אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרות אמריקאית


נלה לרסן / חוצה את הקו, הוצאת עם עובד, תרגום ואחרית דבר: תמר משמר

נלה לרסן / חוצה את הקו

הרומן רצוף הקבלות, סמלים ורמזים שיש לפענחם כדי להבין את עומקו ודורש, לפיכך, מספר קריאות. יחד עם זאת, הוא נקרא בקלות, בנעימות, במהירות, בלי מאמץ. כמו יצירות מופת רבות אחרות, הספר פתוח למגוון נקודות מבט, ביאורים ופירושים.

שיבה / יא ג'סי, ידיעות ספרים, תרגום: שי סנדיק

שיבה / יא ג'סי

הספר לא כתוב כספר שניתן ללמוד ממנו היסטוריה, או על מצבים היסטוריים, מלחמות או אירועים חשובים בהיסטוריה, הוא כתוב כסיפורים קצרים, כשכל דמות הוא אחד מצאצאיה של אפייה או אסי, סיפורים אישיים שדרכם אנו למדים על תלאותיהם של העבדים

ליסה סי / בובות סיניות

בובות סיניות / ליסה סי

בובות סיניות, הוא לא רק רב מכר, הוא ספר אמוציונלי עדין אך רווי, אינטנסיבי אך קריא. וכמו כל ספריה של ליסה סי – הנאה צרופה.

הטבח / הארי קרסינג, מאנגלית: תומר בן אהרון, הכורסא, תשע נשמות

הטבח / הארי קרסינג

הקריאה בספר עוררה בי אסוציאציה עגנונית, ואולי אף את האדונית והרוכל, הסכין ובעיקר ההתעמקות בתיאור אפו של קונרד שבתחילת הספר וגם בסופו הוא היחידי שלא משתנה בגופו, ונשאר אף חד ומעוקל, אף של עיט.

4321 / פול אוסטר

4321 / פול אוסטר

כתיבתו של פול אוסטר מענגת מתמיד, סוחפת, קריאה ומעוררת עניין, קצת דיקנסית-קפקאית במובן החיפוש התמידי המלנכולי, בעיר אמריקאית אך אפרורית ומסתורית כמו עיר אירופאית ברומנים הקלאסיים. גם רוחו של היינריך פון קלייסט שורה על הרומן, בעיקר למי שהתוודע לחיבתו הגדולה של אוסטר לפון קלייסט באחד ממכתביו ל ג'.מ. קוטזי.

הפרטים שהושמטו / תומס ה. אוגדן, הוצאת עם עובד

הפרטים שהושמטו / תומס ה. אוגדן

את תומס ה' אוגדן רוב הקוראים מכירים מספרי הפסיכואנליזה שכתב והפכו רבי מכר, כמו מצע הנפש, הקצה הפרימיטיבי של החוויה ועוד. הוא פסיכיאטר ידוע ו"הפרטים שהושמטו" הוא רומן הביכורים שלו.

ניצב כל הלילות / נל הרפר לי, הוצאת עם עובד

ניצב כל הלילות / נל הרפר לי

הספר לא נופל מקודמו ואף מאפשר פרספקטיבה אחרת, של אישה בוגרת, שמגיעה לעיירת ילדותה, שמספרת את סיפורה בגיל עשרים ושש, שמתייחסת לשינויים בחייה ובחיי הקרובים לה ואולי של אמריקה בכלל. הוא גם מאפשר נקודת מבט נוספת, מיוחדת, שאף ספר לא זכה לה לפני כן, שבה גם הקורא משתתף פעיל בקריאה מפרספקטיבה אחרת, שלו-עצמו. ואולי גם הספר מאפשר בחינה מחודשת של ערכיו ומוסריותו של הקורא עצמו.

