אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הוצאת כנרת זמורה ביתן


אשת הפיראט היהודי / אילן שיינפלד, הוצאת: כנרת זמורה ביתן

אשת הפיראט היהודי / אילן שיינפלד

זהו רומן היסטורי מרתק, כתוב כסיפור אגדה והשפה של אילן שיינפלד ממכרת בליריותה והקורא לא רוצה שהסיפור ייגמר. ואכן. לבסוף מסתיים הספר אך לא הסיפור. אילן שיינפלד רומז שעוד יהיה לו המשך

אביה אלף / תיק ליברמן, כתב אישום שלא הוגש,כנרת זמורה ביתן, 2015.

סדקים בחומת שלטון החוק של היועץ המשפטי לממשלה

רשימה זו היא סקירה ספרותית וסקירת אירועים והמאמר הראשון מוקדש לספרה של אביה אלף, עורכת דין ומרצה בתחום עברות הצווארון הלבן והלבנת הון באוניברסיטאות, מי שניהלה את המחלקה הכלכלית לטיפול בעברות צווארון לבן בפרקליטות המדינה, שבמסגרתה טיפלה גם בתיקו של אביגדור ליברמן.

שנתיים, שמונה חודשים ועשרים ושמונה לילות / סלמאן רושדי, הוצאת כנרת זמורה ביתן

שנתיים, שמונה חודשים ועשרים ושמונה לילות / סלמאן רושדי

סלמאן רושדי משתמש בדמויות ומושגים מן האיסלאם ומן הפילוסופיה כדי לעורר באדם מחשבות אודות הקונפליקטים המרכזיים בעולם: בחירה חופשית וסבל, רצון חופשי ודטרמיניזם, רציונל ואמונה, סיבה ותוצאה. ומעל הכל תפקידה של הדת בעולמנו. כל זאת נכתב באופן עליז, משעשע, בביקורת סאטירית ומושחזת

לילות קיץ ארוכים / אהרון אפלפלד, כנרת, זמורה ביתן

מה מייחד את המתמיד מבין סופרי הדור?

על-פי דימוי זה כל ספר שפירסם משול לאבן האמורה להשלים את התמונה המספרת על גורל העם היהודי במאה העשרים על-ידי כיסוי משבצת ריקה בה. משום כך חזרתי והגדרתי את מדף ספריו של אפלפלד כמפעל אֶפּי ענק המתאר את קורות העם היהודי במאה העשרים, וזהו המפעל אשר מייחד את אפלפלד בין סופרי הדור

אהרון אפלפלד / כתר הברזל, הוצאת כנרת זמורה ביתן

קורות קצין יהודי באוסטריה האנטישמית

עלילת ספרו החדש של אהרון אפלפלד, "כתר הברזל" (שהופיע זה עתה בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן 2016, 269 עמ'), מתרחשת בשנות מלחמת העולם הראשונה, מלחמה שכידוע התלקחה בין השנים 1918-1914, אחרי שלְאוּמָן סֶרְבִּי רצח את נסיך הקיסרות האוסטרו-הונגרית.

מרוץ שליחים / אריאלה גולדמינץ

מרוץ שליחים / אריאלה גולדמינץ

מרוץ שליחים הוא ענף באתלטיקה שבו משתתפים ארבעה רצים שמעבירים אחד לשני מקל, כל משתתף רץ רבע מסלול. בספרה של אריאלה גולדמינץ, המוטיב של מרוץ השליחים משתקף היטב כמוטיב מרכזי המוליך את הנארטיב. "הרץ" המרכזי, מרכז כובד הספר, המרכז שממנו יוצאים שאר ה"רצים" הוא "עוגה" – קונדיטוריה ותיקה ביותר בהדר הכרמל, שבעליה קרול הוא בעל כושר אלתור וקונדיטור וירטואוז, קונדיטוריה ותיקה מאוד שאיתה מזדקנים הקליינטים וכל הסביבה הפיזית והמנטאלית.

