אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אלצהיימר


הבמאי האוסטרי מיכאל האנקה זכה בפרס הגדול בעבור סרטו Amour, בו משתתפים שני כוכבי עבר, ז'אן לואי טריטיניאן בן ה- 82 ועמנואל ריבה בת ה-

מברגמן להאנקה – הקשיש בפסטיבל קאן 2012

השנה בישרו אמצעי התקשורת מקאן מראש אודות הזוכה הוודאי והצפוי לפסטיבל הסרטים היוקרתי – ולא טעו. הבמאי האוסטרי מיכאל האנקה זכה בפרס הגדול בעבור סרטו Amour, בו משתתפים שני כוכבי עבר, ז'אן לואי טריטיניאן בן ה- 82 ועמנואל ריבה בת ה- 85. נצחונו זה של האנקה הוא ב"נוק אאוט" של ממש, גם כיוון שמדובר בזכייה שנייה ב"דקל הזהב" של הבמאי המקורי. אך לא פחות מפתיע מכך הוא העיסוק בסרט בזיקנה הסופנית ובאבדנים הקשורים כמו מחלת האלצהיימר של האישה – כל זאת בנוסח הצגת קשישים שהיתה נחלת הקולנוע בעבר.

אלצהיימר חברתי-כלכלי

בתל אביב העשירה, התוססת, המשופעת עשייה והזדמנויות, מתהווים כיסים וקצוות של ניוון אטי בקרב אוכלוסייה של אנשים צעירים, רובם בעלי השכלה, שחיים בעיר הזאת על תנאי ועל חבל קצרי מועד ואורך. "חוק האברכים" לא חל עליהם. תורתם אינה אומנותם. אומנותם היא תורתם. הם לא יודעים מה יילד יום ויש מהם ש"מחכים לגודו". מקומון "העיר תל אביב" מביא סיפורם.

בקצה המדבר / סמנתה הארווי

בקצה

בקצה המדבר / סמנתה הארווי. הוצאת כתר

הרחק ממנה

דארלינג חולה באלצהיימר. איזה כאב לב. ואם לדארלינג יש אלצהיימר אז סימן שעברו המון שנים והאישה היפה והמרנינה הזאת הגיע לגיל שבו זה אפשרי.דארלינג היא ג'ולי כריסטי, וגם עליה קשה לחשוב כעל מישהי עם אלצהיימר. הבחירה של כריסטי לתפקיד כזה מעמידה את הסרט מיד במקום אחר. לכריסטי הייתה איכות שהיא מעבר לאיכות משחרה או יופייה. הייתה בה איזו קרינה שהפכה אותה מושא למישהי שהיית רוצה להתיידד אתה, להיות קרוב אליה. ל-אודרי הפבורן המבוגרת ממנה נדמה לי הייתה את האיכות הזאת, את החן המיוחד והנוסף.

הנצפים ביותר

.