אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אינדיאנים


בת מנטסומה

בת מונטסומה: בלדה להתנגשות בין תרבויות

אחד הספרים האהובים עלי בילדותי היה הסיפור על האציל האנגלי הצעיר היוצא לנקום את רצח אימו, מתגלגל למקסיקו ונלחם שכם אחד עם האצטקים נגד הספרדים. ספר ילדים חובה

אריזונה - סופת חול באריזונה, יולי 2012 צילום שושנה ויג

אריזונה- לא מה שחשבתם!

אריזונה היא מדינה צעירה יחסית. בכל מקום תלוי סמל שמציין 100 שנים להיווסדה של מדינת אריזונה. בסופרמרקט תמצא אלבום למזכרת, שבו צילומים מן המאה הראשונה של אריזונה. מדינה צעירה עם עבר עתיק. חלום אריזונה מן הסרט של קוסטריצה התעורר אצלי לחיים בחודשיים האחרונים. יום אחד אחרי החתונה של שגיא וטל בני וכלתי עוד בטרם שיתפנו בינינו חוויות מן האירוע המשמח והיום האחרון של הלימודים בבתי הספר ארזנו כמה מזוודות. העיר שאליה הגענו כאן היא עיר שמרוכזים בה מפעלי היי-טק רבים, זו היא העיר צ׳נדלר.

הארכת הגולגולת: אידיאל היופי במרכז אמריקה

הארכת הגולגולת: אידיאל היופי במרכז אמריקה

הפעם הראשונה בה נחשפתי לתופעת 'הארכת הגולגולת' הנהוגה במרכז אמריקה, הייתה בתור ילד, במסגרת קורס על תרבויות אמריקה הקדומה. רק שנים מאוחר יותר חקרתי את הנושא לעומק. ניתן לשער שאילו אדם בן זמננו היה נתקל ב'אדם האמיתי', כינויו של המלך במרחב מרכז אמריקה בתקופה הקלאסית (מאות שלישית – תשיעית לסה"נ), הוא היה חש תערובת של תדהמה וגועל. בוודאי שלא היה ממהר להשתחוות אפיים ארצה אל מול 'כליל השלמות'. אידיאל היופי, אותו כולנו מכירים ואף מנהלים את חיינו מתוך דיאלוג תמידי עימו, אינו מושג אחיד ונצחי.

חמוציות - הטבע בשרות מערכת השתן

חמוציות הן פירות יער בעלי גוון אדום חזק אשר גדלים באזורים ביצתיים בעיקר בצפון אמריקה. כשהמתיישבים הלבנים הגיעו לעולם החדש הם למדו כי הילידים האינדיאנים משתמשים בחמוציות למאכל וכתרופה לריפוי מגוון מחלות. מאז הפרי הפך לפופולארי מאד להכנת ריבות ומשקאות, אך בעיקר כפרי עם סגולות רפואיות, בין היתר במניעת אבני כליה ובמניעת דלקות במערכת השתן.

יום המתים בגואטמלה

יום המתים בגואטמלה

המוני בני אדם, לבושים בכל צבעי הקשת, צעדו ברחובות העיירה סומפנגו סקטפקז (Sumpango Sacatepéquez), השוכנת ברכס סיירה מדרה (Sierra Madre)שבמרכז גואטמלה. מגמת פני כולם הייתה בית הקברות. בידיהם נשאו עפיפונים, סירים רוחשים תבשילים, נרות ובקבוקים של משקאות חריפים. כל הכבודה הזו יועדה לארוחה השנתית המשותפת של החיים עם קרוביהם המתים. בהביטי בהמון זה יכולתי להבין היטב את הכינוי הרווח ביותר של גואטמלה: "ארץ הקשת בענן".גואטמלה זכתה בכינוי זה בשל הלבוש הססגוני של תושביה, ובפרט של נשותיה, ובזכות הצבעוניות המסחררת של השווקים השבועיים שמתקיימים לאורכה ולרוחבה. צבעוניים מכל הם הפסטיבלים וימי החג, שאין מטייל הנשאר אדיש למראותיהם.

דרך שלושת הימים / גוזף בוידן

דרך

דרך שלושת הימים / ג'וזף בוידן. הוצאת ינשוף.

עשרה אינדיאנים קטנים / שרמן אלקסי. הוצאת חרגול

עשרה אינדיאנים קטנים / שרמן אלקסי

אלקסי הוא אינדיאני בן שבט "ספוקין" החי בשמורה ליד סיאטל. בספר תשעה סיפורים שלפי דברי הסופר אמורים לשנות את דעתנו על האינדיאנים.

הנצפים ביותר

.