אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פנחס שדה


עלייה לקברו של פנחס שדה 2013

עלייה לקברו של פנחס שדה 2013

מדי שנה עולים קבוצת סופרים ומשוררים לקברו של המשורר והסופר פנחס שדה שנפטר בי"ז בשבט תשנ"ד (1994). זה 19 שנה שאנו מתמידים במנהג זה, ונפגשים אחר כך לארוחה משותפת בבית טיכו בירושלים. כולנו זוכרים לפנחס שדה את ספרו "החיים כמשל" ואת שירתו היורדת למסתורין של חיינו. לאחר האשכבה המסורתית הנערכת לפנחס שדה, אנו קוראים אלפא ביתא של פנח"ס נשמ"ה על פי המסורת, ואז נקרא בקול נוסח האשכבה והקדיש.

המסאית עזה צבי בשוק מחנה יהודה, דצמבר 1994. צילום: בלפור חקק

רוּח עזה

חוקרת הספרות, המסאית והמתרגמת עַזָּה צְבִי הלכה לעולמה. הייתה תחושה במותה שהיא מן המעַט עלֵי אדמות שממַעטים את עצמם. ולכן שמה ידוע למעטים. לאנשי הספרות זכורה עזה (עַזְקָה, בפי חבריהָ), כמי ש"גילתה" את המשוררת זלדה (ב-1966) והביאה אותה אל קדמת הבמה הספרותית (היא פרסמה מאמר על שירת זלדה ב"חדרים", (4) 1984). לאנשי התיאטרון היא מוּכֶּרת כמתרגמת של מחזות, כחוקרת תולדות התיאטרון מעצם היותה בתו של השחקן רפאל צבי ושל השחקנית והתפאורנית חיה אלפּרוביץ, ממייסדי תיאטרון "הבימה". הכּרתי אותה אישית לאחר מותו של הסופר והמשורר פּנחס שדה ז"ל (29 בינואר 1994).

רצון וייאוש - פנחס שדה

המבקש לעמוד על מקורות השראתו של פנחס שדה ז"ל ראוי שיפנה את מבטו בראש ראשונה אל עבר מעיינות הספרות וההגות הגרמנית. ואין יצירה שקמה והייתה אחר ניטשה שלא הושפעה, בדרך כלשהי, אם מהגותו ואם מדרך חייו של זה. אחד יוצרים שלמד רבות מניטשה הוא הרמן הסה.

על פנחס שדה

פנחס שדה חי ופעל כל חייו בשדה הספרות, בה עצמה הוא ראה דת. פעילות דתית

פנחס שדה והאישה

שֵׁשׁ שׁוּרוֹת: הַמְּאַסְּפוֹת הַכְּפוּפוֹת
 
כַּאֲשֶׁר תִּרְאֶה אֶת הַזּוֹרֵעַ בְּלֶכְתּוֹ, וְאֶת מְאַסְּפוֹת-הַפְּרִי כְּפוּפוֹת.
וְאֶת הַצּוֹמֵחַ וְהַנִּקְצָר. וְהַנּוֹבֵט וַאֲשֶׁר נוֹבֵל.
אָז תָּבִין, בֵּן אָדָם, כִּי עָלֶיךָ לָמוּת קָרוֹב אֶל הָאֲדָמָה.
בָּאֲשֶׁר הִיא אִשָּׁה. וְנֶעֶטְרָה פְּרָחִים. וְנַחַל-מַיִם בֵּין שָׁדֶיהָ.
וּבָאֲשֶׁר הַרְחֵק מִמֶּנָּה אֵין אֵיפֹה לָמוּת.
וְהַרְחֵק מִמֶּנָּה אֵין לְאָן לָמוּת.

הנצפים ביותר

.