שלג / אורהאן פאמוק

שלג / אורהאן פאמוק

קא מגיע לאיסטנבול בעקבות הלווייתה של אימו, הוא נשלח לקארס מטעם עיתון מאיסטנבול כדי לכתוב מאמר על הבחירות המקומיות וכדי לחקור את התפשטות מקרי ההתאבדות של נשים וילדות בעיר. קא מקבל תעודת עיתונאי מחברו, מעיתון באיסטנבול שמזוהה עם השמאל ועם החוגים האינטלקטואלים כדי שיוקל לו להסתובב בעיר ולשאול בלי שיחשדו בו כמרגל. העיתון הזה לעיתים מפרסם ידיעות שעדיין לא קרו, אך בעתיד הן יקרו. קא עתיד לגלות שההתאבדות נעשית בשל לחץ של סמכויות בבתי הספר כדי להסיר את המטפחות בכיתות.

כל סיפור הוא חתול פתאום / גבריאלה אביגור רותם

כל סיפור הוא חתול פתאום / גבריאלה אביגור רותם

סיפור הוא לפעמים יותר מחתול. שמו המוזר של הרומאן נלקח מתחילת המשפט הראשון בספר. בהמשך המשפט הזה מדומה הסיפור לחתול בזכות מספר תכונות המשותפות לשניהם: כמו החתול גם "הסיפור מִתְמַחֵשׁ (נהפך למוחשי) יֵשׁ-מֵאַיִן, נוֹהֵר לדרכו - - - קורא לך ללכת בעקבותיו אל הלא-ידוע, אל היִתְבָּרֵר בהמשך, כי לכל סיפור יש תשע נשמות, כמו לחתול הבית ולחתול האשפתות". בנוסף לכך שההשוואה הזו של הסיפור לחתול היא הגדרה של המחברת על מהותו של הסיפור, היא בה-בעת גם הבטחה שהרומאן הזה מגשים אותה בכישרון נדיר.

מעקב / עופרה עופר אורן

מעקב / עופרה עופר אורן

הרומן "מעקב" עוסק בסיפור אהבה של אישה אחת ושני אחים – נושא מוכר באמנות, אבל הפעם ההפתעה עולה על כל מה שאפשר לצפות. הרומן כתוב כספר מתח. החידה השואפת לפתרון היא: מדוע זה עוקבים, לאורך עשרות שונים, סוכנים מטעם סוכנות הביון האמריקנית אחרי לילי ויואל פאר. בני הזוג, ילידי הונגריה, עלו ארצה על ספינת מעפילים מיד בתום מלחמת העולם השנייה ובנו את ביתם בתל אביב. הם נראים אנשים שגרתיים למדי. אמנם, לכל אחד מהם, וגם לילדיהם, יש סודות שהקוראים נחשפים להם לאורך הרומן, אבל לא עד כדי מעורבות של ה-CIA!

חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה

חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה

חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה. לפני יותר משלושים שנה התפרסם הספר "המרגל שחזר מן הכפור", לכאורה ספר ריגול אלא שהוא שינה את פני ספרות המתח והיה חווית קריאה מהממת למדי. ברור היה שהסופר יודע משהו אמיתי על הנעשה מאחורי הקלעים של עולם הריגול. הספר היה אנטי תזה לג'ימס בונד. לא גבר מצוחצח אלא איש אפרורי, לא גיבור גדול. הימים היו הרבה לפני נפילת חומת ברלין. הרע המוחלט היה מוכר והוא שכן מעבר לחומה במזרח ברלין. הספר היה סוג חדש של כתיבה על מלחמת מוחות.

כשהמתים חזרו /אילן שיינפלד

כשהמתים חזרו /אילן שיינפלד

הכריכה שואבת את המתבונן לנהר שלו המגודר בצמחיה עבותה, מעליה משתרעים להם שמים מעוננים בתכלת לבן. בחזית נער צעיר, מוצק ושחום, שלגופו רק מכנס קצר ורטוב, ראשו מורכן ספק בביישנות, ספק שקוע באיסוף רשת דייגים לקנו עליו עומד. מסקרן. השלווה הפסטורלית של הנוף לעומת השרירים הקפוצים של הנער המעידים על תחושת היותו ניצוד בעדשת המצלמה. ניחוח ארצות רחוקות או לפחות טיול קצר לאמזונס לעומת השם – "כשהמתים חזרו". העובי המרתיע של הספר לעומת הירוק הידידותי שפשוט מזמין לקחת אותו לידיים.

