אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הוצאת הספריה החדשה


סוס אחד נכנס לבר / דויד גרוסמן, הוצאת הקיבוץ המאוחד, הספריה החדשה, 2014

הטרגדיה היוונית וסמלים פאליים בספר סוס אחד נכנס לבר

שלושה סמלים פאליים, שאבו אותי לפיצוח הקוד לכספת הספר המטלטל "סוס אחד נכנס לבר". שלושה סמלים מאגדים את זרע הפורענות הגואה ואת צמיחתו לקראת הקתרזיס, הרוחני והפיזי, כאחד

סוס אחד נכנס לבר / דויד גרוסמן, הספריה החדשה

מה קרה לסוס של דויד גרוסמן

סופת התהילה המתחוללת סביב ספרו זה של גרוסמן מדהימה גם נוכח העובדה שקוראים רבים ואני ביניהם התקשו להכיל את הספר ולהשלים עם דמותו הנפתלת של גיבור הסיפור, הסטנדאפיסט דבלה ג'י, המופעל בידי הסופר המנהל תחרות ריצה מבוהלת בכתיבתו המעיקה

על הפיקחון / סאראמאגו - האידיאולוגיה האנרכיסטית בספר

על הפיקחון / סאראמאגו - האידיאולוגיה האנרכיסטית בספר

כיצד באה לידי ביטוי האידיאולוגיה האנרכיסטית בספר על הפיקחון. לאחר שסקרתי את תולדות האנרכיזם אעבור לניתוח ספרו של סאראמגו: על הפיקחון. כאמור, מצאתי בספר יסודות של האידיאולוגיה האנרכיסטית וכל מה שנותר הוא להוכיח את טענתי. עוד לפני הניתוח שני דברים לפנינו. ראשית, הערה לגבי תרגום שם הספר: המתרגמת בחרה לתרגם את שם הספר - על הפיקחון, אף על פי שאני הייתי מכנה זאת "על הפיכחון". סאראמגו רואה בספר מסה ולא סיפורת, זהו אם כן, מלכתחילה חיבור אידיאולוגי-פילוסופי.

חסד ספרדי / אברהם ב. יהושע

חסד ספרדי / אברהם ב. יהושע

תמונת 'החסד הרומי' המטרידה על הכריכה, מזוויעה ומרתקת כאחת, משרה על הספר תחושה מעיקה של חוסר נוחות, שרק תלך ותתעצם עם הקריאה, האם יהושע חוגג לעצמו רטרוספקטיבה פרטית אפופה בתחושת גילוי עריות ורגשות אשמה או מדובר בחשבון נפש אמיץ ונוקב של יוצר וותיק ומוערך עם יצירתו ודרכו כיוצר? מוזס, בימאי סרטים עתיר ניסיון וכיבודים, נוחת בספרד עם רות השחקנית הראשית שלו, לרטרוספקטיבה של סרטיו. על קיר חדרם המשותף במלון מקבלת את פניו תמונה טורדת מנוחה – אותה תמונה חידתית, ספק מושכת ספק דוחה, המתנוססת על כריכת הספר.

חסד ספרדי / א.ב. יהושע

חסד ספרדי / א.ב. יהושע

חסד ספרדי" – הרומאן החדש של א.ב. יהושע (הוצאת הספריה החדשה 2011, 374 עמ') – מוכיח שיצירת ספרות עברית נשארת דלת-ערך גם אחרי שהיא מתאמצת לשדרג את ערכה על-ידי התחברות למוטיבים מהנצרות או ממיתוסים זרים אחרים. התמונה על עטיפת הספר – המתארת אשה צעירה אשר בידה האחת מקרבת אל גופה את ראשו של גבר שידיו אזוקות ובידה השנייה מושיטה אל פיו את פטמת השד כדי להניקו

פרויקט לזרוס / אלכסנדר המון

פרויקט לזרוס, שהמוטו שלו הוא סיפורו של לזרוס שהוקם לחיים על ידי ישו בברית החדשה, הוא הפרויקט שלוקח על עצמו, ולדימיר בריק, מהגר בוסני רדוף רגשי אשמה. להקים לחיים על ידי כתיבת סיפורו, את לזרוס אוורבך, עוד קורבן אחד מני רבים של הסיפורים שאנשים נוטים לקרוא דרכם המציאות, ואולי נכון יותר לומר הסיפורים שמנסחים מחדש את המציאות. אלכסנדר המון, מהגר בוסני בעצמו, טווה פקעת סבוכה של סיפורים שלא רק שהקשר ביניהם הולך ומסתבך, אלא עצם היכולת לגעת באיזה שהיא אמת, הולכת ומתערערת, האמת מועמדת כפונקציה של סיפור, ששבריו וחוסר האונים שלו הם שמאפשרים איזו שהיא הצצה אליה, אם בכלל. וכמי שמנסה למצוא קצה חוט בפקעת צמר שעברה התעללות אכזרית של מספר חתולים, הוא מושך חוט ועוד חוט, חושף קשר ועוד קשר, ואת חוסר היכולת להפריד בין קטעי החוטים, ולהפכם לנרטיב ליניארי ומהודק אחד.

אהבה מטרידה / אלנה פרנטה

אהבה

אהבה מטרידה / אלנה פרנטה. הוצאת הספריה החדשה

בני ברבש / המפץ הקטן

הגם זו סאטירה? בני

בני ברבש / המפץ הקטן. הוצאת הספריה החדשה 2009, 125 עמ'.