The Sellout / Paul Beatty

משחטת פרות: The Sellout by Paul Beatty

פול בטי יליד 1962 , סופר אמריקאי בעל תואר שני בכתיבה יוצרת מברוקלין קולג ותואר שני בפסיכולוגיה מאוניברסיטת בוסטון. פרסם שני ספרי שירה , אנתולוגיה של הומור אפרו-אמריקאי וזהו הרומן הרביעי שלו . הספר זוכה פרס בוקר 2016

הקרקס הנסתר / גניפר איגן

הספר סובב סביב שנות השישים הקיצוניות, העוצמתיות ולעיתים אף מסוכנות. הקורא ימצא בו תיאורים והדגשים של שנות השישים כמו סקס, סמים, היפיות, חופש, לבוש ותספורות מיוחדות של שנות השישים ואחר כך השבעים והשמונים, על רקע אירועים היסטוריים: רצח אלדו מורו, ראש ממשלת איטליה, רצח קנדי נשיא ארצות הברית, מותם של ג'ניס ג'ופלין וג'ימי הנדריקס, הופעה של ג'ת'רו טאל, מרד הסטודנטים באירופה, ועוד והמון המון מוזיקה.

All the Light We Cannot See / Anthony Doerr

בשתי עלילות מקבילות בונה אנתוני דואר רומן היסטורי אפי המשתרע בין 1934, ממשיך בעיקר במלחמת העולם השנייה ומסתיים ב 2014. זהו סיפור אגדה המשולב עם אירועים היסטוריים אמיתיים, רגיש ונוגע ללב על ילדה, מארי-לור, צרפתייה, עיוורת, וילד, ורנר, הצמא לידע ומדע, גרמני. לכאורה, שתי עלילות מקבילות שלא נפגשות, אך דואר מפגיש את המובן מאליו בקצב משלו. הספר זכה בפרס פוליצר לספרות לשנת 2014.

God Help the Child/ טוני מוריסון

God Help the Child/ טוני מוריסון

רצה הגורל, ובדיוק שנתיים אחרי פרסום מאמרי על ספרה האחרון של טוני מוריסון ("בית") אני מפרסמת את מאמרי על ספרה החדש. ספרה God Help the Child, יצא לאור בדצמבר 2014. זהו הרומן האחד עשר של הסופרת האפרו-אמריקאית, זוכת פרס נובל על ספרה חמדת, ועדיין לא תורגם לעברית. לכל אורך הספר מודגשים סיפורי הניצול מיני שעוברים הילדים: הניצול מיני (לכאורה) של סופיה, של בעל הדירה שבה גרו ברייד וסוויטנס, של ברוקלין כילדה, של אדם אחיו של בוקר, של ריין. זה קשה ומכאיב ולפי הספר הזה אלוהים לא מרחם גם ובעיקר לא על ילדי הגן. אך אין זהו סיפור רק על ניצול מיני.

מפלה / פיליפ רות

מפלה / פיליפ רות

בנובמר 2012 הודיע פיליפ רות על פרישתו מהכתיבה. מאחריו רשימה ארוכה של ספרים, חלקם עובדו לסרטים. נמסיס, היה הספר האחרון שכתב ופורסם ב-2010. הספר The Humbling, המפלה, שעליו אכתוב הפעם, הוא מקבוצת הספרים: נמסיס; סיפורים יחסית קצרים שעליהם נמנים: כלאדם, זעם, מפלה ונמסיס. בראיון איתו, טען רות כי כל אחד מהספרים הללו עוסקים בנושא אחר שעל האדם להתמודד איתו (לדוגמה: בכלאדם, המוות הוא הגיבור הראשי, בספר נמסיס הגיבור הראשי הוא חטא היוהרה).

החוחית / דונה טארט

החוחית / דונה טארט

הספר מסופר בגוף ראשון, אני לא חושבת שזהו רומן מתח, לא רומן היסטורי, ולא רומן חניכה והתבגרות. זהו ספר שיש בו מתח, אך אין זה ספר מתח, וכל הזמן קורה משהו שמניע את העלילה, שמפתיע, זהו אינו רומן היסטורי, למרות הציור והצייר ההיסטוריים ולמרות שציינתי שהציור הוא הדמות הראשית בספר וגם לא רומן חניכה או התבגרות, למרות שהוא מתעסק בעיקר בהתבגרותו של ת'יאו. זה כלום מכל זה, אבל גם הכל.

