אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לחיות עם מחלה / שירלי שפירא


תאריך פרסום קודם: 
23/09/2008
מחבר: 
טלי תכלת

חדש במודן:
לחיות עם מחלה מאת: ד"ר שירלי שפירא

"אני נשאלת חדשות לבקרים כיצד אני מסוגלת להתמודד באופן יומיומי עם מצבים קשים, חוסר אונים וגודש רגשי. תשובתי היא: בזכות היחסים הדו-סיטריים עם המטופלים ומשפחותיהם.
איזון וסימטריה המושתתים על מתן עזרה רפואית מבעד לפריזמה של אישיותי, וקבלת הערכה, אהבה והוקרה מן המטופל. הנכס הגדול מכולם שאני זוכה בו הוא ההזדמנות להכיר אנשים מופלאים, אנשים מתמודדים. כל אחד בדרכו מרים את הכפפה שזרקו לו החיים ועושה בה כפי שרק הוא יודע ויכול.
החולים הרבים שפגשתי חיזקו אותי ותרמו לצמיחתי."
בעקבות היכרותה ושיחותיה עם חולים רבים יצרה ד"ר שירלי שפירא, המטולוגית, מדריך לחולים בכלל, ולחולי סרטן בפרט. זהו אינו מדריך רפואי – אם כי משולב בו גם מידע רפואי – אלא יותר מדריך חווייתי רגשי להקלת ההתמודדות. מטרתו היא להציג מגוון רחב של דרכי התמודדות, כדי שאנשים רבים ככל האפשר יוכלו למצוא בו נקודות חיבור וכוח, זהו ספר המחפש ומוצא את האור המצוי בבני-האדם ועוזר להם להאיר את חייהם גם ברגעים החשוכים ביותר.
ד"ר שירלי שפירא היא המטולוגית בכירה במכון ההמטולוגי בביה"ח "מאיר" ובקופ"ח "מכבי".

המנטרה שלי כרופאה : לפתח עמידות ללא אטימות
מונולוג אישי – מאת ד"ר שירלי שפירא
עם צאת סיפרה: "לחיות עם מחלה – ממשבר לצמיחה"
בהוצאת "מודן"

שמי שירלי שפירא ואני רופאה המטולוגית בביה"ח "מאיר".
במשך שנים אני מטפלת במאות חולים, חלקם חולי סרטן. אמנם כרופאה אני אמונה על החלק הפיזי של חווית המחלה, אך איני יכולה שלא להתפעם מתעצומות הנפש של המטופלים, בני משפחתם וחבריהם המתגלות בסיטואציה מאתגרת זו.

היה זה עוד יום עבודה רגיל לכאורה. אך הוא הפך ליום מכונן, בו החלטתי ללמוד ולהכיר יותר לעומק את דרכי ההתמודדות של החולים, ולהעלות אותן על הכתב .

ביקור הרופאים החל בחדרה של מזל, בת 47, שהחלימה מליפומה (סרטן בלוטות לימפה), לאחר השתלת מח עצם. מזל הקרינה אור, טוב לב, אמונה ואופטימיות, למרות כל הקשיים שבדרך. תמיד חשבתי שאופטימיות היא תכונה מולדת, נתונה, בודאי לא תכונה נרכשת. לכן, מאד הופתעתי מתשובתה של מזל לשאלתי כיצד היא מצליחה להישאר כל כך חיונית ואופטימית. מזל ענתה שהיא החליטה להיות אופטימית. בחירה חופשית. בהמשך היא גם שיתפה אותי בחלק משיטותיה המסייעות לה בדרך בה בחרה, כגון סדר יום, הומור, מחשבות חיוביות ועוד.
מחדרה של מזל המשכתי לחדרו של אלי. בן 55, חולה מיאלומה (סרטן מח עצם), שהיה בעיצומם של טיפולים. תמיד ראיתי את חדרו של אלי מלא ציורים פרי מכחולו, מחברות עמוסות מלל פרי עטו, קלטות מדיטציה וספרים "רוחניים". גם את אלי הכרתי חדור אמונה ואופטימיות, אך באותו יום הבנתי כיצד בחר אלי להתמודד, מהיכן הוא שואב את כוחותיו במהלך מסע מפרך זה. דרכו היא דרך הרוחניות. רוחניות, לדידי, היא דרך חיים והתמודדות בה שואלים שאלות – מי אני, מה מטרתי בחיים, מה עליי ללמוד וכו' – ומנסים לספק תשובות. סרטן הופך אנשים רבים לרוחניים, על פי הגדרתי זו.

