אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרות מתח


הכריש / מישקה בן דוד, הוצאת תכלת

כל הפחדים כולם

ספרו החדש של מישקה בן דוד (מחברם של: אהבה אסורה בפטרבורג ותחנה סופית אלג'יר) אינו רק ספר מתח של אירועים הרי גורל המתחילים כשבעצם מימוש ההסכם המדיני פורצים אנשי יחידת המנהרות של החמאס בלב ישוב ישראלי ושיירת אדם אדירה יוצאת מגבולות עזה ועולה על אשקלון

רונה שפריר/לווייתנים שרים בעמק, הוצאת עם עובד

רונה שפריר/לווייתנים שרים בעמק

הרומן "לווייתנים שרים בעמק" הוא מותחן דיסטופי, או ליתר דיוק, בעל מרכיבים דיסטופיים, וגם סיפור חווייתי-פילוסופי, מבוסס תחקירים ותצפיות, המעלה תיאוריות, שיטות וסוגיות נושאות מסרים.

ג'יימסון גודווין / קלף בליני, הוצאת חרגול

קלף בליני / ג'ייסון גודווין

אחרי פרסום ספרי מסעות וספר היסטוריה, פתח בכתיבת סדרת ספרי מתח מצליחה ביותר שגיבורה הראשי הוא הסריס העותמני יאשים בתפקיד בלש מפענח תעלומות. "קלף בליני", המתורגם לארבעים שפות ומעובד לסרט, הוא הספר השלישי בסדרה. יצאו אחריו בינתיים עוד שני כרכים

999 סיפורי אימה ומתח שטרם פורסמו, בעריכת אל סאראנטוניו, מאנגלית: בועז וייס. הוצאת ספריית מעריב

999 סיפורי אימה ומתח שטרם פורסמו

לאחר שהוצאת אופוס הביאה לנו את האנתולוגיה המשובחת "חזיונות מסוכנים" בעריכת הארלן אליסון, החליטו בהוצאת מעריב שז'אנר סיפורי האימה טרם נספג במחזור הדם הישראלי. לא כל הסיפורים מעולים. אבל יש כאן כמה פנינים שמתגלגלות בין הדפים.

דם יזע ודמעות תנין

סלוטר בהחלט מספקת לא מעט דם, יזע ודמעות, היומרות לטפל בשאלות מוסריות לא רק שלא מוסיפות לו כבוד אלא מעלות שאלה "מוסרית" מסוג אחר האם על מנת למקסם את הריגוש במותחן, השימוש בכל חומר מרגש (שלא לומר מחריד ), אכן כשר. סלוטר משתמשת בשואה כסוג של תבלין פיקנטי (האימא והסבתא של קייט הן ניצולות שואה ), שאמור אולי להעמיק את הדמויות והפרספקטיבה כשנשאלת עוד שאלת מחץ עמוקה מני ים : האם אנשים רעים יכולים לעשות מעשים טובים ? ולהפך ?

דאגלס קנדי / הרגע

דאגלס קנדי / הרגע

קסם בלתי מוסבר: על הרומן הפוליטי ביותר של דאגלס קנדי. מותחן הריגול הפילוסופי- פסיכולוגי-היסטורי של קנדי, "הרגע", שהוא הרומן הפוליטי ביותר שלו, מתרחש בין ארה"ב (ניו יורק, וויסקסט במיין ועוד כמה מקומות) לבין ברלין על כל שלביה: העיר לפני החומה, העיר בזמן הקמתה, העיר החצויה והעיר המשוחררת. קנדי בוחן את ההיסטוריה של העיר, המשתקפת במבניה וברחובותיה שעברו גלגולים ושינויים, כשם שהוא בודק את חייהם של גיבוריו, אז ועכשיו. העיר כאדם

הקנאה / הלן גרמיון - מותחן פוליטי-פסיכולוגי שנוי במחלוקת

הקנאה / הלן גרמיון - מותחן פוליטי-פסיכולוגי שנוי במחלוקת

הרבה ביקורות נלהבות נכתבו על רב המכר השני של הלן גרמיון, "הקנאה". כמה, מועטות יותר, אומרות שהספר מרתק ומותח עד חציו הראשון ולאחר מכן מאבד מקסמו. יש, שלהפך, השתעממו ונסחבו בקריאה ופתאום נדרכו במשך השליש האחרון עד הסטירה הסופית, המצלצלת, המרגשת, הלא נותנת מנוח. דעות אלה של הקוראים שלא התלהבו עד הסוף משקפות את תחושת הרגשות המעורבים שגם אני שותפת לה. הרומן הזה משלב מעלות רבות ומגרעות בולטות.