הבית העגול / לואיז ארדריץ'

הבית העגול / לואיז ארדריץ'

ג'ו בן השלוש עשרה ואביו, באזיל, שופט, עוסקים בברוא עצים ושתילים, ניכוש עשבים ושורשים ושתילת עצים ושתילים חדשים. הם מבינים שמשהו קרה כי האם, ג'רלדין, מומחית הרשמה בשבט, עדיין לא הגיעה ואף לא הודיעה על עיכובה, דבר שאינו מאפיין אותה. הם מוצאים אותה נוהגת בפראות אך בקבעון מוזר ומבינים שמשהו לא בסדר. בן ואב אוספים את האם ספוגה בקיא ובדם של עצמה רועדת כמו עלה נידף ונוהגים אחוזי טירוף לחדר המיון

קולום מקאן / טרנסאטלנטיק

קולום מקאן / טרנסאטלנטיק

מקאן כותב על דבלין (ואירלנד) ועל ניו יורק, העיר שבה נולד והעיר שבה חי כיום, בהתאמה, דרך הדמויות בספר. זהו בעצם סיפור על מעברים, על גבולות והאומץ וההעזה לחצות ולעשות, ההעזה שבלהיות חלוץ אם בחציית היבשות ואם בחציית לאומים, מגדרים, צבע ומעמד. למעשה חוזר מקאן לאותם חומרים ואלמנטים מספרו הקודם, יסתובב לו העולם הגדול. גם בספר הקודם המוטו שהנחה את הנרטיב היה האומץ והעזה – זה מתחיל בהעזתו של הלוליין להלך על חבל בין שני מגדלי התאומים, וממשיך באומץ שבפעולותיהן של שאר הדמויות בחייהן הפרטיים ולאו דווקא ביכולת שלהן לשנות את פני ההיסטוריה. גם הספר יסתובב לו העולם הגדול התחיל עם סיפורם של שני אחים אירים שאחד מהם הגיע לארצות הברית.

הסחטן – ג'ון גרישם

הסחטן – ג'ון גרישם

באחד מהרגעים הרבים בספרו האחרון של ג'ון גרישם, 'הסחטן', מוצא הקורא את מלקולם בניסטר, הדמות הראשית, מתגרה בחוקרים פדרליים, כשהוא מכריז: "פשוט אין שום סעיף בקוד הפדרלי העצום שלך, בו אתה יכול להשתמש נגדי". בדרך כלל, כותב מר גרישם על עורכי דין אמיצים ויצירתיים, וזאת הפעם הראשונה בה ראיתי אותו יוצא בגלוי נגד סמכות ממשלתית. שלא לומר קורא לילד בשמו.

פול אוסטר / Report from the Interior

פול אוסטר / Report from the Interior

על פול אוסטר כתבתי רבות. בכל שנה בערך הוא מפרסם ספר ואני, מכורה שכמותי, ממהרת לרכוש ולקרוא. וגם לכתוב. עשרים ושניים מספריו תורגמו לעברית. סופר פורה שכל ספר שלו הופך מיידית לרב מכר. בין ספריו, חמישה ספרי זיכרונות!!. Report from the Interior, ספר זיכרונות חמישי, הוא המשכו הישיר של ספר הזיכרונות הקודם שלו: יומן חורף. נראה כי לאוסטר יש הרבה מה לכתוב על עצמו, ובספר זה הוא מבטיח לנו על מפגש בין העולם הפנימי שלו כילד לעולם החיצוני.

הבן / פיליפ מאייר

הבן / פיליפ מאייר

פיליפ מאייר הוא סופר אמריקאי, יליד 1974. ספרו הקודם American Rust (חלודה אמריקאית) תורגם לעברית. בספר זה חוזר פיליפ מאייר לעברה של אמריקה, לפשעיהם של ועל האינדיאנים, שוב קונפליקטים מוסריים, בניית החלום האמריקאי.. זהו סיפור אפי שמתרחש בטקסס על פני חמישה דורות ש(שוב) מסופר משלוש נקודות מבט: איליי (Eli) הקולונל, בנו פיטר (Peter) ונכדתו של פיטר ג'ין (Jeanne). הספר פותח עם מוטו של אדוארד גיבון, היסטוריון אנגלי , בן המאה ה-18 שכתב את "שקיעתה ונפילתה של הקיסרות הרומית". התיזה המרכזית בחיבור הארוך הזה (שישה כרכים) היא שהקיסרות הרומית נפלה אט אט.

