אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דיאטה


אתי אמיר, דיאנית קלינית בבית החולים זיו בצפת, צילום: המרכז הרפואי זיו

המלצה לדיאטה בפסח - דיאטנית קלינית בזיו

ימי פסח וחופשת האביב כרוכים פעמים רבות, בשינוי בהרגלי האכילה וסוג המזון שאנו אוכלים. אכילה מודעת היא כלל הזהב לשמירה על הבריאות והמשקל גם בתקופה זו.

דיאטת אקו אטקינס

רמת החלבונים הגבוהה בדיאטה דלת פחמימות של אטקינס, ידועה כבר עשרות שנים, למרות שמומחים רבים מאמינים כי דיאטה כל כך גבוהה בשומן מן החי אינה עולה בקנה אחד עם בריאות טובה. כיום קיימת חלופה צמחונית לדיאטת אטקינס, המכונה דיאטת אקו אטקינס. מחקרים הראו כי דיאטת אטקינס המקורית מפחיתה את העמידות לאינסולין, חוסר יכולת הגוף להגיב כראוי לאינסולין, ומגבירה את רמות הכולסטרול הטוב (HDL), אך יש לה השפעה גם על הכולסטרול הרע (LDL).

סקירת הדיאטות האופנתיות לשנת 2016

עם אפשרויות דיאטה כה רבות לבחירה, קשה למצוא תכנית הרזיה שתתאים לך. איגוד התזונה הבריטי (BDA), התבונן על היתרונות והחסרונות של חלק מהדיאטות הפופולאריות ביותר.

להיבט הפילוסופי של הטבעונות קיימת השפעה על הדרך בה מוצרים טבעונים משוקים לציבור.

טרנד הדיאטות האופנתיות: תעשיית המיליונים

דיאטות אופנתיות מטרתן אחת: להוציא כסף מהצרכן החווה מצוקה בשל משקלו או בעיות הבריאות שלו, תוך הבטחה לפתרונות קסם מהירים. אם הסלבס עשו את זה בהצלחה – אין סיבה שגם אתם לא תצליחו. כל עוד הקופות הרושמות ממשיכות לתקתק את המיליונים.

ניתוח לקיצור קיבה

ניתוח לקיצור קיבה: השפעה פסיכולוגית

מהו ניתוח לקיצור קיבה? ניתוח זה מבוצע בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. התהליך מחלק את הקיבה ומארגן מחדש את המעי הדק. מטרת הניתוח היא להקטין את גודל הקיבה באמצעות ההסדר החדש. באמצעות הניתוח, המטופלים יורדים במשקל כי בסוף ההליך הם נותרים עם בטן "קטנה". כאשר הבטן קטנה יותר, אדם נוטה לחוש שובע בקלות והוא אוכל פחות. מסיבה זו ניתוח לקיצור קיבה מסייע לירידה קלה במשקל.

הרזיה בעזרת דמיון מודרך ו-NLP - הפרעות אכילה

בעזרת הכלים של הדמיון המודרך וה-NLP אפשר לסייע לאנשים להיגמל מהרגלים והתמכרויות שונות. התמכרויות הם הרגלים קיצוניים, בהם יש מרכיב של איבוד שליטה רצונית בהרגל. ההתמכרות מאופיינת בהשתוקקות עזה. החיים בלי שימוש בגורם הממכר גורר תופעות גופניות של גמילה. מקובל להתייחס לחומרים נרקוטיים כממכרים ובכללם גם עישון סיגריות. יש המתייחסים גם לסוכר, קמח ושוקולד כממכרים וכמו כן להימורים.

הרגל הוא מצב בו האדם נוהג באופן כפייתי וממושך באופן מסוים. בהרגל יש מרכיב של התמכרות פסיכולוגית, הפסקת ההרגל לא תגרום לתופעות פיזיולוגיות אך תוביל לאי נוחות ולחוסר שקט נפשי.

האפקט המחזורי של המשברים

משברים: אפקט המחזורי

אין כמעט אחד מאיתנו שלא נכנס למשבר נפשי אחת לכמה זמן. יכול להיות לפעמים משבר יותר קשה, לפעמים פחות, אבל חיינו רצופי משברים. כך שהשאלה היא לא אם 'נכנסתי למשבר או לא', אלא כל כמה זמן זה קורה, ובמיוחד 'איך אנו מנהלים את המשבר'. כמו כל דבר בסופו של דבר איננו יכולים להזמין גורל, אבל יש לנו יכולת כזו או אחרת לנהל את המשברים שהגורל מזמן לנו. ולמה הכוונה? ובכן, ראשית, אנשים נוטים לא לדבר על משברים וגם לא להתייחס אליהם, בעיקר לפני ואחרי המשבר. כשהמשבר אינו נוכח - יש נטייה להקל ראש בחומרתו ועוברים ל'לחיות את החיים', על כל הכרוך בזה.

איך לעבור את חג השבועות ולשמור על גזרה

לקראת שבועות, אלכס סטוקונוב מנהל חדר הכושר במרכז קנדה במטולה (בעל 7 מדליות זהב כ"מר ישראל") מייעץ איך לעבור את החג ולשמור על הגזרה. אלכס מסביר כי שולחן החג עמוס במגוון רב של מאכלים עתירי קלוריות ולכן כדאי להיות מודעים לתכונותיהם ולצרכם באופן מושכל. כמו כן, מזהיר סטוקונוב מפני הקינוחים הקטנים שנראים תמימים אך טומנים בחובם מנה גדושה של שומנים וקלוריות.

ארץ זבת חלב, דבש...וקלוריות

בחג השבועות נוהגים לאכול שלל מאכלי חלב החל מגבינות שונות ומגוונות וכלה במיני מאפים, עוגות וקינוחים. לחלב ומוצריו תרומה רבה לגופנו ובריאותנו - תכולת הסידן הגבוהה בחלב חיונית בכל גיל, החל מגדילה תקינה בילדים ועד למניעת אוסטיאפרוזיס במבוגרים. עם זאת, אף על פי שנדמה לנו לפעמים שארוחה חלבית היא קלה יותר מארוחה בשרית ולכן גם דלה יותר בקלוריות, לא כך הדבר.

הנצפים ביותר

.