אנשים עלובים / פיודור מ. דוסטוייבסקי

אנשים

אנשים עלובים / פיודור מ. דוסטוייבסקי. הוצאת הספריה החדשה. תרגום רועי חן.

טירוף / לאורה רסטרפו

פשר היה לחשוב שהיא אישה בעלת נטייה לכפייתיות. אחת מאלו שרוחצות ידיים כל רגע, שלא בטוחות שסגרו את הבית או שסגרו את הברז. אבל אגוסטינה היא אחרת. אחרת מפני שמה שיש לה קרה בהתפרצות פתאומית. בלי הסבר ובלי סימנים מקדימים.

ז´וזה סאראמאגו / מוות לסירוגין

ז'וז'ה

ז'וזה סאראמאגו / מוות לסירוגין. הוצאת הספריה החדשה.

אישה בורחת מבשורה / דוד גרוסמן

אישה

אישה בורחת מבשורה / דוד גרוסמן. הוצאת הספרייה החדשה

להיות מנחם פרי

ראיון סיכום גדול במגזין "סוף שבוע " עם מנחם פרי שכונה בעבר "האריק שרון של הספרות הישראלית " עורר אותי להרהורים על מקומו של מנחם פרי בתולדות הספרות העברית החדשה.מאמר מעניין ב"סוף שבוע" על פרופסור מנחם פרי מאת שרי מקובר –בליקוב. המאמר נקרא "אני מגלומן" והוא נכתב לכבוד עזיבתו של האיש החזק בעולם הספרות הישראלי מנחם פרי את משרתו מזה כ40 שנה כראש המחלקה לספרות באוניברסיטת תל אביב. המאמר כל כולו מלא בדברי רהב של מנחם פרי על עצמו ובעיקר בעוסק בסיפורי הנשים והכיבושים הנשיים שלו ומאלו אפשר להתעלם . הם חסרי עניין. אני נזכר בהערה של משוררת ומבקרת ספרותית ידועה שהושוותה פעם באוזני את מנחם פרי עם גבריאל מוקד יריבו וטענה שההבדל הגדול בין השניים הוא שמנחם פרי הוא בסך הכל אחד מהחברה "אדם פשוט ורגיל שיודע איך לדבר עם אנשים ואיך להשיג תקציבים" לעומת מוקד שעושה רושם שהוא בא מכוכב לכת אחר עם כל החיובי והשלילי שבכך. מהכתבה פרי אכן עושה רושם של אדם פשוט ורגיל למדי.

הרוח הנושבת בעגורנים / לידיה ז'ורז'.

הרוח הנושבת בעגורנים / לידיה זורז

מילנה גיבורת הספר איננה אוטיסטית. איננה סובלת מתסמונת אספרגר או טורט. לידיה ז'ורז' אינה מנסה לבנות אותה כתרגיל נוסף בספרות התסמונות השונות. בעיני משפחתה היא תימהונית, את לב הקורא היא שובה מיד, למרות שאי איננה ניתנת אפילו לניתוח פסיכולוגי כמעט.

ימי הנטישה / אלנה פרנטה

ימי

ימי הנטישה / אלנה פרנטה. הוצאת הספריה החדשה

הנישואים הם השער הגדול ביותר לנטישה. אמר מישהו.

ז'וזה סאראמאגו / על הפיקחון. הוצאת הקיבוץ המאוחד

זוזה סאראמאגו / על הפיקחון

רוב הקוראים מכירים כבר את סאראמאגו ודרך הכתיבה שלו. גם כשהסיפור עצמו מרתק, מעניין ובעל משמעות מובנת ונסתרת הכתיבה סמיכה מאוד ואינה מקילה על הקורא. סאראמאגו מרחיב משפטים ומעביר רעיונות דרך כל מני מחוזות שונים של השפה, הדימוי, ההיסטוריה, המדע. הוא מנסה להקיף הרבה ככל יכולתו.

האדם המשוכפל" ז'וזה סאראמאגו. הוצאת הספריה החדשה

האדם המשוכפל / סאראמאגו

ספרו החדש של סאראמאגו "האדם המשוכפל" עוסק בדיוק בתחום ששם הספר מעיד עליו - הכפיל. אדם המגלה לפתע שיש מישהו הדומה לו שתי טיפות מים, עד לשומה הקטנה בפינת הלחי שלו. הספר מסופר לכאורה מפי מספר כל יודע, אך אחד הגיבורים האחרים המשתתפים בלי הרף בוויכוח שבין הגיבור מאסימו לעצמו הוא ההיגיון הבריא שהוא משתתף פעיל בספר וגם קול הבודק ללא הרף, מה היה קורה אילו. האחד נותן עצות השני בודק מה היה קורה אילו הדברים היו מתרחשים אחרת. אם מישהו לא היה מרים טלפון, אם מישהי הייתה אומרת דברים אחרים ובתוך כל זה מתגלגלת לה עלילה רבת תהפוכות.

א. ב. יהושע. שליחותו של הממונה על משאבי אנוש. הוצאת הספריה החדשה

שורשים ומציאות - ראיון עם הסופר א ב יהושע

א"ב יהושע נולד ב 1936 למשפחה ירושלמית שורשית, 5 דורות בארץ. אביו יעקב יהושע היה ידוע כמזרחן ובעיקר כסופר וחוקר של היישוב היהודי בירושלים.

הנצפים ביותר

.