אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תחריט אמנותי


אילנה גרף's picture
תאריך פרסום קודם: 
17/02/2009
מחבר: 
אילנה גרף

בחודשים האחרונים גיליתי עולם חדש, בעצם רק את קצה הקרחון: תחריט אמנותי.  

תחריט יבש (Dry point ), אקווטינטה גסה, אקווטינטה עדינה, "שוגר-ליפט" (ציור בסוכר), תוספות צבע פנדה, צריבות בחומצה, הדפסה מעורבת ב-2 צבעים על אותה פלטה. הדפסה בכמה פלטות, הדפסה על סוגי נייר שונים עם שמות איטלקיים, צבעים עם שמות צרפתיים, סקיצות, חדר חומצות, שעווה רכה, שעווה חמה, הטבעות, מכחולים, אספלט, הצלחה, שיפור, כישלון, שוב, הצלחה, מסננת, המסה בחום, שטיפה במים רותחים... שקף, נחושת, שיוף, אבץ, בלט, חריטה, מכבש...הדפסות נסיון....ועוד הדפסות נסיון...

ואמנים נפלאים שיוצרים בצניעות ("שם חיבה: "השרוטים" כפי שאמני התחריט מכנים את עצמם). ... ולא לשכוח לאכול משהו באמצע. כי שוכחים...  

על קצה המזלג על יצירת התחריט: התחריט הוא טכניקה עתיקה להדפסה. בעבר שימש ליצירת איורים לספרים, כמו איורי התנך של דורר... וכמובן רמברנדט, ו-גויה.

יתרונו שעם פלטה אחת אפשר לשכפל עוד ועוד. מקורו בעצם בחריטת ואיור על כלי נשק ומגינים לחיילים... משהו שהיה יותר "אומנות" ולא אמנות.במשך השנים משמש גם אמנים מודרניים ועכשווים, גם בשילוב הדפס רשת או צביעה ידנית, ואף שילוב אלמנטים צילומיים עם אמולסיה צילומית. אך עבודה על תחריט מחייבת סדנא (חוץ מעבודת הכנה מסויימת). ארשה לעצמי לומר שהטכניקה לא מתאימה לחובבים, אלא יותר לאמנים בעלי קו אמנותי, שפה אישית ויכולת רישומית והתנסות קודמת במדיות אחרות.  

התחריט מתבצע במספר שלבי עבודה ובכמה טכניקות. עיקרון השיטה הוא שהאמן חורט את יצירתו על גבי לוח מתכת, ממלא בצבע את החריצים והשקערוריות שבלוח, ומניח עליו את הנייר (נייר לח). הנייר נלחץ אל הלוח באמצעות גלגול תחת מכבש ובא על ידי כך במגע עם הצבע. בדרך זו ניתן ליצור תחריטים בצבע אחד או במספר צבעים. הצבעים צבעי דפוס מיוחדים. החריטה: החריטה על גבי לוח המתכת, בדרך כלל נחושת, ברזל או פליז, נעשית בכמה שיטות. תחריט יבש (Dry point ): האמן חורט ישר על לוח המתכת בעזרת חרט פלדה וחורץ קווים ושקעים ללא צריבה. היום משתמשים גם בשקפים, אם כי האפשרויות שם קצת יותר מוגבלות. שיטה נוספת - תצריב קו בעזרת חומצה.

תצריב קו: התחריט נוצר על ידי עבודה בחרט על גבי לוח מתכת מצופה שכבת שעווה עמידה לחומצה או אספלט (חומר שחור נוזלי שנותנים לו להתייבש) . החריטה מסירה את שכבת השעווה/אספלט וחושפת את המקומות המבוקשים בלוח, שמטבילים אותו אחר כך באמבט עם חומצה ברזלנית. המקומות החשופים נצרבים ע"י החומצה וכך נוצרים חריצים, שבסופו של התהליך ימולאו בצבע.