ג'ומפה להירי

ג'ומפה להירי / The Lowland

ג'ומפה להירי נולדה בלונדון להורים מהגרים ממזרח בנגל, וגדלה ברוד איילנד, ארה"ב. כיום מתגוררת בניו יורק. יש לה תואר מוסמך בספרות אנגלית ודוקטורט בלימודי הרנסנס. שלושה ספרים מאחוריה: פרשן המחלות שזיכה אותה בפרס פוליצר, השם הטוב וקרקע לא מוכרת. ספרה האחרון, The Lowland, פורסם ב-2013 וזיכה אותה בפרס Man Booker . עלילת הספר הנוכחי כמו ב"שם הטוב" עוסק בהגירה, וגם כאן שוב אנו חוזרים לכלכותא וההגירה לארה"ב, רוד איילנד (כמו גם חייה של לאהירי עצמה). תחילתו של הסיפור מתרחש בכלכותא, או בשמה המודרני קולקטה. קולקטה היא בירת מערב בנגל, ולא בכדי אני מציינת זאת.

שנים עשר השבטים של האטי / איאנה מאתיס

שנים עשר השבטים של האטי / איאנה מאתיס

כאשר ארה"ב נקלעת בין שתי מלחמות עולם ובאמצע מתרחשת גם תקופת השפל הגדול, שישה מיליון אפריקאים-אמריקאים שחורים נמלטים וחוצים את הדרום של ג'ים קרואו צפונה, מה שייקרא בעתיד "ההגירה הגדולה", מהדרום החקלאי אל הצפון המתועש. חוקי ג'ים קרואו היו חוקי מדינה וחוקים מקומיים בארצות הברית שנחקקו בין 1965-1876 ואפשרו הפרדה גזעית בכל המרחב הציבורי, תוך שלכאורה ניתן לאמריקאים שחורים סטטוס של נפרד אבל שווה. בפועל, חוקים אלו הובילו למתן שירותים ויחס נחותים מאלו שקיבל ציבור האמריקאים הלבנים, ויצרו נחיתות כלכלית, חינוכית וחברתית.

 יוצר ההדים / ריצ'רד פאוארס

יוצר ההדים / ריצ'רד פאוארס

ריצ'רד פאוארס הוא סופר אמריקאי, יליד 1957. "יוצר ההדים" הוא ספרו התשיעי, אך הראשון שתורגם לעברית. בספריו חוקר פאוארס השפעות של המדע המודרני והטכנולוגיה. יוצר ההדים יצא לאור באנגלית ב-2006. ב"גרדיאן", פאוארס מוגדר כסופר ש"הוא גם הטוב שבסופרים וגם פחות ידוע".. ניכרת עבודת התחקיר הנרחבת העמוקה והמקיפה שערך ריצ'רד פאוארס בכתיבתו את הספר, שעוזרת להרים עלילה כובשת, אם כי המושגים הרבים והמרובים לעיתים מתישים ומכבידים. יותר מדי מידע על מחקרי המוח, מחקרי הסביבה, טכנולוגיה. כתיבת רקע כזה דורשת ידע מדעי רב.

קנדה / ריצ'רד פורד

קנדה / ריצ'רד פורד

ריצ'רד פורד הוא סופר אמריקאי, יליד 1944, שלושה מספריו תורגמו בעברית: כתב הספורט, יום העצמאות (זכה בשני פרסים, אחד מהם פרס פוליצר) וקובץ הסיפורים נשים עם גברים. ספרו האחרון, קנדה, הוא הרומן השביעי שלו, פורסם ב-2012 (זכה אף הוא בשני פרסים), ועדיין לא תורגם לעברית. פורד מספר שכתב את הספר במשך כעשרים שנה. הרומן קנדה נפתח ב-1956, הנאראטור הוא, דל (Dell). בזמן ההווה הוא גבר בן שישים, מורה לספרות בגמלאות, הוא חוזר אחורה לחייו כנער בן חמש עשרה ומספר לנו את קורותיו.