לרקוד לרקוד לרקוד / הרוקי מורקמי - מותחן מטאפיזי

לרקוד לרקוד לרקוד / הרוקי מורקמי - מותחן מטאפיזי

הסופר היפני הרוקי מורקמי מחונן ברגישות הדומה לזו של בני תרבויות העולם הקדום. כמו המצרים הקדמונים, גיבור הרומן "לרקוד לרקוד לרקוד" לא מפריד בין דומם, חיה לאנוש. הוא מדבר אל מאפרה כמו הייתה בשר ודם. הוא מנהל שיחות עם ספק אדם, ספק חיה, איש כבשה שיצא מן היער ושמשמש לו כמנטור. בשהות בהוואי הוא רואה בשמים ענן שמזכיר לו גולגולת של פיטקנטרופוס. מה שהגיבור לא מסביר לנו הוא שהפיטקנטרופוס, שביוונית פירושה אדם קוף, היא מילה שהמציא הביולוג-פילוסוף הגרמני ארנסט הקל/
מעקב / עופרה עופר אורן

מעקב / עופרה עופר אורן

הרומן "מעקב" עוסק בסיפור אהבה של אישה אחת ושני אחים – נושא מוכר באמנות, אבל הפעם ההפתעה עולה על כל מה שאפשר לצפות. הרומן כתוב כספר מתח. החידה השואפת לפתרון היא: מדוע זה עוקבים, לאורך עשרות שונים, סוכנים מטעם סוכנות הביון האמריקנית אחרי לילי ויואל פאר. בני הזוג, ילידי הונגריה, עלו ארצה על ספינת מעפילים מיד בתום מלחמת העולם השנייה ובנו את ביתם בתל אביב. הם נראים אנשים שגרתיים למדי. אמנם, לכל אחד מהם, וגם לילדיהם, יש סודות שהקוראים נחשפים להם לאורך הרומן, אבל לא עד כדי מעורבות של ה-CIA!

מועדון דיומא / ארתורו פרס –רברטה

מועדון דיומא / ארתורו פרס –רברטה

השטן של אספני הספרים ביקורת על מועדון דיומא מאת ארטורו פרס רבטה. מה הקשר שנכתב בין הסופר לאלכסנדר דיומא מחבר שלושת המוסקטרים ובין ספר קדום שאותו כתב השטן בכבודו ובעצמו לפני כך וכך מליוני שנים? זוהי השאלה שעימה מתמודד גיבור "מועדון דיומא", ביבליופיל וסוחר ספרים במסעותיו בעקבות שני פריטים נדירים ביותר. אחד של "שלושת המוסקטרים" של אלכסנדר דיומא.

חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה

חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה

חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה. לפני יותר משלושים שנה התפרסם הספר "המרגל שחזר מן הכפור", לכאורה ספר ריגול אלא שהוא שינה את פני ספרות המתח והיה חווית קריאה מהממת למדי. ברור היה שהסופר יודע משהו אמיתי על הנעשה מאחורי הקלעים של עולם הריגול. הספר היה אנטי תזה לג'ימס בונד. לא גבר מצוחצח אלא איש אפרורי, לא גיבור גדול. הימים היו הרבה לפני נפילת חומת ברלין. הרע המוחלט היה מוכר והוא שכן מעבר לחומה במזרח ברלין. הספר היה סוג חדש של כתיבה על מלחמת מוחות.

שחור וכחול / איאן רנקין

שחור וכחול / איאן רנקין

את ספרו הקודם של רנקין "חבלים וצלבים" שתורגם לעברית לא קראתי. כך שהמפגש עם מפקח ג'ון ריבוס הוא חדש עבורי. ריבוס איננו שונה מכמה חוקרי משטרה, גיבורי ספרות, שהם קצת עייפים מדי, שחוקים מהעבודה, שותים יותר מדי, בודדים אך נחושים בדעתם לפצח פרשיות. רוב ספרי המתח בנויים במתכונת שבה מתגלה גופה, החוקר נכנס לפעולה, נלחם את מלחמתו ומנצח. כאן הסיפור הרבה יותר מורכב. לוקח כמה וכמה עמודים כדי להיכנס לרוחו המיוחדת של הספר. מפקח בילוש ריבוס עובד בתחנת משטרה די נידחת באדינבורו.

חשוב על מספר / גון ורדון

חשוב על מספר / גון ורדון

דייב גרני בלש מהולל ממשטרת ניו יורק פרש לגמלאות בגיל ארבעים ושבע. חי בבית כפרי אותו שיפץ עם אשתו. את ימיו הוא מבלה בעיבוד תמונות של רוצחים שתפס. הוא מנסה לגלות בהן את המאפיין. את התלישות במבט. את הנקודה הריקה באישון העין. סוג של אמנות חדישה.הוא ואשתו. מערכת יחסים לא ברורה. איזו איבה, ריחוק או שניהם. קייל בנו איננו גר בבית. סוף הקיץ. הוא צריך לזכור להתקשר אתו. היא עסוקה בגננות ובתחזוקת הבית. הוא יושב בחדר העבודה או בחצר המרוצפת וסופג קרני שמש אחרונות לעונה.

