אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אוכל


אוכל

על מתכונים מוצלחים וניסויים מרגשים

אני אפתח בגילוי נאות - אני אמביוולנטית לגבי מתכונים. כלומר, אני מאוד אוהבת ויש לי אין סוף ספרי מתכונים ואני מאוד אוהבת למצוא אותם ברשת ויכולה להעביר כמעט יום שלם בנבירה בגוגל בחיפוש כל מני מתכונים מעניינים. אחד הדברים שאני ממש אוהבת בהם, שזה שהם גם פשוט נותנים רעיונות מקוריים ומיוחדים שאני לא תמיד חושבת עליהם לבדי, מעל הכל. מצד שני, הקושי שלי עם מתכונים בא לידי ביטוי גם בזה שאני מוגבלת מבחינה תזונתית, מבחירה - אני בוחרת למשל שלא לאכול גלוטן ונמנעת גם מסוכר.

A Maya lord forbids an individual from touching a container of chocolate.

שוקולד – מתנת האלים

מקור השוקולד, הקקאו, נחשב במשך שנים ארוכות למתנת האלים. הקקאו הגיע אל העולם המערבי מיערות הגשם שבמרכז אמריקה הדרומית, ועבר היסטוריה ארוכה שתחילתה בימי תרבות המאיה והאימפריה האצטקית, מהן אל הספרדים שכבשו את דרום אמריקה, ומשם נפוץ לשאר ארצות אירופה והעולם, כאשר הוא משקף את התרבויות בהן נצרך בראי תרבותי ואמנותי.

גורדון רמזי, הונג קונג

מדוע חלק מהשפים המפורסמים ביותר בעולם אינם מעוניינים בכוכבי מישלן

הפחד העז של שפים מלחץ החיים הכרוך בקבלת כוכבי מישלן, גורמת להם להחזיר אותם, אך לדברי אליס, שפים יכלים להסכים עם המעמד או שלא להסכים עימו, אך אינם יכולים להשיב את המעמד. הוא סבור שהבעיה אינה טמונה בהענקת המעמד, וכי למעשה מדובר בסוג של אגדה אורבאנית.

אוכל

מסעדות מומלצות - אמת או בדיה?

אז אתמול קבעתי עם חברה ללכת לאכול. כמו תמיד זה התחיל ונגמר בפינג פונג של "נו מה בא לך לאכול" שנמשך כשעה לערך, ללא שום יכולת לקבל החלטה מושכלת. כמובן שלבסוף לא נותרה ברירה וכמו מרבית האוכלוסיה נכנסתי לגוגל והקלדתי "מסעדות מומלצות". כמובן שגם קיבלתי פחות או יותר אינסוף תוצאות למילות החיפוש האלה, אז התחלתי לחפש אפליקציות שמאתרות מסעדות על פי טווח מסוים במפה והעדפות ובקיצור, החלטנו לצום.

עוף מטוגן

המתכונים הסודיים ביותר בעולם

כיצד המתכונים הסודיים ביותר בעולם מצליחים להישמר מפני כל המתחרים, העיתונאים וההאקרים, בעוד שסודות מדינה נחשפים חדשות לבקרים?

השפית מירי זורגר מציגה: תכשיטים קולינאריים

השפית מירי זורגר מציגה: תכשיטים קולינאריים

השתתפתי בסדנת יצירת הפטיפורים המופלאים של מירי זורגר, השפית האמנית, שהמוטו שלה, בין אם מדובר בהגשת מנות לארוחת השבת, ובין אם מדובר בהצגת יצירות מופת קולינאריות מעודנות, הוא להגיש כל מאכל כאילו מדובר ביצירה אמנותית מוקפדת, איכותית ויוקרתית. כך, למשל, היא צובעת פצפוצי אורז בגוון של זהב, אופה אותם בתנור, ומפזרת אותם "על כל דבר", לשם קישוט והוספת טעם, במקום, נניח, לפזר את הסוכריות הרגילות.

ההיסטוריה של הלחם והבירה

ההיסטוריה של הלחם והבירה

ההיסטוריה של הלחמים והעוגות מתחילה עם טבחים ניאוליתיים וצועדת לאורך הזמן בהתאם לזמינות המרכיבים, ההתקדמות הטכנולוגית, המצב הכלכלי, השפעות חברתיות תרבותיות, זכויות משפטיות, אגודות ימי הביניים והתפתחות הטעם. הלחמים המוקדמים נוצרו באופן של וריאציות בתבואה, עובי, צורה, מרקם ומגוון מאפיינים תרבותיים.

