אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בתי מלון והתנ"ך


תאריך פרסום קודם: 
13/09/2008
מחבר: 
צבי גיל

רשמי מסע קצר. המילה אושפיזין מקורה לטיני- hospice – אכסניה.

זאת הצמיחה את מסדר ההוספיטאלרים, כמו גם את השם hospital כלומר בית חולים או הפועָל העברי לאשפז. אולם במקור היא באה להצביע על אכסניה, בראש וראשונה לצליינים הנוצריים. בארץ הקודש היו הרבה אכסניות כאלה לנוצרים והמתחם הרוסי בירושלים, אשר מוזכר באחרונה כנכס שמחזירים לרוסים, הוא אחד מהם. הוא שימש בשעתו אכסניה, מה שנקרא בית מלון, לנוצרים שביקרו בארץ הקודש, בראש וראשונה בירושלים. רוב הנוסעים במאות הקודמות היו צליינים נוצרים או נוצרים נוסעים. היהודים, בין משום שהגבילו את צעדיהם או מהעדר אפשרויות כספיות, לא נמנו עם הנוסעים המתמידים לארצות ניכר.

משום כך כמעט בכול מלון בעולם שתבקר תמצא בצד המידע על המלון, על הסביבה ועל מרכזי קניות, עותק של הברית החדשה שמונח על ארונית הלילה. אני חזרתי מן האי השכן קפריסין. אגב בהיסטוריה החדשה הוא קשור בנשואים אזרחיים של ישראלים וברכישת מכשירי חשמל על ידי ישראלים שטסו או הפליגו לקפריסין בעידן הצנע של שנות החמישים. אי מקסים בנופי הטבע והנופים האנושיים, וישראלים עדיין מרבים לנסוע אליו. כמובן שעל שידת הלילה מצאתי את הברית החדשה. הדת הדומיננטית בקפריסין, היא היוונית אורתודוקסית ובהיסטוריה ביחסים הבין דתיים, היא נחשבה לסובלנית יותר מאשר הכנסייה הקתולית. עניין הברית החדשה אין בו מאומה מן המיסיונריות אלא פשוט הרגל ומסורת. אני לא אדם דתי, אבל לעתים בא לי מאוד לקרוא פרקים שונים בתנ"ך ובכול פעם אני מתפעם מחדש. אני משער שאילו על הארונית היה תנ"ך מן הסתם הייתי מעיין בו, אף שלקחתי איתי מותחן.

לא ברור לי מדוע תעשיית הנסיעות האדירה לא מביאה בחשבון כי מיליוני נוסעים הם יהודים או מוסלמים, ומן הראוי היה ליתן לכך תשומת לב שיש בה מן המעשה ומן הסמליות כאחת. ואם תעשיית התיירות לא דואגת לכך קיימים גופים שונים הן בקרב המוסלמים והן בקרב היהודים שישמחו להפיץ את התנ"ך או את הקוראן בבית מלון ברחבי העולם. ואם אלה יהיו מתורגמים לשפות בינלאומיות אין ספק שהאורחים ילמדו משהו על דתות אחרות מלבד הדת שלהם. אני מעיז לומר שהם ילמדו משהו על דתם שלהם עצמם.זה אמור לגבי כולם כולל, כמובן ישראל

אתר המחבר צבי גיל "זרקור" .notes.co.il/zvi

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.