אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מקסיקו


הבתולה מגואדלופה

הבתולה מגואדלופה

שמה ותמונתה של הבתולה מגואדלופה הולך לפניה ברחבי העולם. רבים, ללא קרבה כלשהי למקסיקו או לנצרות הקתולית, מכירים את האייקון המפורסם. ב 9 לדצמבר 1531, מועד שציין באותה עת את חגיגת 'לידת הבתולין' ברחבי האמפריה הספרדית, זכה איכר (ממוצא אינדיאני) בשם חואן דייגו בחזיון, על שפולי הר טפיאק, הוא ההר שבמסורת במסורת האצטקית קודש כמקום פולחן לטוננטזין, שם שהתייחס לאלוהויות נקביות בכלל ול'אמא אדמה' בפרט. בהתגלות הוא ראה נערה צעירה מוקפת בהילת אור.

הומאז לציירת פרידה קאלו - רובד אחר

הומאז לציירת פרידה קאלו - רובד אחר

התערוכה שתוצג במהלך כל חודש יולי בתיאטרון גבעתיים עוסקת במחווה לאמנית המקסיקנית הנודעת: פרידה קאלו. אחד עשר אמנים ישראליים, ביניהם צלמים, ציירים ופסלים, מתייחסים להיבטים השונים של יצירתה מהזוית האישית שלהם. הצלמים: עידו רוזנטל ורנטה ריבקין גל עוסקים בנושא הגוף, שלמותו או מגבלויותיו בהקשר לאידיאל היופי באמנות ובדיוקן הנשי המתכתב עם הדיוקן העצמי של פרידה קאלו. תמר רכטר , בציורי הדיוקנאות העצמיים שלה ובדיוקן של פרידה קאלו , פרי מכחולה , אף היא יוצרת דיאלוג בנושא זה.

עיר אבודה של שבט המאיה התגלתה במקסיקו

עיר אבודה של שבט המאיה התגלתה במקסיקו

עיר אבודה של שבט המאיה התגלתה במקסיקו לאחרונה. על פי המכון המקסיקני הלאומי לאנתרפולוגיה והיסטוריה, עיר המאיה האבודה הידועה בשם Chactún ('האבן האדומה') התגלתה לאחרונה במדינת קמפצ'ה בדרום מזרח מקסיקו. העיר משתרעת על פני כ-218 דונם. חורבותיה חושפות בנייה צפופה שמאופיינת במבני פרמידה, ארמון, מגרשי משחקים וכיכרות. בנוסף, נתגלו בעיר מבני מזבח וכ-19 מבני אבן גדולים שכנראה שומשו למטרות פולחן דתי.

דגל מקסיקו

דגל מקסיקו

רבים חושבים על התרבות האצטקית כעל תרבות ברברית צמאת דם, עוקרת לבבות ועורפת ראשים. בפועל מדובר בתרבות מורכבת מאוד, רבגונית ובעלת עומק רוחני רב. אמחיש קצת מהעומק הרוחני באמצעות ניתוח של הסימבוליקה הטמונה מאחורי דגל מקסיקו. מקור השם מקסיקו נובע מהשם משיקה (Mexica), שם השבט שהקים ויצר את האימפריה האצטקית Aztec)). פירוש השם נובע מחיבור של כמה מילים שפירושם טבור הירח.

שינויים באוכלוסיה ההיספנית 2000 - 2010

השתרשות המיעוט ההיספני בארצות הברית

ההיספנים הוא שם כולל למהגרים שהיגרו לארה"ב מאמריקה המרכזית, הדרומית ואיי הים הקריבי. אם כי המהגרים מגיעים מכל האזורים הללו, החלק העיקרי של המהגרים מגיע ממכסיקו. עפ"י נתוני ה- U.S Census Burearu מ- 17 במאי 2007 ההיספנים היוו 15.1% מאוכלוסיית ארה"ב ומספרם הגיע ל- 45,500,000 והחל מראשית המאה ה- 21 , ההיספנים הם המיעוט האתני הגדול ביותר בארה"ב. עפ"י נתוני המפקד של 2010 עלה מספר ההיספנים ל-49,978 וב- 2012 הם כבר מהווים 17% מהאוכלוסייה ומונים 52,000,000.

אבן השמש, המגלמת בחומר את מיתוס השמשות, התגלתה במרכז מקסיקו סיטי בשנת 1790

מיתוס השמשות ואבן השמש

סיפורי בריאת העולם במרכז אמריקה שונים מאוד מהסיפור שמופיע בספר בראשית. ההבדל המרכזי נעוץ בתפיסה שונה לחלוטין של הזמן עצמו. בעוד שבמערב ההיסטוריה מתחילה ב'בראשית', עת האל ברא את העולם, ומשם היא מתקדמת באופן ישיר אל עבר אחרית הימים, קץ ההיסטוריה והגאולה (שקשורה לעתים בביאת המשיח), הרי שבמרכז אמריקה המצב שונה לחלוטין. אין ציר זמן, אין נקודות התחלה וסיום, אלא מחזור אינסופי של חורבן ויצירה. מדובר בתפיסת זמן לינארית אל מול תפיסת זמן מחזורית. מיתוס השמשות, שהגיע לידי גימור בתקופה האצטקית, מבטא את התפיסה הזו בצורה מובהקת.

