אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סוף עידן האגו


תאריך פרסום קודם: 
20/01/2009
מחבר: 
אלי וינוקור

נתחיל דווקא מהסוף. המשבר החמור שפוקד את העולם המערבי כיום אינו כלכלי. תמונות של ברוקרים תופסים את הראש, מסחר תנודתי בבורסות השונות והספינים התקשורתיים עשויים אולי להטעות, אבל אלו רק הסימפטומים של בעיה שמקורה במקום אחר לגמרי - ביחס הקלוקל בינינו, בני האדם.

המשבר התחיל עת אנשי וול סטריט ניסו להשיג תשואה מכסימלית על הון בזמן הקצר ביותר, תוך יצירת מכשירים פיננסיים מתוחכמים ובעיקר מסוכנים לשוק הנדל"ן האמריקאי. נו, אז מה אם הדבר בא לפעמים על חשבון אחרים? נו, אז מה אם קראו להם "חזירים"?

על פי הקבלה, פרט מהותי אחד חמק מעיניהם החמדניות – הם לא שיחקו רק עם כספי הציבור, אלא עם החוקים שמגדירים את יציבותה של כל מערכת בטבע. דברים אלה חוזקו לאחרונה על ידי פרופ' גונטר בלובל, זוכה פרס נובל על מחקרו בתחום התאים, שאמר כי גם המדע סובר ששרידותה ושגשוגה של כל מערכת בטבע, תלויים בכך שכל תא, כל פרט שבה, לוקח מהמערכת רק את ההכרחי לקיומו ובשאר כוחותיו פועל לטובת המערכת כולה.

ומה איתנו? אגואיסטים נולדנו ואגואיסטים נמות (אבל לפחות עשירים), אמרו וביצעו בעלי ההון, האנליסטים, חברות הדירוג, המתווכים הפיננסים ורבים אחרים. וכך, המשחק בכלכלה העולמית הפך לרולטה רוסית. רק שהאקדח כוון לרקה של כולנו...

תאוות הבצע גרמה לשחקנים להתקשר זה עם זה והניעה את גלגלי הגלובליזציה, אך זו קידמה אותם הישר לתוך המלכודת שהם טמנו לעצמם. הרצון לנצל אחרים לשם רווח אישי, הכניס את אנשי הממון למעגל קסמים, למציאות שבה הם תלויים לחלוטין באנשים אחרים.

ככול שהאגו תפח, המערכת הפיננסית הפכה מנוגדת יותר לחוק שמגדיר את היחסים הנכונים בין כל הפרטים בטבע. בדומה לתא בגוף חי המתחיל לדאוג לעצמו בלבד, היא הפכה לגידול סרטני- פגעה בכולנו, אך גם כרסמה בחוסנה האישי. מה שנגלה לעינינו כיום הוא גסיסתה של הכלכלה הנוכחית, שמסמלת את הקלקול שעומד ביסודה - הקשר האגואיסטי בין האנשים.

הקבלה מסבירה שכדי לצאת מהמשבר עלינו לשנות את הפרדיגמה הכלכלית והמחשבתית שבמסגרתה פעלנו עד כה. כך למשל, יש להגדיר מחדש את המונחים "רווח" ו"הפסד". במקום לנסות לספק אינטרסים צרים, על בעלי ההון להבין שרווחת הכלל הוא המודל הכלכלי המשתלם ביותר עבורם. בחינת כדאיות עסקה צריכה להיות מושתתת על טובת הכלל, אחרת, החשיבה האגואיסטית תחזור אליהם כמו בומרנג, בדיוק כפי שקורה כעת, שעה שמגדל הקלפים שבנו מאיים ליפול על כולנו.

כדי שהתהליך יתחיל לקרום עור וגידים, על התקשורת להצטרף למערכה ולהתחיל בקידום סולם ערכים חדש שיעלה על נס את הדאגה לכלל ויגנה את הדאגה לאינטרס האישי הצר. כשהציבור כולו יתחיל להכיר באגו כבסיבת המשבר ובאיזונו עם חוקי הטבע כפתרון, נזכה מיד לתגובה חיובית מצד הטבע ונעשה את הצעד ההכרחי הראשון לעבר מציאות חברתית יציבה וטובה.

הכותב הוא מנחה בערוץ הקבלה (אפיק 66 בלווין), ומרצה בקמפוס קבלה לעם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.