אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טו באב: אנחנו מאוהבים. ואתם?


תאריך פרסום קודם: 
16/08/2008
מחבר: 
אלי וינוקור

רוצים להעצים את האהבה ביניכם וליהנות מזוגיות מושלמת? להיות מאוהבים ומאושרים לנצח נצחים ממש כמו באגדות? לרגל ט"ו באב קיבצנו עבורכם מספר עצות שימושיות על פי חכמת הקבלה. חג אהבה שמח!

ט"ו באב נותן לנו סיבה מוצדקת לעסוק בנושא האהבה, או נכון יותר לשאול איך ניתן לחוות ביתר עוצמה את אותה אהבה מדוברת? החל משירה וספרות רומנטית, דרך סרטי אהבה הוליוודיים וכלה באינספור טורים באינטרנט ומדריכי ה"זוגיות בגרוש" – כולם כאחד מנסים לספק לנו את נוסחת הקסם לזוגיות המושלמת. לפעמים הטיפים עובדים, האהבה פורחת והקשר מרגיש כמו הדבר הכי טוב עלי אדמות, אבל לפעמים משהו מקלקל לנו וגורם לכך שהיחסים, איך לומר, לא בדיוק משקפים את מה שרואים בסרטים... וכאן, בדיוק כאן, טמון המפתח לזוגיות המושלמת והאוהבת. אם נגלה מה מפריע לנו להסתדר עם בחיר/ת לבנו, נוכל למנוע את הסכסוך הבא ולהפוך את הזוגיות למה שתמיד חלמנו עליו.

אז מהו אותו גורם מפריע? האגו שלנו, אומרת הקבלה.

אנחנו עסוקים כל כך במה אנחנו רוצים מהזוגיות ובמה אנחנו מקבלים ממנה, עד שלפעמים, למרות אהבתנו לבן הזוג שלנו, אנחנו שוכחים לבדוק מה הוא באמת רוצה.

בעולם המהיר והעצבני של היום אנו מבלים חלק ניכר מהזמן בניסיון לספק את הרצונות השונים שלנו. מסעדות טובות, מין, שופינג, קריירה ושליטה, הם רק חלק מהדברים שבהם אנו חושקים. ואין עם זה כל בעיה. טוב, אולי יש בעיה אחת: קצת אחרי שהשגנו את מה שרדפנו אחריו, כבר מתחשק לנו משהו אחר, מעניין יותר, וכך אנחנו שוב פותחים במרדף חדש ומרגש יותר, עד העונג הבא.

עיקרון זה לא פוסח על הזוגיות שלנו. אם בהתחלה, כשרק נפגשנו, עפו בינינו ניצוצות, היינו מאוהבים עד הגג ובן הזוג נראה לנו לפחות כמו הנשמה התאומה שלנו, אז לאט לאט התחושה הזאת מתחילה לדעוך. פתאום, נראה לנו שהוא מתחיל לרצות יותר לעצמו ולהתחשב פחות ברצונות שלנו, אך למעשה, בן הזוג משמש רק ראי לאגו שמתפתח בנו. לו היה מתאפשר לנו להעיף מבט חטוף אל תוך עצמנו, היינו מגלים שגם אנחנו מחפשים בדיוק את זה, כלומר, את התועלת המקסימלית עבורנו.

איך מתגברים על האגו הערמומי?

1.
הכירו באגו - על בני הזוג להיות מודעים לאגו ההרסני שקיים ביניהם. אותו אגו שדוחף כל אחד מהם להתעניין בסיפוק רצונותיו האישיים בלבד. הבעיה היא שההכרה באגו כשורש כל הרע נשכחת מיד מהלב, והרגשת הניכור משתלטת על היחסים. לכן על שני בני הזוג מוטלת האחריות לשמור על ערנות מתמדת ולהתמודד באופן קבוע עם האגו הערמומי.

2.
צאו להתפתחות משותפת - על פי הקבלה, חיי הנישואין הם תהליך רוחני שמטרתו לחבר בין הגבר והאישה לאחד שלם. בדיוק בשל כך כינו אותנו חז"ל "פלג גופא" (חצי גוף) – כדי לרמוז לנו שרק באיחוד בין יסודות נפרדים וקוטביים יכולות להיווצר הרמוניה ושלמות. אם ברצוננו להעלות את הזוגיות שלנו על דרך המלך, עלינו לגלות בינינו את האהבה, את הוויתור ואת השיתוף. בני זוג שמסוגלים להציב בבסיס הקשר שלהם מטרה נעלה מטובתם האישית, מתחילים להרגיש כיצד הם מתעלים מעל הקונפליקטים שקיימים ביניהם ברמה הגשמית. הם מבינים כי המתנה הנפלאה ביותר שהם יכולים להעניק זה לזה היא אותה התחשבות הדדית שתוביל להתפתחות משותפת. תהליך נפלא זה מקנה לזוגיות שלהם משמעות עמוקה ואמיתית.

הכותב הוא העורך הראשי של המגזין "קבלה לעם", עמית מחקר במכון למחקר ע"ש הרב אשלג, דוקטורנט במדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב – תחום התמחות: קבלת המאה העשרים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.