אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אידיאולוגיה


נאציזם: הצידוק האידיאולוגי והמדעי

נאציזם: הצידוק האידיאולוגי והמדעי

הנאצים רצחו יהודים, כי ראו בהם אויב לעם הגרמני ולאנושות כולה. האם הרעיון הומצא על ידי היטלר או סטאלין? או שמא נהגה במקביל על ידי הוגי דעות כמרקס ואנגלס מחד, והאוסהופר, ניטשה, טרייצ'קה וצ'מברליין מאידך? האם לא ניתנה על ידי הוגי דעות אלו ואחרים הצדקה לאלימות כדי להשיג מטרות? גזענות כשיטה מדעית? מרחב מחיה על חשבון עמים אחרים כחובה? חלוקת העולם למעמדות צודקים ומעמדות מנצלים, וחובת מלחמה בהם?

הזדמנות מנוצלת, הזדמנות מפוספת. תיאודור גאלה. 1605

האידיאולוגיה בשירות האופורטוניזם

ערב יום הבוחר: רשימה על האידיאולוגיה בשירות האופורטוניזם: בעקבות האירועים והמהלכים השונים אשר היינו עדים להם בפוליטיקה הישראלית בשבועות האחרונים (וגם בכלל בשנים האחרונות) כדאי אולי לעיין מעט על התופעה הנפוצה ביותר בימינו, היא תופעת האופורטוניזם. בכל מקום, בכל שדרות החיים אנו יכולים להבחין בהם ניצבים בדרכנו. קבוצה של אופורטוניסטים אשר מנצלים כל מצב, כל אווירה מזדמנת, כל אפשרות להעצים את עצמם ואת מטרתם האגוצנטרית – השגת כוח ושליטה. האופורטוניזם אינו 'המצאה' של דורנו בלבד.

ניתוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית. הוצאת יחד, 2012. 158 עמ'

ניתוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית: עיון בספרו של יוסף אורן

זה שנים עמֵל יוסף אורן לשרטט קלסתר מדויק של הספרות העברית, ובה בעת לשאול שוב ושוב לאן פניה מועדות. בשונה מעמיתיו מבקרי הספרות, לאורן יש סדר יום אידיאולוגי. הוא לא מסתפק בניתוח ספרותי של היצירות, אלא בוחן את קרביהן ובולש אחר האידיאולוגיה המסתתרת מעבר לעלילה. לעתים אני חש אותו לוחש את דברי ירמיהו הנביא "כאש בוערת עצור בעצמותיי" – ושב אל דבריו של המבקר אברהם קריב "אדבּרה וירווח לי"

השמאל הציוני – נחוצה תשתית אידיאולוגית

אין מי שיחלוק על כך שעל השמאל הציוני עובר משבר חריף. המשבר הוא כה חריף שיש מי שמנבאים שהוא עומד להתמוסס ולרדת מעל במת ההיסטוריה כמו תנועות פוליטיות אחרות בעבר. לעניות דעתי אחת הסיבות למשבר היא העדר תשתית אידיאולוגית מובחנת שתבדֵל אותו מזרמים אחרים באשר לזכותנו על הארץ. ברם, העיסוק באירועים פוליטיים ששוטפים את אזורנו ללא הפוגה ומקשים להוציא את הראש מעל המים, ולו לרגע קט, דוחקים את הדיון בסוגיות עקרוניות. דיון כזה הוא הכרחי ואין שעה טובה להעלותו על סדר היום מאשר בשעת משבר.

אסכולת פרנקפורט, הורקהיימר, אידיאולוגיה

מקס הורקהיימר, ממייסדיה של אסכולת פרנקפורט, מנסה להסביר מה מסתתר מאחורי מושג האידיאולוגיה שהוא מושג כה מרכזי בחיינו

הנצפים ביותר

.