התחלתי להקשיב עוד יותר לחולים ולמלוויהם. לא רק לפרטי מחלתם, אלא גם לשיח הפנימי, לחיפוש אחר דרכי ההישרדות שלהם בעולמם שהשתנה כל כך מאז פרצה המחלה. בחנתי סוגיות בסיסיות בחיים גם דרך הפריזמה של – כאדם וכרופאה. הייתה לי הזכות להתוודע אל אנשים חזקים, יצירתיים, בעלי מעוף וחשיבה מיוחדים במינם, שכל אחד מה – בדרכו הוא – הפתיע אותי ברצון לחיים, וביכולת לייצר פתרונות מדהימים, מגוונים ומיוחדים להתמודדות עם החיים שאחרי גילוי המחלה ובצילם של טיפולים רפואיים קשים. הודות לנכונות של כל אחד מהם לשתף בגילוי לב ולפתוח לי צוהר לפינות אינטימיות, הייתה לי האפשרות להעלות את הדברים על הכתב, בספר. כל אחד מהחולים לחוד וכולם גם יחד, הם שותפים מלאים לספר "לחיות עם מחלה – ממשבר לצמיחה", ועל כך תודתי האישית והחמה:

1. "מחלה" – הנרי, חולה בטיפולי, אמר לי פעם שהסרטן בו חלה הינו אחת מהממאירויות בחייו, לא יותר ממות אישתו ומשבר באגן שריתק אותו למיטה למשך מספר חודשים. סרטן הוא אלגוריה למחלה קשה ולמשברים בחיים. היות והוא מצב קיצון, ניתן ללמוד ממנו על דרכי התמודדות באופן המייצג ביותר.

2. "לחיות עם מחלה" - דרך חולים רבים ורב גוניים, אני מציגה קשת רחבה של דרכי התמודדות ואופנים בהם ניתן ליישמן, כדוגמת מציאת משמעות בחיים, תרגול אופטימיות, שליטה ואובדן שליטה, רוחניות, משפחה, חברים ועוד. המטרה היא שאנשים רבים ככל האפשר יוכלו למצוא נקודות כוח להתחבר אליהן.

3. "ממשבר לצמיחה" – הסרטן הינו ספורט אתגרי לנשמה. כשם ששרירים מתחטבים אל מול משקולות, כך מתחזק ה"אני" מתוך משבר. חולים רבים רואים את הסרטן כמתנה, היות והוא קרא אותם לסדר, אילץ אותם לשאול שאלות קיומיות נוקבות ולבצע שינויים מבורכים. שינויים כגון קבלה עצמית, פרידה מקורבניות, העצמת תחושת ערך עצמי, אימוץ פרספקטיבה שונה לחיים, ועד שינויים מרחיקי לכת כגון החלפת מקצוע וגירושים.

"הירח נראה עם שקיעת החמה. בחושך מתגלה האור. המחלה היא החושך." (עמ' 235). הספר מחפש ומוצא את האור המצוי בבני האדם.

(*) ד"ר שירלי שפירא, בת 41, רופאה המטולוגית בכירה בבית החולים "מאיר" בכפר סבא ובקופת חולים "מכבי". ילידת חיפה ובוגרת לימודי רפואה בטכניון במסגרת העתודה האקדמית. התמחתה בפנימית ובהמטולוגיה בביה"ח "מאיר".

מחיר: 76 ₪.  

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טלי תכלת

.