סופגניות

כמה שווה סופגנייה אחת? - ערך קלורי

כמה שווה סופגנייה אחת? ארוחה בשרית מלאה במקום סופגנייה אחת של 500 קלוריות ופעילויות ספורטיביות מומלצות כדי לשרוף את הקלוריות

 

הסופגנייה אחת מסמלי חג החנוכה, חג השמן. סופגנייה בינונית  מכילה בין 400 ל-500 קלוריות  תלוי במילוי ובציפוי. בכל ביס כ-75 קלוריות בממוצע. הקלוריות הן קלוריות ריקות. ללא ערכים תזונתיים. הסופגנייה כשמה כן היא סופגת שמן.

מתוק ובטוח

מתוק ובטוח . ד"ר הארייט בוצ'קו

על מנת להקטין את תכולת הקלוריות של דברי מזון ומשקאות ממותקים, מוחלף הסוכר בתעשיית המזון בממתיקים מלאכותיים דלי קלוריות כגון אספרטיים, סוכרלוז, סכארין ואססולפאם קיי. אלה עוזרים לשלוט על צריכת הקלוריות, תוך כדי סיפוק הצורך האנושי למתוק.

למרות שחלק מהצרכנים והתקשורת חושבים כי ממתיקים אינם בטוחים, על פי מחקרים מדעיים רבים שביצעו רופאים ומדענים נחשבים במוסדות אקדמיים בכירים ברחבי העולם, שבדקו את בטיחות השימוש בממתיקים, טענות אלה הוכחו כבלתי נכונות .

טיפים לקישוט עוגות מהיר וזול

טיפים לקישוט עוגות מהיר וזול

כל אמא מוצאת את עצמה במצב הזה: עומדת במטבח, מסתכלת על העוגה שזה עתה יצאה מהתנור, מנסה לחשוב על קישוטים יצירתיים שיבדילו את עוגת יום ההולדת הנוכחית מזו של שנה שעברה. יש כמה טריקים מהירים ולא יקרים ליצור עוגה צבעונית ומתוקה בלי להוציא המון כסף על עוגה מעוצבת או להשתגע מול בצק הסוכר. אחד הפתרונות והמהירים נמצאים בכל פינת רחוב – הפיצוציה המקומית. בתוך קופסאות פרספקס לממתקים שקופות גדולות או קטנות תמצאו מגוון עצום של ממתקים שונים ומשונים, סוכריות צבעוניות בצורות מתוקות או חטיפי גומי – כל אלו יכולים להיות יופי של קישוטים לעוגה.

מזון מהיר נגד תזונת ילדים בריאה

מזון מהיר נגד תזונת ילדים בריאה

אנחנו נמצאים במאה העשרים ואחת, עידן בו מזון מהיר זמין בכל רחבי העולם, וניתן לראות אותו בכל מקום. אך מה הן העובדות המדויקות לגבי סוג מזון זה? וכיצד הוא משפיע על ילדים? עבור הורים רבים, הקניית הרגלי אכילה בריאים לילדים הוא מאבק. עם הקצב הקדחתני של חיי היומיום המשפחתיים, ועם יותר נשים שעובדות במשרה מלאה, אפילו ההורים בעלי המודעות הגבוהה ביותר לבריאות, מוצאים עצמם לוקים בחסר כאשר זה מגיע להרגלי אכילה בריאים.

לא רק שניצל - גיוון הרגלי האכילה של ילדיכם

לא רק שניצל - גיוון הרגלי האכילה של ילדיכם

אצל ילדים רבים נושא האוכל הוא סוגיה רגישה. ילדים רבים לא אוהבים לאכול באופן כללי ועוד רבים מהם לא ממש אוהבים לגוון. העדר הגיוון עלול להיות נושא בעייתי זאת משום שילדים מוכרחים לקבל את כל אבות המזון, הויטמינים, המינרלים וכל יתר הרכיבים שהם זקוקים להם. מאחר ואי אפשר לקבל את כל הרכיבים החיוניים בסוג מזון אחד חשוב מאד לגוון ולאכול מכמה שיותר סוגי מזון שונים בכדי להרחיב את היריעה.