יומן חורף / פול אוסטר

יומן חורף / פול אוסטר

יומן חורף של פול אוסטר הוא ספר קטן ודי קצר, 200 עמודים, מסופר בגוף שני יחיד – אתה – שלא ברצף כרונולוגי כלשהו, כי אם רצף אסוציאציות, קטעים במהלך חייו של אוסטר הסובבים סביב אימו והשפעתה על חייו. הוא פותח את הספר בנקודת זמן 3.1.2011 – חודש בדיוק לפני יום הולדתו השישים וארבע - כף רגל קרה נוגעת ברצפה קרה - וביד מלטפת הוא חוזר לעברו, לאהבותיו, אובדניו, סודותיו, חדריו - הפיזיים והמנטליים, האינטימיים ביותר. הוא חושף בפני הקורא את חייו, מילדותו המוקדמת לחייו המאוחרים. ולמרות שהספר כתוב קטעים לא רציפים יש בו רגעים מרגשים באמת, אף על פי שחלקם כתובים כרשימות אינסופיות.

האישה בזהב / אן-מארי אוקונור

האישה בזהב / אן-מארי אוקונור

חוט השדרה של הספר הוא גורלו של הציור "האישה בזהב", דיוקנה של אדלה בלוך-באואר פרי מכחולו של גוסטב קלימט. אולם חוט שדרה זה נעלם לעתים, באשר הספר גדוש בפרטים ופרטי פרטים. עשרות דמויות וגורלותיהן מוצגות בו – הן של יהודים שנפגעו ע"י הנאצים, הן של נאצים והן של אמנים רבים, יהודים ולא יהודים. הספר הוא פרי מחקר של עיתונאית שנתקלה בתביעה, שנתבעה אוסטריה להשיב את הציור לבני משפחתה של מריה אלטמן, יהודיה קשישה תושבת לוס-אנג'לס, אחייניתה של אדלה בלוך-באואר.

רות אוזקי / סיפור לזמן

רות אוזקי / סיפור לזמן

רות אוזקי היא סופרת קנדית אמריקאית, בת לאם יפנית ואב אמריקאי. למדה יפנית והרבתה לטייל במזרח, היא אף התגוררה מספר שנים בקיוטו. היא חיה בקנדה, ושני ספריה הקודמים, "שנת הבשרים שלי" ו"על פני הבריאה כולה" תורגמו לעברית. שניהם זכו לפרסים. בספרה החדש, נאו, היא נערה בת שש עשרה, בת להורים יפנים, נולדה בקליפורניה. את ילדותה בילתה בעמק הסיליקון וליבה נשאר שם, כשאביה מפוטר מעבודתו ומחליט לחזור לטוקיו שביפן. היא גם מעדיפה לדבר אנגלית ולא יפנית. כשהם חוזרים, נאו מרגישה אומללה ומחליטה להתאבד. היא לא אוהבת את האופן שבו חייה מתנהלים, מתעללים בה בבית הספר, הוריה בדיכאון ולאביה נטייה להתאבדות.

נמסיס / פיליפ רות

נמסיס / פיליפ רות

לפני שנה בדיוק, נובמבר 2012, הודיע פיליפ רות על פרישתו מהכתיבה. נמסיס הוא הספר האחרון שכתב, פורסם ב-2010 אך עדיין לא תורגם. נמסיס הוא חלק מקבוצת הספרים: נמסיס: סיפורים קצרים, שעליהם נמנים: כלאדם, זעם, מפלה ונמסיס. בראיון עימו, טען רות כי כל אחד מהספרים הללו עוסק בנושא אחר שעל האדם להתמודד איתו (בכלאדם, לדוגמא המוות הוא הגיבור הראשי). נמסיס היא אלת הנקמה, בשפה האנגלית היא מתקשרת ליריב נקמני. כאן בסיפור נמסיס היא מחלת הפוליו, אך במי היא נוקמת ולמה?

