אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אופניים


כל ההיסטוריה של ישראל על שני גלגלים

רכיבה על אופניים צוברת פופולריות הולכת וגדלה בישראל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ארעה עלייה של 21% בשימוש בכלי תחבורה בעלי שני גלגלים בין שנת 2012 לבין 2015

סגנונות רכיבה על אופנים , יש דבר כזה?

לאור התרחבות הענף של רכיבת האופניים, זאת הזדמנות נאותה לעשות מעט סדר בנושא.

ממש, כפי שיש סוגי רכב למשימות ייעודיות, כך יש גם אופניים לרכיבות ייעודיות, כפי שדין ג´יפ אינו כדין קטנוע. כך אין דין אופני עיר כדין אופני דאון היל.

מסתבר שיש. כמו בריקוד, בידור , כמו במשחקי כדור למיניהם, יש מגוון סגנונות רכיבה, אחד מעדיף כך ואחר אחרת.

כמו שעבור משחק כדורגל מצטיידים בביגוד וכדור אחר מאשר ברוגבי או פוטבול ואפילו לכדורסל. כך גם ברכיבות אופניים, מצטיידים באופניים מתאימים.

אופניים - פתרון בעיית הצמתים העירוניים

אופניים - פתרון בעיית הצמתים העירוניים

צומת תנועה הוא נקודת מפגש בין כיווני נסיעה מנוגדים ולכן הצמתים הופכים באורח תדיר לצווארי בקבוק המעכבים זרימת תנועה, ולעיתים גורמים פקקי תנועה העוצרים תנועה למשך פרקי זמן ארוכים. מפגשים בין כבישים צולבים מקימים מערכים של ניגודי תנועה מורכבים יותר מאלו הנתפסים בתחושות האישיות של מרבית המשתמשים בדרכים. הצטלבות שגרתית בין שני כבישים ניצבים הנפגשים בצומת בעל ארבע זרועות יוצרת לא פחות מ- 36 נקודות אפשריות למפגשים שונים בין כלי רכב מנועיים, ונקודות מפגש רבות נוספות בין כלי רכב מנועיים לבין הולכי רגל.

אופניים ודעות קדומות

אופניים ודעות קדומות

דעות קדומות ותיוג סטריאוטיפי מוטלים על קבוצות אוכלוסיה מוגדרות ואינם פוסחים על קבוצות המאופיינות בשימוש באמצעי תחבורה זהים. תיוג סטריאוטיפי מוטל בין השאר על בעלי כלי רכב מוגדרים, על משתמשים בתחבורה ציבורית, או על רוכבי אופניים. גידול הפופולאריות של רכיבת אופניים מגבש ומחזק דעות קדומות המיוחסות לציבור בעל מאפיינים מגוונים וממחיש הטיה של שיקול דעת ענייני הפוגעת במטרות ציבוריות משותפות.

פצוע ראש מנפילה מאופניים פונה למרכז הרפואי זיו במצב קשה

לחדר המיון במרכז הרפואי זיו פונה על ידי מד"א תושב כרמיאל בן 65 שרכב על אופניו בטיול ללא קסדה, נפל ונחבל בראשו באופן קשה. זהו האירוע החמישי השבוע בו מפונה למרכז הרפואי זיו רוכב אופניים שנפגע לאחר רכיבה ללא קסדה, לאחר שבמהלך השבוע הובאו לחדר המיון בבית החולים ארבעה ילדים שנפגעו במהלך רכיבה על אופניים באירועים שונים, שניים מהם במצב קשה.

רחובות צרים וזורמים

רחובות צרים וזורמים

ההיגיון והאינטואיציה הבסיסיים מובילים למסקנה שתנועה בדרכים צרות תהיה גדושה, איטית ומסורבלת בהשוואה לתנועה דומה בדרכים רחבות. במקומות מסוימים מושג שיפור תנועה דווקא באמצעות הצרת דרכים המנוגדת לאינטואיציה.

האם אמריקה עולה על אופניים?

אופניים

קופנהגן, מופת לתחבורת אופניים

קופנהגן היא מלכה בלתי מוכתרת של תרבות האופניים העירוניות במערב.

למעלה משליש מהנסיעות בקופנהגן נערכות באמצעות אופניים, ופרנסיה שואפים לעלות את נתח השימוש באופניים למחצית מכלל הנסיעות בעיר. מה ערי ישראל יכולות ללמוד מקופנהגן?

שבילי אופניים: התוחלת הכלכלית

במדינת ישראל נערכו בשנים האחרונות עבודות ניתוח כלכלי מעמיקות ומקיפות לבחינת ההשקעות הכלכליות בתשתיות תחבורה, ובדיקת היחס בין עלות הפיתוח לבין התועלת במושגים ומדדים כלכליים. עבודות אלו הסתמכו על חשיבה מקורית ועל מחקרים שונים שנערכו בעולם והותאמו לשינויים הנובעים מהמציאות המקומית. ניתוח מקרו כלכלי של ההוצאות החיצוניות של השימוש בכלי רכב פרטיים מפורט בדו"ח הועדה הבין-משרדית למיסוי "ירוק". כלי ניתוח כלכליים פרטניים המיועדים לבחינה השוואתית תקנית בין מיזמי תחבורה שונים מוסדו ב-"נוהל פר"ת" - פרויקטים של תחבורה, שנקבע על ידי משרדי האוצר והתחבורה.

מתנגדי המכוניות: שנאת מכוניות כסדר יום

רכיבות המוניות בעירום הפכו בשנים האחרונות למפגנים מסורתיים בערים מפורסמות בעולם

הנצפים ביותר

.