה מדיח אחר. את מי הדיחו? זהבה גלאון, מוסי רז, אבשלום (אבו) וילן, שמשרתים את קהל בוחריהם במרץ בנאמנות מזה שנים. ובעבודה הדיחו את ד"ר עינת וילף, המוצבת במקום ה-14, אמנם רק בת 38 אך עם הישגים מרשימים.

אילו היה מדובר במצביעים עם עמדות שמאל-מרכז שהצביעו עבור קדימה במקום הצבעה מסורתית לעבודה, ניחא. יתכן שסלידתם מאהוד ברק גרמה לכך. אך מדובר גם, אך לא רק, במצביעי מרץ מסורתיים, בקיבוצים בכלל ובקיבוצי "השומר הצעיר" בפרט. דומה שדעתם של אלה, בעלי השקפת עולם חברתית ומדינית שמאלית מובהקת, נתבלבלה עליהם לחלוטין. בתנועה הקיבוצית בכללותה הצביעו יותר ל"קדימה" מאשר ל"עבודה" וכמעט פי שניים יותר מאשר ל"מרץ". את אבשלום (אבו) וילן הדיחו חברי קיבוצו "נגבה" שהעניקו לקדימה יותר קולות מאשר למרץ. גם מאיר יערי "האדמו"ר ממרחביה", מתהפך בקברו שבקיבוצו שלו הצביעו 9% יותר קדימה ממרץ?  גם בקיבוצים אחרים של השומר הצעיר גברה קדימה.גם בערים ניכרה המגמה (ולכל אחד דוגמאות אישיות לכך), אך שם ניתוח הקולות מורכב יותר.

יתכן שאני לוקה בחשיבה שמרנית ומיושנת. יתכן שרשימת קדימה משופעת באישים כה ראויים, "נבחרת חלומות", שלא ניתן להתעלם ממנה גם אם השקפת העולם שלה אינה זהה בדיוק לזו של מצביעי השמאל. קצת פתיחות הרי לא תזיק. חיפשתי - לא מצאתי. מה שכן מצאתי זו רשימה ארוכה של "חסרי חוליות" שנהו ל"קדימה" כדי לשפר עמדות ממפלגותיהם הקודמות.

לעיתים, כשהנושאים שעל סדר היום משתנים צריכים להיות גמישים ולשנות עמדות, הרי "רק חמור אינו משנה את דעתו". הבה נזכר מדוע זומנו לנו הבחירות האלה עתה ולא במועדם החוקי? נקיון כפיו של אולמרט - הלא כן? הוא והירשנזון לא שובצו ברשימה (ובאמת מגיע ל"קדימה" צל"ש על כך) אבל מה באשר לצחי הנגבי, רוחמה אברהם? האם לעובדה שלמרץ בכל שנותיה וגלגוליה לא הייתה שום פרשיה של ניקיון כפיים אין שום משמעות? (אם נתעלם לרגע מחטאיו של ג'ומס שלאחרונה מחליף, לעיתים קרובות מדי, תורניות מטבח עם חבריו).

מה אני נטפל למצביעים אלה? הם בסך הכל אנשים טובים ותמימים שכל כך לא רצו את ביבי וליברמן עד שדעתם נתבלבלה עליהם ונפלו ברשת. את הרשת פרשה ציפי לבני, בעזרתם האדיבה של איל ארד וראובן אדלר (אין קשר משפחתי), שהיום מחזרת במרץ (אין קשר) אחרי ליברמן בזכות אותם קולות מהשמאל, שהפכו את קדימה למפלגה הגדולה ביותר. מילא, אם היה סיכוי כל שהוא שיעלה בידה להדיר את ביבי מראשות הממשלה (אפילו לחצי קדנציה); ידוע לה היטב שלא, אך היא ממשיכה, מכח האינרציה, לשחק את המשחק שרק מעלה את המחיר שיקבלו ליברמן וש"ס מביבי. זה כבר המלח על פצעיהם של מצביעי השמאל שהצביעו קדימה.

מדוע אני בעצם מלין, בסך הכל מזומנת לנו בשבועות הקרובים הצגה משעשעת, רק בזכות הכשרון היצירתי של אותם מצביעים מהשמאל. אם יורשה לי לנחש יהיו בהצגה זו שלוש מערכות לפחות (משחק מקדים לפני החלטת הנשיא, גיבוש גוש ימני, חבירה של "קדימה" שתגרור אולי הינתקות של מפלגה/ות מהגוש) ובסופה, כמה חשוב, ליבני תכהן כשרת חוץ.

 מאת: ד"ר דוד אדלר

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דוד אדלר

.