אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יום העצמאות


שנה למדינת ישראל, ה'תש"ט-1949, עיצוב: יוחנן סימון

הרהורים על שנת ה-69 לעצמאות

אם הייתה זהות ישראלית מכלילה אזי היה בית המשפט העליון מקבל את תביעת עותרים להכיר בלאומם הישראלי, אחת מוצאם האתני או הדתי, אולם אך ורק מדברי דחית תביעתם, ניתן ללמוד עד כמה ישראל רחוקה מלהיות מדינת לאום מכליל, כמו גם מדינה דמוקרטית ליברלית.

כיצד נמנע מפגיעות במהלך חגיגות יום העצמאות

על מנת לעבור את החג בשלום מומלץ להישמר ממנגלים חמים ומזיקוקים אשר יכולים לגרום לכוויות. חשוב לשים לב שהמנגל יציב על מנת שלא יתהפך בזמן השימוש ואין לאפשר לילדים "לטפל" במנגל עצמו או לחלוץ נעליים ליד המנגל מכיוון שהם עלולים לדרוך על גחלים לוהטים או שיפודי עץ משומשים. בנוסף, יש להיזהר מפגיעה בעיניים מזיקוקים ומתרסיסי קצף ושלג. "עשן הזיקוקים עלול לחדור לעיניים ולגרום לצריבה ולדמע של שעות רבות, במיוחד לבעלי עדשות מגע. התרסיסים השונים מכילים חומרים כימים רעילים ובמגע עם העיניים הם יוצרים תחושת צריבה קשה ומהווים סכנה לעיניים.

שושנה ויג והתאומים הרצל ובלפור חקק

חוגגים עצמאות ויום הולדת בו זמנית

ביום העצמאות תשע"ב- אירחתי בביתי את יום ההולדת של המשוררים התאומים הרצל ובלפור חקק, המזוהים עם הולדת המדינה. אביהם שהיה פעיל במחתרת הציונית בעיראק העניק לבניו שמות ציוניים, כשנולדו סמוך להולדת המדינה. כתבתי מקאמה לכבודם המספרת את סיפורם המיוחד.

טיפים לכלבים ולבעליהם לקראת יום העצמאות

ד"ר דיויד רוזנבלט, רופא וטרינר ויועץ של חברת "ביופט", יצרנית בונזו ולה קט, מעניק מספר טיפים לכלבים ולבעליהם לקראת יום העצמאות. עם ישראל חוגג את עצמאותו בזיקוקין ובמנגלין. גם כלבי ישראל חוגגים, אך כדאי לדעת שעבור כלבים רבים החג עלול להסתיים רע מאד.

יצחק קמינסקי בשליחות היישוב למחנות העקורים בגרמניה 1946-47

חיים של שליחות- החיבור בין השואה לתקומה

אהבת העם, ערבות הדדית, חיים למען הכלל. מושגים שכמו נשכחו מעמנו. זה סיפורו של יצחק קמינסקי זכרונו לברכה. צעיר מימי ראשית המדינה, מן הימים שלפני תש"ח – ימים שבהם שליחות למען הזולת, למען האומה – הייתה אבן דרך, אמונת יסוד. קמינסקי פועל למען הכלל, נרתם לפעילות בקרב הנוער, מצטרף לשליחות למען העקורים במחנות ההשמדה, מצטרף כלוחם למאבק בימים הסוערים של תש"ח – ונופל בשיירה ליחיעם.

תרסיסי קצף ושלג מסוכנים לשימוש ועלולים לפגוע בעיניים

יום העצמאות נחגג באירועים המתקיימים בכל רחבי הארץ, המלווים בזיקוקים, מנגלים והמולה ועלולים לגרום לסכנות ופגיעות. בכל יום עצמאות ממהרים ילדים ובני נוער לרכוש תרסיסי קצף ושלג לחגיגות ומידי שנה נפגעים עשרות ילדים.

סיפורה של הגדת העצמאות בישראל 2009-1948

ב - ה' באייר תש"ח הוכרז בתל אביב על הקמתה של מדינה יהודית יום הכרזת המדינה היה ליום העצמאות על פי החלטת הכנסת ב – 1949. סיפור החירות ובסוס הגאולה המדינית זכה לביטוי כתוב בדמות טקסט לחג העצמאות.

יום העצמאות: לפיכך נתכנסנו - מדינה נולדת

מיד עם החלטת העצרת הכללית של האו"ם ב כ"ט בנובמבר 1947 על "תוכנית החלוקה", תקפו כוחות ערביי ארץ ישראל וכוחות ערביים סדירים שבאו ממדינות סמוכות, את היישוב היהודי – מלחמת העצמאות החלה. על רקע הלחימה הקשה, הציפיה לסיום המנדט ב 15 למאי 1948 והחשש מפלישה ערבית צפויה, התקיימו גם דיונים בנושא ההכרזה על מדינת ישראל ומהות אופייה

בין עצמאות לתקומה חברתית

חלף יום העצמאות, מתקרב לו חג מתן תורה, ואנו חושבים קצת על חזון, על תורת החיים שנשכחה. כשמוותרים על מלחמה על זהות ועל עבודה עברית, ממשיכה הנסיגה לכיוונים אחרים.

חוגגים עצמאות?

שורות אלו נכתבות כאשר ברקע נשמעים מדי פעם פיצוצי הזיקוקין האמורים לבטא את שיא החגיגיות של אירועי יום העצמאות. והח"מ – משבית שמחות ידוע – תוהה, לשמחה מה זו עושה?

הנצפים ביותר

.