אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אלבר קאמי


הנפילה / אלבר קאמי

הנפילה / אלבר קאמי

אי אפשר לקרוא את אלבר קאמי בלי להכיר את הפילוסופיה שלו, כדי להבין את הסיפורת שלו צריך להבין את מקור האקזיסטנציאליזם ואת מושג האבסורד. כל אלו "הודגמו" ב"מיתוס של סיזיפוס", ב"הזר", ה"דבר" וגם כאן – ב"הנפילה". אין בספר עלילה, לא דו שיח, אך כן התפתחות של דמות, מונולוג ארוך של דמות בדויה – שופט-מתוודה – שמספרת את תהליך התפכחותה והתפקחותה, תהליך אפיסטמולוגי שבסופו מבין קלמנס מה הוא היה בעברו, את הכבלים שאזקו אותו והפיקחון יוביל אותו למסקנה אקזיסטנציאליסטית אחרת.

הצודקים / אלבר קאמי - תיאטרון בית צבי

הבכורה של המחזה "הצודקים" הייתה ב 15.12 1949. אלבר קאמי כבר העלה בהצלחה כמה מחזות קודם לכן. לאלבר קאמי הייתה בדרך כלל תכנית משולשת. כשעלה בראשו רעיון כתב עליו מסה פילוסופית אחר כך ספר ובסופו של דבר מחזה.הפעם מדובר בשלישיה האדם המורד – הדבר – הצודקים. בזמנו פירשו את "הדבר" כספר אנטי נאצי. המגיפה הייתה הנאציזם, אך לקאמי הייתה ראייה רחבה יותר. כל שלטון מהסוג השתלטני הדכאני הוא מגיפה בעיניו. גם הקומוניסטי.ביומנו מתקופת כתיבת המחזה הוא כותב "הסוגיה הרצינית ביותר שניצבת בפני נפשות בנות זמננו – הקונפורמיזם."אלו היו השנים בהן התרחק קאמי מהקומוניזם ובעקבות זאת מסארטר.

אלבר קאמי: (1960-1913)

אלבר קאמי: האבסורד ברומן הזר

מטרתו של המאמר הנוכחי הוא לבחון כיצד מתבטאת השקפת העולם האבסורדית ברומן הזר ל-קאמי. בפרק הראשון, אדון בקצרה על אלבר קאמי ויצירתו.

הנצפים ביותר

.