אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אילת אדר - יעקב פלדמן / God Must Be Joking


תאריך פרסום קודם: 
13/09/2008

God Must Be Joking Duo exhibition Eilat Adar & Jacob Feldman 18.9-31.10.2008 גלריה אנגל גאה להציג תערוכה זוגית של האמנים אילת אדר ו-יעקב פלדמן. שני האמנים מנהלים בעבודותיהם דו-שיח עם סמלים ודימויים דתיים ומיתולוגיים. סימבוליקה יהודית נשזרת בסמלים נוצריים, סמלים פגאניים ואף סמוראיים. מגוון סמלים זה יוצר עולם של סימנים קולקטיביים, שהשתרשו במשך אלפי שנים בתרבות האנושית. עבודתם של השניים מעלה תהייה בנוגע למשמעות האמונה בעידן בו המוח האנושי מופגז באלפי מסרים כאוטיים - האם הפכה הדת למעין סופרמרקט המציע מאגר בלתי נדלה של אפשרויות אמונה ופולחן.

אילת אדר היא בוגרת המחלקה לאמנות באוניברסיטת חיפה. כיום פועלת חיה בבוסטון, ארצות הברית, לשם נסעה בעקבות זכייה במלגת אמן. עם סיום לימודיה בחיפה, נסעה אדר לראשונה להודו, יעד שעדין לא היה פופולארי במיוחד בשנות השמונים. בהודו התוודעה אדר למיתולוגיות אסייתיות והחלה לחקור את הסמלים המרכיבים אותם.

אדר פיתחה בעבודותיה טכניקת ציור מדיטטיבית, הנעשית ברגע ההתעוררות הנקרא סאטורי. יש המתארים אותו כחוויה נשגבת, אכסטטית ואף אורגזמטית. עבודותיה של אדר עוסקות תמיד ברגע אינטימי. חקירת הסמלים הדתיים היא למעשה חקירה עצמית של האמנית. יעקב פלדמן, יליד ויטסבק, רוסיה. עלה לישראל בגל ההגירה הגדול של תחילת שנות התשעים והתיישב בירושלים. בניגוד לאמנים עולים רבים, אשר גילו את "האור הישראלי" ירושלים עוררה בפלדמן תחושת בלבול וחוסר-אונים. עם השנים עבודותיו הפכו לקודרות ולסתומות יותר ויותר. אף על פי שהוא מרבה להציג בתערוכות בחו"ל כאמן ישראלי ולא כאמן רוסי, אין ספק כי המטען התרבותי שהוא הביא עמו מרוסיה: שפע של הקשרים מיתיים, דתיים ואגדיים - זרים לעין הישראלית. פלדמן מציע בעבודותיו משחק ויזואלי, מילולי וקונספטואלי, עבודותיו מתבססות על אמנות האשלייה (trompe l'oeil) ופותחות פתח לאינספור משמעויות ופירושים.

גלריה אנגל שעות פתיחה ראשון- חמישי 10-20 שישי 10-14 כתובת גורדון 26, תל אביב טלפונים: תל אביב- 03-5225637, אתר אינטרנט - .engel-art.co.il  

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.