כולסטרול - פורמולה

מדריך תזונה נכונה לאיזון רמת הכולסטרול בגוף

חברת טבע ישראל משווקת תוסף התזונה "פיטו גארד" המסייע כחלק ממערך טיפולי כולל להורדת הכולסטרול "הרע" (LDL) בדם השיקה מדריך תזונה נכונה לאיזון רמת הכולסטרול בגוף. כולסטרול הינו רכיב חיוני לגוף המשמש לייצור הורמונים ומסייע לתפקודי איברים שונים בגוף. יחד עם זאת, הכולסטרול הוא גורם הסיכון העיקרי למחלות לב וכלי דם ולאירועים מוחיים לכן יש צורך ליצור איזון בגוף בין הכולסטרול הטוב לכולסטרול הרע על פיתחה טבע ישראל מדריך תזונה נכוה לאיזון רמת הכולסטרול בגוף

סקר שבועות: עוגת הגבינה היא מאכל חג השבועות הפופולארי ביותר

סקר שבועות: עוגת הגבינה היא מאכל חג השבועות הפופולארי ביותר

ללא מתחרים – עוגת הגבינה האפויה היא מאכל חג השבועות הפופולארי ביותר. גבינה פירורים? אוכמניות? תותים? לא תודה - סקר שנערך עבור "טרה" לכבוד חג שבועות מגלה כי עוגת הגבינה הקלאסית האפויה היא מאכל הגבינה המועדף על הציבור הישראלי. במקום השני: פשטידת גבינה. הפיצה ובורקס הגבינה הגיעו רק למקום החמישי. לקראת שבועות החליטו במחלבת "טרה" לבדוק מהו מאכל השבועות האהוב ביותר. בסקר נמצא כי מבין כל מאכלי הגבינה האפויים או המבושלים לחג השבועות, מעדיפים מרבית הישראלים את עוגת הגבינה האפויה והקלאסית.

חלב עיזים: עובדות על היתרון הבריאותי

חלב עיזים: עובדות על היתרון הבריאותי

לרגל חג השבועות: עובדות מדעיות על היתרון הבריאותי של חלב עיזים. אחד המנהגים הידועים בחג השבועות הוא אכילת מוצרי חלב וגבינות אשר מלאים בסידן וברזל, אך האם ידעתם כי חלב עיזים מכיל לפחות 10% יותר סידן מאשר חלב פרה? רבים אינם ערים לסגולותיו הרפואיות של חלב עיזים וליכולותיו המוכחות לרפא מחלות שונות. לרגל חג השבועות אספנו מספר עובדות בריאותיות המבוססות על מחקרים שנערכו בישראל ובעולם המצביעות על היתרון הבריאותי של חלב עיזים בזכות מרכיביו הייחודים.

מונולוגים מהקישקע  / תיאטרון היידישפיל

מונולוגים מהקישקע / תיאטרון היידישפיל

ביקורת: מונולוגים מהקישקע –תיאטרון היידישפיל – תוסס, מבדר ומרגש. המופע המוזיקלי "מונולוגים מהקישקע" בהפקת תיאטרון היידישפיל לוקח את הצופים למסע קולינרי-מוזיקלי שיעורר בהם את בלוטות הרוק, יגרום להם למחוא כפיים בקצב , לצחוק וגם להתרגש מהזיכרונות של המטבח היהודי המזרח-אירופי. להקת השחקנים המוכשרת מעלה הצגה קולחת, ייחודית וכנראה שבסיומה תמהרו לארגן לעצמכם איזו מנת חמין מהבילה או לפחות מספר כיסונים ממולאים ותמשיכו לזמזם את השירים , חלקם נוצרו לפני שנים רבות מאוד, אך הם קצביים ומרגשים, כאז כך היום.

המטבח של נייג'ל

המטבח של נייגל

יש בסרט 'המטבח של סלייטר' (Toast), שלושה דברים עיקריים הראויים להערצה: פשטידות לימון מרנג מרהיבות, השירים של דאסטי ספרינגפילד וכמובן הלנה בונהם קרטר. שאר האלמנטים בסרט הם פשוט שיר הלל ממיס לב לילד מתבגר, שמתייתם מאימו האהובה, כמה לחום ואהבה, וסולל את דרכו לתוך עולם הקולינריה האהוב עליו. דרך נוספת לתאר להגדיר את הסרט הזה היא כווריאציה קלילה על הפתגם הידוע אודות הדרך לליבו של הגבר אשר עוברת דרך קיבתו. דרמה בריטית, המבוססת על הרומן האוטוביוגרפי של נייג'ל סלייטר, איש טלוויזיה, סופר ועיתונאי מזון בריטי.