קללת דרעי / מרדכי גילת

נבל ברשות התורה

הרמב"ן היה הראשון לקבוע את הצירוף "נבל ברשות התורה" ואחריו הלכו רבנים רבים כשנזקקו לאותה שאלה של ההתנהגות האנושית ,במקום שבו צו המצפון צריך להכריע ולא חוק קיים. כאשר רצו חכמינו להעצים את ערך האמת של טענתם הם נזקקו לאסון הלאומי של חורבן ירושלים (בית ראשון ושני) כהוכחה מסייעת. במסכת בבא מציעא (פ' ב' דף ל' עמ' ב') אומר ר' יוחנן : "לא חרבה ירושלים אלא על שדנו בה דין תורה ולא עבדו לפנים משורת הדין" פסיקה לפנים משורת הדין יכולה גם להיות עילה להחמרה ולא תמיד להקלה כפי שמקובל להשתמש בפסוק זה.

אהבה ומכשולים / אלכסנדר המון

אהבה ומכשולים / אלכסנדר המון

את שלושת ספריו הקודמים של המון אהבתי מאוד מאוד. "איש משום מקום" ו "פרויקט לזרוס", היו נפלאים בעיני לכן שמחתי שיצא לאור ספר חדש שלו. הפעם ספר סיפורים קצרים. אני אוהב סיפורים אבל בדרך כלל לא כותב עליהם כי לרוב אינני מוצא מכנה משותף ברור ולכתוב על סיפור אחד מכמה לא נראה לי הוגן. אלא שכאן ישנם תשעה סיפורים המסופרים כולם באותו קול, על ידי אותו גיבור, ולפחות לפי השניים הראשונים אפשר לראות בהם סיפורים ביוגראפיים ואם לא החוט המקשר הופך אותם לביוגרפיה של גיבור אחד.

שי גולדן / הבן הטוב

שי

שי גולדן / הבן הטוב. הוצאת כנרת זמורה ביתן

המיוחלת / קתלין מקגואן הצאצאית של מרים המגדלית

"המיוחלת" מאת קתלין מקגואן הוא ספר שהיה ברשימת רבי המכר ואמור להציג את סיפורה של אישה שמגלה שהיא הצאצאית הישירה של ישו המשיח ושל מרים המגדלית. אולם הספר זכה לפרסום גדול בהרבה כאשר המחברת החלה לטעון שהסיפור על קונספירציה חובקת דורות הוא אמיתי ומבוסס על חייה שלה.

שמאי ארנה גולן - ספרות בעבותות של קסם

ספרות בעבותות של קסםדברים בערב ההשקה הכפול לספריהם של שמאי וארנה גולןבלפור חקק, יו"ר אגודת הסופרים העברים, מציג את ספריהם החדשים של שמאי גולן וארנה גולן בערב רב משתתפים ב"בית הסופר": ערב בכורה לספרו של שמאי גולן, "ואם אתה מוכרח לאהוב" ולספרה של ארנה גולן, "בעבותות הביקורת".שמאי וארנה גולן הם יוצרים עבריים, וספריהם מוסיפים נדבך חשוב לספרות העברית ולביקורת העברית. ערב ההשקה הכפול לשני הספרים החדשים הוא חגיגה לכולנו, חגיגה שבאה לתת כבוד לספרים החושפים של שאלות של זהות והמשכיות בספרות העברית, הקושרים חוטים בין גולה לגאולה.