ברייטון רוק / גראהם גרין

ברייטון רוק / גראהם גרין

אינני ידע אם בשנים החשובות שלו גראהם גרין היה סופר נקרא דיו בארץ. דומני שרק "מסעותיי עם דודתי" הקל והמבדר יותר הצליח לגעת בציבור הרחב. באנגליה ואחר כך בעולם הוא נחשב לסופר חשוב. המעניין בכתיבתו היא העובדה שלמרות עומקי מחשבה שהגיע אליהם ברוב ספריו, הוא הצליח להיות פופולארי כי הספרים נשענו בדרכם על סוגת ספרי מתח.

נוסטלגיה של דרקונים / דימוסתנס קורטוביק

נוסטלגיה של דרקונים / דימוסתנס קורטוביק

קורטוביק הוא סופר יווני. כסטודנט לביולוגיה כתב את עבודת הדוקטורט של על האבולוציה של המיניות האנושית. ביוון הוא מוכר כמתרגם ספרותי משמונה שפות. זהו הרמן השלישי שכתב.
מה אפשר להגיד על ספר שכולו הרפתקאות, מרדפים ובריחות, כשבכל פרק, לפחות בתחילת הספר נוספת עוד דמות, לפעמים ארגון לפעמים כת שכולם רודפים ומנסים להניח יד על חפץ?
הסיפור מתחיל בתא רכבת לשטוטגרט כשמפקחת משנה אנדרומכי קוטרומבה והעציר שלה פרופסור דרקאס שאלה שתבהיר לנו מה העניין המרכזי בספר: "תגיד לי אחת ולתמיד, פרופסור, למה המומיה הזאת כל כך חשובה?"

פרד וארגס / עזוב מהר וחזור מאוחר

פרד

פרד וארגס / עזוב מהר וחזור מאוחר. הוצאת בבל. לרכישת הספר בהוצאה

חידת מותי / מאת אמנון זקונט

ביקורת על "חידת מותי" מאת אמנון ז'קונט. הוצאת כתר 2009 ,356 עמודים. הופיע במגזין "טיים אאוט" .חידת מותי - ספרו החדש של אחד מבכיר סופרי המתח שלנו - אמנון ז'קונט, על חיפוש אחרי אבן החושן של הכוהן הגדול, הוא כרגיל אצלו ספר מתח מיומן ומהנה, אלא שהוא צופן בקרבו כמה מסרים שעלולים להיהפך לרעילים.

אחד משלנו / מייקל מרשל סמית. הוצאת מובי דיק.

אחד משלנו / מייקל מרשל סמית

תחשבו לרגע שריימונד צ'נדלר לא מת לפני חמישים שנה. נניח שנעלם והסתגר באיזה מקום, וכל מה שעשה שם היה לקרוא ספרי מדע בדיוני בנוסח פוסט מודרני במקצת. ואז יום אחד הוא מחליט לחזור לכתוב. הוא לא יכול להתחיל לכתוב בסגנון חדש לגמרי אך הוא כל ככך מושפע ממה שקרא בחמישים השנה האחרונות בספרות. הוא חוזר לכתוב. בלש חדש. בלש? אולי לא בדיוק.

גיימס בונד: רקוויאם - שלוח רסן

מה קרה לסוכן החשאי המפורסם ג'יימס בונד מאז שנפטר יוצרו איאן פלמינג בשנות השישים? לכאורה התשובה ידועה ותוארה בעשרות סרטים וספרים שתיארו את הרפתקאותיו ב"ימינו" בשנות השבעים השמונים התשעים והאלפיים.וממש בימים אלו יוצא למסכים עוד סרט בונד בכיכובו של דניאל קרייג בשם "קוונטום של נחמה ". אבל כמעט במקביל יצא לאור גם ספר חדש בשם "שלוח רסן" רומז שאולי ג'יימס בונד נשאר תקוע אי אז בשנות השישים ומעולם לא שרד אחריהם.

קרטל האורז / יוסי אזוב

מותחן ישראלי חדש קרטל האורז מאת המדען יוסי עזוב מביא את סיפורה של קבוצת אנשי ימין בארה"ב המבקשת להיפטר מכמויות עודפות של בני אדם בעולם באמצעות הנדסה גנטית. מותחן שהוא כל כך אנטי אמריקני ואנטי קפיטליסטי שניתן לתמוה אם הוא משקף באיזו שהיא צורה את רוח התקופה. ידיעה מהחדשות: תאילנד מנסה להוביל מהלך ליצירת קרטל אורז חדש במשותף עם ויטנאם, קמבודיה, מינאמר ולאוס.