אקווטינטה: טכניקה זו שבשמה ניתקלים לעיתים כשרואים תחריטים, מאפשרת יצירת שטחים בדרגות כהוּת שונות, מן הבהיר ביותר ועד לכהה עמוק. מעין פיקסליזציה. בשיטה זו מפזרים על כל שטח הלוח אבקת קולופוניום הנמצאת בתוך מתקן מסתובב מיוחד , (או בצורה גסה דרך מסננת) שבתהליך התכתה בחום כל גרגר שלה נעשה עמיד בפני חומצה. מכסים את פני הלוח באספלט נוזלי וצורבים אותו בהדרגה בחומצה במקומות הרצויים לפי דרגות זמן השרייה בהתאם לכהות שרוצים להשיג במקומות שונים בציור. . טכניקה זו משולבת בדרך כלל בחריטה באמצעות חרט, או טכניקות נוספותכך שנוצר שילוב של כתם וקו ומעשיר את התחריט. חומצה חיה: צריבה באמצעות חומצה מרוכזת, המושמת במישרין על לוח המתכת במקומות הרצויים. יש עוד טכניקות רבות כמו סוכר, מלח, ומונוטייפ אבל אלה הבסיסיות. מילוי הצבע עם סיום עבודת החריצה והצריבה של הלוח מורחים לאחר ניקוי פני השטח, את כולו בצבע הרצוי, ולאחר מכן עוברים את פניו בסמרטוטים וניירות עיתון ומשי , תחילה בגסות ואחר כך בעדינות כך שהצבע נותר רק במקומות שנחרטו או נצרבו ובמידה שהאמן בוחר. יש צבע שחור ויש גם צבעוני וניתן לשלב 2 או יותר צבעים.

ההדפסה מניחים את הנייר שהורטב תחילה באמבטיית מים המיועד להדפסה על פני הלוח שמושם על המכבש ומהדקים אותו באמצעות המכבש. המכבש הלוחץ על הנייר ומביאו במגע עם השטחים והחריצים שמולאו בצבע- מתחילים בהדפסות נסיון יש ניירות להדפס שהם יקרים. ניתן לקבל הדפס במספר צבעים שונים ע"י הכנת לוח לכל צבע בנפרד, והדפסת הלוחות בזה אחר זה על הנייר. היום משתמשים במקום או בנוסף לנחושת גם בשקפים עבים (ללא שלב החומצה או החימום) וכן ניתן להעזר בעיפרון חשמלי לחריטה. כמו כן משתמשים בכפפות לאטקס ומסיכות להגנה על הנשימה והעיניים, במיוחד בשלבי האקווטינטה והחומצות וחלוקים להגנת הבגדים. ניתן להמשיך לעבוד על הפלטות לאורך חודשים עד שמרוצים מהתוצאה הסופית, כל אחד והדקדקנות שלו...

והאפשרויות: אינסופיות...כאן נתתי את הבסיסיות. כל שיטה יש ללמוד במשך חודשים ארוכים (ןלעיתים אף שנים) כדי להגיע לתוצאות הרצויות.  

איור, ציור, רישום, צילום.... כל אחד ומה שמתאים לו באותו זמן ולפי סגנונו האישי...

להרגיש קצת דורר, רמברנדט (רק בלי האסיסטנטים) כיון שהטכניקות ברובן עתיקות אורגינליות.....

ומה שחשוב: הרבה סבלנות ואורך רוח...התהליכים ארוכים בדרך כלל...

ל"שרוטים" בלבד!  

עוד כאן בבלוג תהליכי עבודה שלי:  

אתר אמני סדנת ההדפס בבית האמנים, רח' אלחריזי , ת"א  

אמני הסדנא מקיימים מיד פעם תערוכות קבוצתיות. על כך פרסומים בנפרד.  

בתמונות: פלטות נחושת בשלבי עיבוד שונים, אחרי אספלט, אקווטינטה ותוך כדי הכנסה לחומצה, משטח העבודה בצבע לפני הדפסה, וצילום של המכבש.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אילנה גרף

.