מסירת הבצק  לשולחן

מסע בעקבות המצה השמורה

כך אופים מצות שמורות. מסע בעקבות המצה השמורה, תהליך האפייה, ההתקדשות, כיצד נשמרים ממצב החימוץ, סיפור שעובר מדור לדורכך. ביקשתי לסקר את אפיית המצות בעיצומה של האפייה, ממש "על חם". האברכים ניסו לסבר את אוזניי קצת בענייני הלכה. מדוע מצה שמורה? האפייה מוקפדת מאד, כדי למלא כהלכה את הצו מן התורה: "וּשְׁמַרְתֶּם אֶת הַמַּצּוֹת" (שמות י"ב 17). אבל, אל תחמיצו את ה"פואנטה"...יש חשש שרפיון מה של קטע בתהליך האפייה, עלול לגרום להחמצה של המצה. צריך לזכור: המצה עשויה מבצק שעלול להחמיץ, ולכן יש החמרה יתרה, שהרי קבעו חז"ל לשמור בכל שלב בתהליך להישמר מן ההחמצה.

מזון מהיר - מזון בתנועה

מזון מהיר - מזון בתנועה

חלק ניכר מהתנועה האנושית נעשית על ידי לקוחות הנעים לספקי מוצרים ושירותים המשתמשים ביחידות קרקע קבועות. קיימת אפשרות הפוכה אך פחות נפוצה – ספקים ניידים הנעים ללקוחותיהם. כלי רכב המהווים בסיס לשירותי מזון ניידים מדגימים את היתרונות הגלומים באפשרות זו. כלי תחבורה המספקים שירותי מזון ניידים פועלים במקומות שונים בעולם ובארץ, ומספקים ללקוחותיהם מענה בגומחות שוק מוגבלות. במקומות מסוימים בעולם חלק משירותים ניידים אלו זכה בשנים האחרונות לתחייה. נפרט גומחות שוק בהם פועלים שירותי מזון ניידים.

נבחרת ישראל באפייה זכתה במקום השני בתחרות אלוף האלופים

נבחרת ישראל באפייה זכתה במקום השני בתחרות אלוף האלופים

נבחרת ישראל באפייה אשר גרפה את המקום הראשון באליפות אירופה באפיה 2012 זכתה במקום השני במסגרת התחרות "אלוף האלופים" שהתקיימה ברימיני איטליה בסוף חודש ינואר 2013. חמש נבחרות אשר זכו בחמש השנים האחרונות בתחרות אליפות אירופה באפיה הציגו בתחרות "אלוף האלופים". נבחרת ישראל התמודדה על התואר לצד מדינות מובילות בתחום - איטליה, גרמניה, הונגריה וארצות הברית הנבחרת בחרה במוצריה האיכותיים של מחלבת טרה להכנת המתכונים המנצחים שלה בתחרות את התואר אלוף האלופים גרפה נבחרת איטליה, ישראל זכתה במקום השני

אלרגנים והמטבח המקצועי

כללי זהב למתן מענה עבור השוק המקצועי בנוגע לאלרגנים

עתירה לבג"ץ: הליך גיבוש המלצות קדמי פגום וימיט אסון על הרפתנים

התאחדות מגדלי הבקר לחלב הגישה הבוקר עתירה לבג"ץ: הליך גיבוש המלצות קדמי פגום, נעשה בחשאי, וימיט אסון על הרפתנים.

בטן מלאה – מבט אחר על אוכל וחברה / עורך אביעד קליינברג

הספר "בטן מלאה – מבט אחר על אוכל וחברה" בעריכתו של אביעד קליינברג, מדבר על הקשר בין תרבות ואוכל. אך אל תתנו לשם הזה להטעות אתכם, אין כאן טיול מסעדות נהנתני, תיאורי שווקים אקזוטיים או אוסף סיפורים על מאכלי עמים. הספר הקטן והמרתק הזה, שיצא בסדרה "החומרים המרכיבים אותנו ", מדבר על הקשר האמיץ בין התרבות לבין האוכל.

האופי נמצא בצלחת

ספר חדש מאת אבירם אדמוני, נוגע באופי אומות העולם, וטוען שהדבר נובע מהמאכלים שלהם. זו אינה ביקורת ספר, אלא הצצה (מוגבלת) לתוכו.

הנצפים ביותר

.