גרג הורביץ / אבל מי זוכר. הוצאת כתר. תרגמה מאנגלית: טל ארצי.

אבל מי זוכר / גרג הורביץ

גרג הורביץ הצליח לכתוב בלש שהוא גם מותח וגם אמין במידה. ייתכן שהוא לא עוד צ'נדלר לעתיד, אך אין ספר שהוא טוב ביותר בכתיבתו הספרותית מ-גרישם או קובן

איש ללא צל / יוסי אבני–לוי

איש

איש ללא צל / יוסי אבני–לוי. הוצאת כנרת זמורה ביתן

אש זרה מאת עמוס אריכא

עמוס אריכא: השירותים החשאיים חלק א

הסופר עמוס אריכא פרסם בימים אלו את מותחן הריגול "אש זרה" לאחר שתיקה של 9 שנים. לרגל אירוע זה להלן סקירה וראיון מפורט על הקריירה הארוכה שלו הנמשכת מזה למעלה מ-50 שנה. עמוס אריכא הוא ככל הנראה כותב מותחני הריגול הוותיק והמנוסה ביותר הפעיל כיום בישראל. הוא כותב ספרים מזה יותר ממחצית מאה. ומעטים בארץ מוכשרים כמוהו כל כך בתחום זה. בעיני הקריירה שלו שעברה שינויים ותהפוכות רבים ושלבים שונים ומגוונים מייצגת בתוכה מעין סיכום של כל תולדות ספרות המתח וההרפתקאות ב-50 השנים האחרונות.

אשת חטא / פטרה המספאהר

אשת

אשת חטא / פטרה המספאהר. הוצאת ינשוף

ההיסטוריה הסודית / דונה טארט

ההיסטוריה הסודית / דונה טארט

ההיסטוריה הסודית היה רב מכר באמריקה. סופרי מתח רבים המליצו עליו בזמנו. הוא תורגם לעברית לפני כמה שנים ויצא לאור ב-הוצאת מעריב (אם אינני טועה) ונעלם מבלי שקוראים שמו לב אליו. כעת חזרה הוצאת כתר והוציאה אותו לאור מחדש.

האיש ההפוך / פרד וארגס

מכאן כל מי שיתעניין יצטרך לקרוא לבד. להבנות עם המתח, עם הפתרונות, גם של אדם זאב וגם של כל האהבות. ספר מרתק, כתוב עם הרבה הומור. עלילה מורכבת ודמויות מרתקות. הספר עליז ומהנה

ג'ון לה קארה / חברים מוחלטים. הוצאת כנרת

חברים מוחלטים / גון לה קארה

לא ברור מה היה דחוף להספיק להכניס את מלחמת עיראק. היא לא משמשת לשום דבר עקרוני בספר,יתכן שמהירות הכתיבה היא זאת שהייתה בעוכריו של לה קארה הפעם. החלק שעוסק בריגול לא ממש משכנע. כנראה שאת כל מה שהיה לו לספר הוא סיפר בעבר. הספר הוא צל חיוור של ספריו האחרים. מי שלא קרא את ספריו הישנים יכול להפיק אולי מעט הנאה מהחדש, אבל לדעתי כדאי לחזור את הספרים ההם. המרגל שחזר מהכפור ושלישית סמיילי.

 דונה טארט / הידיד הקטן.

הידיד הקטן / דונה טארט

דונה טארט הולכת ומתגלה ככותבת חשובה ומרתקת מאוד. חכמה, אינטלקטואלית ובעלת כושר התבטאות יוצא מן הכלל. מסיבה די ברורה מתייגים אותה כסופרת ספרי מתח אך האמת שהיא משתייכת לקבוצה נבחרת של סופרים שמוות לא טבעי בספר מהווה רק חוט לתלות עליו בדיקה של רעיונות שונים

גק המרטש / פטרישיה קורנוול

בימים אלה ראה אור ספר חדש, פרי עטה של סופרת המותחנים הידועה והאהודה עד מאד, פטרישיה קורנוול. קורנוול ידועה בראש ובראשונה הודות לסדרת המותחנים שלה שעסקה בקיי סקראפטה, חוקרת רפואית מטעם מדינת וירג'יניה המתמודדת תמיד בהצלחה עם רוצחים סדרתיים אכזריים ומטורפים ויכולה להם, כשהיא מדגימה שוב ושוב את עליונות האישה (הפמיניסטית) על הגבר. מדובר בסדרה שזכתה בהצלחה עצומה גם בישראל.

הנצפים ביותר

.