שמאי גולן / ואם אתה מוכרח לאהוב. כנרת, זמורה-ביתן, 2008, 224 עמ'

שמאי גולן / ואם אתה מוכרח לאהוב

הרומן שלפנינו בנוי רובו מוידוייהם של ארבעה גיבורים, ומיעוטו מנקודת מבט של מספר כל יודע. "ואם אתה מוכרח לאהוב" הוא רומן בעל מארג אפי מפעים לב, הכתוב מתוך כאב עמוק והמושתת על ידע רב, כצפוי מרב אמן מדרגתו של שמאי גולן.

נאציזם - צעד ראשון ביצירת גשרים להבנת התופעה

חשיפת הרוע שבתוכינו: צעד ראשון ביצירת גשרים להבנת תופעת הנאציזם - בעקבות קריאת ספרו של ג'ונתן ליטל, נוטות החסד, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 2008

אחי בני האדם,תנו לי לספר לכם איך זה קרה.אנחנו לא אחיך, אתם עונים,ואנחנו לא רוצים לדעת...... זה נוגע לכם:אתם עוד תראו כמה שזה נוגע לכם(נוטות החסד, עמ' 13)

ג'ונתן

ג'ונתן ליטל, נוטות החסד, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 2008

יוכי ברנדס / מלכים ג

יוכי ברנדס / מלכים ג'. הוצאת כנרת זמורה ביתן

מסביב לעולם בשמונים יום - אחרית-דבר

ידידי הטוב, העיתונאי, הסופר והמתרגם אביטל ענבר סיים לפני כשנה עבודת תרגום יוצאת דופן: הוא תרגם, בפעם השנייה, אחרי 25 שנה כמעט, את אותו הספר "מסביב לעולם בשמונים יום" של ז'ול וורן, שיצא לאור בימים אלה. ענבר הוא פרנקופון נודע, מומחה נודע לתרבות הצרפתית, לגסטרונומיה הצרפתית וליינות צרפת, שכתב ספרים רבים על תענוגות צרפת וחבלי הארץ השונים בה, ותרגם למעלה מ 140 ספרים וביניהם ממיטב הספרות הקלאסית מצרפתית ובין הספרים שתרגם היו החשובים שבספרי ז'ול וורן. את הספר תרגם ממש מחדש ומעניין להשוות את התרגומים...בחוויית התרגום, ובהארות המחבר משתף אותנו אביטל ענבר.

נוטות החסד / גונתן ליטל

נוטות החסד / ג'ונתן ליטל. הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

הנרי רות / ואולי שינה

חברה מהגרת, זהות מתעוררת

הקנוניה נגד אמריקה / פיליפ רות

הקנוניה

הקנוניה נגד אמריקה / פיליפ רות. כנרת זמורה ביתן.

מעוף העורב/ אן-מרי מקדונלד. הוצאת כנרת

מעוף העורב / אן-מרי מקדונלד

אם לא בשביל שום דבר אחר, שווה לקרוא את הספר בשביל השליש האחרון שלו, המתרחש עשרים שנה אחרי שני השליש הראשונים. מזמן לא נתקלתי בספר העוסק בזוגיות חד מינית, במקרה זה לסבית המתארת בצורה כנה מדויקת ועמוקה מערכת יחסים. כול התחושות, הכעסים, השנאות הפנימיות העצמיות וכלפי האחרים, אבחנות די חדות על הקשרים החד מיניות ומהות הקשרים.

ארמון הזכוכית / אמיטאב גהוש. הוצאת כנרת

ארמון הזכוכית / אמיטאב גהוש

השנה היא 1885 ראג'קומאר, ילד הודי יתום בן אחת עשרה מגיע לעיר מנדלי בבורמה. בגילו הוא כבר עובד כנער סיפון על ספינה המשייטת בין חופי מפרץ בנגל. הספינה שהוא עובד עליה צריכה תיקון ובינתיים הוא נשכר לעבודת מטבח אצל טבחית הודית בשוק. בשיטוטיו פוגש ראג'קומאר ילדה יפהפייה בת תשע, דולי, העובדת כאומנת בארמון ומשרתת את המלכה והנסיכה ועד כמה שילד בן אחת עשרה מסוגל, הוא מתאהב בה.

הנצפים ביותר

.