טרוצקי - נפילתו גלותו וחיסולו של מהפכן

טרוצקי

טרוצקי - נפילתו גלותו וחיסולו של מהפכן / ברטרנד פטנוד. הוצאת כתר / עברית.

מי היה טרוצקי, מה אנו יודעים או זוכרים בכלל. יריב מר של סטלין. יריבות שהביאה למלחמת טיטנים.

הבה נושיט יד לאחינו האנוסים ונחזירם לחיק ישראל

מאז שלהי המאה ה- 20 ניכרת מגמה ברורה של צאצאי אנוסים לחפש אחר שורשיהם היהודיים. במכסיקו, בברזיל ובדרום מערב ארה"ב, באזורים שהיו בעבר תחת שלטון ספרדי ופורטוגזי, אלפי צאצאים של אנוסים מחפשים דרכם חזרה לשורשים בדרכים שונות. בצפון מזרח ברזיל קמו מספר קהילות של צאצאי אנוסים וכן ברחבי מכסיקו. חלקם חזרו ליהדות באמצעות רבנים קונסרבטיביים או רפורמיים ומיעוטם באמצעות רבנים אורתודוכסים. הסיבה שרובם מעדיפים לפנות לרבנים קונסרבטיבים ורפורמים היא הדרישה מצד רבנים אורתודוכסים לגיור כגויים. צאצאי האנוסים מסרבים להיקרא גויים.

גלובליזציה וריבונות – חלק ב

לחלק א של המאמרב) סמכות פנימיתהמדינה הוסטפלית צמחה ושגשגה בגלל יכולתה יותר מכל התארגנות פוליטית – שלטונית אחרת להקטין אלימות ולספק ביטחון פיסי לתושביה. כיום בעידן הגלובאלי, המדינה עדיין מהווה את הגורם העיקרי המספק בטחון לאזרחים, אולם יכולת זאת הולכת ומתערערת. המדינה מאבדת את המונופול על אמצעי השיטור בשטחה. rosenau מעיד על מגמה הולכת וגוברת במדינות המערב של הפניית סמכויות שיטור והגנה אזרחית מהממשלה לגופים פרטיים. בעוד שבעבר, אזרחים סמכו על גופים ציבוריים להגן עליהם מפשע, כיום הם פונים יותר ויותר למשטרה פרטית.

אל מסתורי בטן האדמה

בשנת 2000 התגלו במכרה נאיקה שבצפון מקסיקו הגבישים הגדולים ביותר הידועים עלי-אדמות. מדובר בגבישי סלניט - "אבן ירח", שחלקם מגיע לאורך של כעשרה מטרים. המראה המרהיב, הבוהק והקסום של הגבישים הללו גורם להרהר במגוון שאלות. מה עוד מסתתר לו בבטן האדמה? האם בעומקים עצומים נוכל למצוא גבישים שאורכם מגיע למאות ואף אלפי מטרים? האם לגבישים הללו יהיו צורות שונות מאילו הידועות לנו כיום? בני האדם כבר ביקרו בחלל וצעדו על הירח, אך האם ומתי יצליח האדם לחדור ללב האדמה? עד לאיזה עומקים ניתן יהיה להגיע ומהם הדברים אותם נגלה ונחשוף במעמקים הללו?

העולם על פי פרידה קאלו

בהיותה בת 6 חלתה פרידה במחלת הפוליו, שהותירה אותה נכה, ובהיותה בת 18 נפצעה קשות בתאונת דרכים, בעת שחשמלית התנגשה באוטובוס שבו נסעה, ומוט מתכת פילח את ביטנה ואגנה. התאונה גרמה לה לשברים קשים באגן ובגב, והותירה אותה פצועה אנושות ומרותקת למיטתה למשך חודשים רבים.המחלה והתאונה המחרידה גרמו לה לכאבים עזים, נכות, התמכרות למשככי כאבים, ניתוחים רבים, שיתוק, ואף בהמשך הביאו לאחר סדרת ניתוחים כושלים לכריתת רגלה. כל אותה העת שימש לה הציור כמקום מפלט. המאבק היום- יומי בסבל ובנכות קיבלו ביטוי עז ומצמרר ביצירותיה רבות העוצמה.

טיסות למקסיקו - מידע וזמנים

טיסות למקסיקו יוצאות מישראל, נמל התעופה בן גוריון, ונוחתות במקסיקו סיטי. אלו הן אינן טיסות ישירות אלא עם חניית ביניים. חברות התעופה העיקריות המבצעות טיסות אלו הן אייר פרנס וקונטיננטל. בדרך כלל טיסות למקסיקו יכללו טיסת connection שיוצאת מארצות הברית, משדה התעופה ניו ארק סמוך לניו ג´רסי או מאטלנטה. חלק מהטיסות יבצעו connection בפריז. זמן הטיסה נע בין 18-22 שעות כולל ה connection. זמן הטיסה יכול להתארך אם מדובר על שני connections. מחיר הטיסה נע בין 1,400 ל 1,600 דולרים לכיוון אחד.

הנצפים ביותר

.