אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נפוליאון


דרכים שנפרדו

שניהם היו אז בני חמש עשרה שנים. האריסטוקרט יפה התואר, לואי אדמונד דה-פיליפו, היה המצטיין בכיתה וקיבל תמיד את הפרסים הראשונים. האחר בנו של עורך הדין המרושש היה קורסיקני בשם נפוליאון בוּאוֹנפרטה, שלימים ייסיר את ה"אוּ" משמו כדי להקל על הצרפתים להגות אותו, יעלה לגדולה בימי המהפכה ויהפוך לקיסר צרפת

נפוליאון בונפרטה

טבח יפו

מסעו של נפוליאון בונפארט לארץ ישראל בסוף המאה ה-18 הפל כבר מזמן לקלאסיקה היסטורית. לפחות עיר אחת בארץ – עכו – מראה עד היום לתייריה את האתרים בהם התחולל הקרב הגדול בין גאון האסטרטגיה הצרפתי לבין צבאו של אחמד ג'זאר, המושל הטורקי של העיר. אבל עכו היא הסיפור הידוע. הסיפור הפחות ידוע הוא על הקרב שניהל נפוליאון נגד צבא טורקי אחר, זה של אגא עבדאללה, ביפו. הסיפור מתואר היטב בספרו של נתן שור, "מסע נפוליאון בארץ ישראל", שיצא לפני כעשרים שנה בהוצאת "עם עובד".

אמהות וילדים בדואים, צלומו ב-1 בינואר 1890, על ידי הצלם הצרפתי בונפי

מהו מוצאם של הבדווים החיים בנגב: מחקר של קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית - חלק א

בשנים האחרונות, כותבים החוקרים, אזרחים בדווים, נוודים לשעבר, דוברי ערבית, החיים בנגב, העלו את הטענה שהם בעלי זכויות של "ילידים" ודורשים בעלות על אדמות השייכות להם, לטענתם, מדורי דורות. קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית פירסמה בכתב העת "הפורום המזרח תיכוני" ב- 1 ביוני 2012 מחקר על מוצאם של הבדווים מהנגב. התזה של המחקר היא שמדובר בהיסטוריה פלסטינית מפוברקת.

הנצפים ביותר

.