אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עתידנות


כרזת הסרט בלייד ראנר 2049

Blade runner וסטוריטלינג

תוספת קצת מהותית במקרה הנוכחי היא הנדבך הגנטי של ה"רפליקנטים" (בדומה לנקסוס של הסרט הראשון), אבל גם השאלה האם אנחנו אמתיים או ביולוגיים, כבר קצת משעממת, ובא לנו להתקדם הלאה. הסיפור הוא רק תירוץ אבל העולם שבורא הסרט מפצה על כך. הוא כה חכם ומקורי שהצופה כמעט סולח לו על הפזמון החוזר.

רובוט, רובוטיקה

ההשלכות האתיות הרבות של התפתחות הטכנולוגיה

הדור החדש של הרובוטיקה יעניק יותר ויותר אוטונומיה ויכולת תגובה ללא תכנות מוקדם, מה שמסבך את הדיונים הנוכחיים על רובוטיקה.

תיאוריית אפס / טרי גיליאם

פסטיבל אוטופיה למדע, דמיון ועתיד - 2014

אוטופיה, הפסטיבל הבינלאומי למדע בדיוני, תל-אביב, יתקיים השנה בין התאריכים 13 – 20 בספטמבר, בסינמטק תל-אביב ובשיתוף שבוע החדשנות DLD תל-אביב. השנה, לצד תכנית קולנוע עשירה ובה עשרות סרטים, ישראלים ובינלאומיים, בכורות והקרנות ייחודיות, יכלול הפסטיבל מגוון גדול של אירועים בנושאי מדע, דמיון ועתיד - כנסים, הרצאות, תערוכות ומופעים העוסקים באמצעות מדע בדיוני בסוגיות של חברה וטכנולוגיה, מדע ואתיקה, ובהסתכלות אל המחר.

אין התעלות ב-התעלות

אין התעלות ב-התעלות

יחסי הציבור לסרט המדע הבדיוני החדש "התעלות" ("Transcendence") בכיכובם של ג'וני דפ, מורגן פרימן ושורה של כוכבים יצרו תחושה של סרט עם אספירציות למשהו עתידני ושונה. אלא, שבסופו של דבר, הצוות שיצר את סרטי ה"אביר האפל" עשה את מה שהוא יודע הכי טוב: כוכב מוביל והרבה אפקטים על חשבון העלילה. תסריטאי הסרט ניצמד לריי קורצוויל, הנחשב לעתידן המוביל בעשורים האחרונים, ומשמש לאחרונה גם כמהנדס הראשי של חברת "גוגל". הרעיון הבסיסי הועתק ישירות מרב המכר של קורצוויל, "הסינגולריות מתקרבת".

הרכב של ניקולה ג'וזף קוניו

חוט שני מתחבורת העבר לתחבורת העתיד

הגלגל נחשב לאחת ההמצאות או התגליות הטכנולוגיות החשובות של האנושות. ארכיאולוגים מעריכים שעגלות רכובות על גלגלים נבנו כבר לפני כ- 7,000 שנים, אך נדרשו כחמישים מאות עד שהרומאים פרסו תשתית רחבה שנדרשה לשרת את הגלגל כאמצעי תחבורה יעיל. נראה כי טכנולוגיית הגלגל לא הייתה מספקת כדי להפוך למכשיר תחבורתי עממי מוצלח – נדרשה גם חכמה מדינית וחברתית. הזמן הממושך שחלף בין קיום הטכנולוגיה ליישומה הציבורי הוכיח כי תבונה מדינית או חברתית היא לעיתים נדירה או קשה לביצוע מתבונה טכנולוגית

אריק שרון

מתי לשחרר את אריק?

החודש עלה במלא עוזו נושא המתת החסד לאחר שאב, שהוא רופא במקצועו, הרג את בתו האהובה והסובלת והתאבד. לפני כמה ימים עלה שוב הנושא של הוויתור המושכל על המשך חיים שאינם חיים עם פטירתה של ענת גוב. על הקבר ספדה לה הבת שסיפרה איך אמרה כמה ימים קודם לכן: "אמא אני משחררת אותך".בקרוב ב 4 בינואר, ימלאו 7 שנים לתרדמת בה שקע ראש ממשלת ישראל אריאל שרון, חודש לאחר מכן יציינו 85 להיוולדו.

הבמאי האוסטרי מיכאל האנקה זכה בפרס הגדול בעבור סרטו Amour, בו משתתפים שני כוכבי עבר, ז'אן לואי טריטיניאן בן ה- 82 ועמנואל ריבה בת ה-

מברגמן להאנקה – הקשיש בפסטיבל קאן 2012

השנה בישרו אמצעי התקשורת מקאן מראש אודות הזוכה הוודאי והצפוי לפסטיבל הסרטים היוקרתי – ולא טעו. הבמאי האוסטרי מיכאל האנקה זכה בפרס הגדול בעבור סרטו Amour, בו משתתפים שני כוכבי עבר, ז'אן לואי טריטיניאן בן ה- 82 ועמנואל ריבה בת ה- 85. נצחונו זה של האנקה הוא ב"נוק אאוט" של ממש, גם כיוון שמדובר בזכייה שנייה ב"דקל הזהב" של הבמאי המקורי. אך לא פחות מפתיע מכך הוא העיסוק בסרט בזיקנה הסופנית ובאבדנים הקשורים כמו מחלת האלצהיימר של האישה – כל זאת בנוסח הצגת קשישים שהיתה נחלת הקולנוע בעבר.