קורמק מקארתי / בן האלוהים

קורמק מקארתי / בן האלוהים

קורמק מקארתי, 1933, הוא סופר אמריקאי, ארבעה מספריו תורגמו עד כה לעברית: הדרך ((The Road, עליו קיבל את פרס פוליצר ב-2006, לא ארץ לזקנים (No Country for Old Men), כל הסוסים יפים (All the Pretty Horses) שלושתם עובדו לסרטים, והשלישי קו אורך דם, תורגם השנה. מקארתי כותב בדרך כלל על החיים בדרום ארצות הברית לרוב באופן גרוטסקי, אלים, אליגורי; לפעמים נדמה לי שהם נכתבים כמעט בדיוק כמו שטרנטינו מביים (ואפילו בסרט כל הסוסים יפים הוא שותף בבימוי). הספר הדרך, שונה קצת משאר ספריו בכך שהוא ספר (וסרט) אפוקליפטי על-זמני ועל-מקומי.

טוני מוריסון / בית

טוני מוריסון / בית

אני מודה, קצת מפחיד לכתוב ביקורת על טוני מוריסון. בכל זאת מדובר באישה גדולה מהחיים, אישה אפרו-אמריקנית שכותבת על עוולות האפרו-אמריקנים, דיכויהם והשפלתיהם. אישה שכותבת לא רק ספרות יפה אלא גם מסות כבדות משקל. אישה שקיבלה פרס פוליצר על יצירתה האולטימטיבית: חמדת. אישה שאת ספריה האחרונים (אהבה, חסד) הייתי צריכה לקרוא פעמיים בשל שלל הרבדים שבו. ובכל זאת. ספר Home, יצא לאור בהוצאת Vintage ב-2012 ועדיין לא תורגם לעברית. סופרת שאני מאוד אוהבת לקרוא, מעריצה את מאבקה ואישה אינדיבידואליסטית בפני עצמה, אינטלקטואלית.

עיר פתוחה / טג'ו קול

עיר פתוחה / טג'ו קול

טג'ו קול הוא סופר ממוצא ניגרי-אמריקאי, הוא נולד בארצות הברית בשנת 1975 להורים ממוצא ניגרי, גדל בניגריה וחזר לארצות הברית כשהיה בן שבע עשרה. כרגע מתגורר בברוקלין, ניו יורק. למד היסטוריה, וזהו ספרו הראשון. הספר לא תורגם (עדיין) לעברית, ויצא לאור בהוצאת ראנדום האוס המכובדת. המספר, כמעט כמו קול, הוא חצי ניגרי חצי גרמני, מסתובב סביב ניו יורק ופוגש קשת רחבה של אנשים, חלקם מהגרים, הוא בסביבות גיל ה-30, בשנתו האחרונה ללימודי פסיכיאטריה.

תיעוד אוטוביוגרפי של סקוט פיצגרלד עולה לרשת

תיעוד אוטוביוגרפי של סקוט פיצגרלד עולה לרשת

תיעוד עצמי של חייו של פרנסיס סקוט פיצג'רלד הועלו לאחרונה לרשת על ידי אוניברסיטת דרום קרולינה. הסופר הקפיד לתעד את כל הפירסומים של כתביו, ההכנסות מהם ואירועים מרכזיים הקשורים אליהם בפנקס רשימות. הרישומים מלמדים כי סקוט פיצג'רלד הרוויח כ-2,000 דולרים מספרו גטסבי הגדול בשנה בו הוא פורסם, 1925. אולם בשנה לאחר מכן ההכנסות גדלו ל-16,666 דולרים הודות לזכויות הסרטה. הרשומות פורסמו לאור העלתו לאקרנים השנה של הסרט "גטסבי הגדול" בבימויו של באז לומן ובכיכובם של לאונרדו דיקפריו וקארי מאליגן.

הנצפים ביותר

.