תחבורה עתידית - מבט מהעבר

תור הזהב של התחבורה המנועית החל באמצע המאה התשע עשרה עם פריסתן של מסילות הברזל והמשיך בתחילת המאה העשרים כאשר הרכב המנועי החל לכבוש את מעמדו. באותה תקופה גם האופניים קפצו מדרגה - עד סוף המאה התשע עשרה רווחו אופניים בעלי גלגל קדמי גדול, שהונעו בעזרת דוושות שהותקנו על ציר הגלגל.

צופן העתיד / דוד פסיג

צופן

צופן העתיד / דוד פסיג. ידיעות ספרים, 2008

ארתור סי קלארק: השטן הוא אסטרונאוט - רעיונותיו העתידניים והדתיים

לאחרונה נפטר סופר המדע הבדיוני המפורסם ביותר בעולם כולו, ארתור סי קלארק. האיש שהתפרסם בכך שחזה את לוויני התקשורת, ואת האינטרנט ושימש כאיש יחסי ציבור הראשון במעלה של הטיסה לחלל. אבל פרט לכך מה שידוע פחות הוא שקלארק שימש כמוליד של הרעיון שהפך לבולט מאוד בתקופתנו שהמיתולוגיות השונות ואף התנ"ך והישויות האלוהיות המופיעות בהן מבוססים על ביקורים קדומים בכדור הארץ של ישויות המחלל החיצון. ומבחינתו של קלרק האתאיסט שזלזל בדתות הממוסדות, ישויות כאלו הן הדבר הקרוב ביותר לאלוהות אמיתית שיכולה הייתה למשוך אותו. להלן מאמר לזכרו של המיסטיקן הגדול ביותר של עולם המדע הבדיוני.

הגאון מוילנה: תוכנית העתיד

האם יצר החכם היהודי המפורסם אליהו בן שלמה זלמן הגאון מוילנה תוכנית עתיד פרטנית המתמשכת לאורך מאות רבות של שנים שמטרתה להביא לבסוף לעידן חדש של גאולה באמצעים אנושיים של פוליטיקה ובנייה על סמך חוקי היסטוריה שהגאון האמין שגילה?

שחור על הנשמה – חזית נוספת בראיית השחור

לא מספיקים להתאושש מהחמרמורת (hangover) של הילולת תחזיות השְׁחוֹר האקלימי הנגרם בידי אדם, והנה מתרגשת ובאה צרה חדשה המאיימת על קיומו של המין האנושי עלי אדמות --- ככתוב בספר איוב, עוֹד זֶה מְדַבֵּר, וְזֶה בָּא וַיֹּאמַר.

מצפצפים על העולם

בספרו הנבואי "הלם העתיד", שהתפרסם לפני כשלושים וחמש שנה, בוחן העתידן אלווין טופלר את התמודדותה של החברה האנושית עם תמורותיה ולחציה של התקופה המודרנית. בפרק הראשון של ספרו הוא מתמצת את השפעותיה הפסיכולוגיות ההרסניות של הדינמיקה המודרנית על החברה האנושית, כדלהלן."החברה המערבית טולטלה בשלוש מאות השנים האחרונות בסערה יוקדת של תמורות ושינויים. סערה זו, הרחוקה משכוך, אוזרת עתה כוח להסתערות מחודשת.

דו שיח או התנגשות ציביליזציות / ז'ק אלדן.

דיאלוג או התנגשות ציביליזציות / זק אלדן

בספר "דו שיח או התנגשות ציביליזציות" שראה אור לאחרונה בפריז, הוגה הדעות ז'ק אלדן מנהל דו שיח עם פרנסיס פוקויאמה ו-סמואל הנטינגטון, אך במקום לנסות להפריך את טענותיהם, אלדן יוצא למסע חיפוש אינטלקטואלי עצמאי. אירועי ה 11 בספטמבר הפריכו את "חזון אחרית הימים" הענוג שטען בזכותו בחינניות פוקויאמה, הוא לא מלגלג על פוקויאמה שהתייחס לתיאורית ההתפתחות הדיאלקטית של ההיסטוריה של הייגל כאל אמת שמימית שעל בסיסה ניתן לחזות את העתיד, הוא לא מבקר את שבירת הכלים של פוקויאמה שהשיל את גלימת החוקר ועטה את גלימת הנביא הסבור שבכוחו לחזות עתידות עולם, הרואה במודל הליברלי – דמוקראטי מעין תחנה סופית במסעה המתיש והנפתל של ההיסטוריה בעקבות קץ האימפריה הסובייטית שלה קרא "קץ ההיסטוריה".

הרצל - חוזה המדע בדיוני

כתבה מיוחדת לרגל יום הרצל שהתקיים ב 29 לאפריל.

חלום ומעשה אינם שונים כל כך כפי שנוטים לחשוב, כי כל מעשי בני האדם בחלום יסודם וגם אחריתם –חלום היא. ….ואלו אם לא תרצו הרי כל אשר סיפרתי לכם אגדה הוא , ואגדה יוסיף להיות. תיאודור הרצל. אלטונוילנד.

תיאודור

תיאודור הרצל

עמנואל קאנט: ההיסטוריה של העתיד - מלחמה ושלום בהגותו

מאמר זה יציג בקצרה את הגותו הפוליטית של קאנט, ובעיקר את הגותו באשר למלחמה ולשלום. מקום מרכזי ינתן לחיבור המרכזי שכתב קאנט באשר לסוגיית המלחמה והשלום, הרי הוא "לשלום הנצחי" שנכתב ב-

הנצפים ביותר

.