אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שפה


הספרייה הלאומית בירושלים

מוסדות הידע בישראל

ספריות, אקדמיות ומוסדות שימור מורשת - הם גופים של ידע שנוצר, ונצבר בהם, במטרה להנגישו לציבור. דבר זה עומד בבסיס הזיכרון ההיסטורי-אנושי. מוסדות ואירגונים אלה הופכים לרב-משימתיים ועוסקים באופן אינטנסיבי בדיגיטציה שמעלה לאינטרנט את אוצרותיהם

דורמן סמית, רכיבה לקראת נפילה, 1948.

מטפורה: בין מסורת לחידוש

האם אתם זוכרים משיעורי הספרות בבית הספר או באוניברסיטה את המונח "לשון פיגורטיבית"? בכל פעם שמזדמן לי לשמוע את המונח הזה, אני מתחלחלת מחדש. אזכורו של המונח מייצג עבורי גישה מחקרית מיושנת, המתעלמת כליל מממצאים קוגניטיביים העולים מחקר השיח.

מפת כנען

הכתב הכנעני

מאז שחר ילדותי עניינו אותי אותיות האלפבית, למה אלף?, למה בית?, מנין באו? ולמה נקראו להן כך?. לאחר פרישתי לגמלאות והתרחבות יכולות האינטרנט, האפשרות לקרוא מאמרים וספרות אקדמית, ולשאול שאלות ולקבל עליהן תשובות, נפתחה לפני הדרך לחקור את מקור הכתב, שלנו, למרות שהנושא נחקר כבר בעבר, ונלמד באוניברסיטאות, מצאתי שעדיין קיימים בו חורים שחורים ולא הכול פתור. לפני כ-4000 שנים בקרוב, החלה להתפתח באזורנו הקדום, שיטת כתיבה חדשה המבוססת על ציורים כאותיות, וזאת מתוך השפה הכנענית, השפה שהייתה מדוברת בעת ההיא.

שמות אותיות האלפבית העברי

שמות אותיות האלפבית העברי

מאמר זה בא לספר את מקור שמן הקדום של אותיות האלפבית העברי. השם הראשוני של כל אות ואות, כפי שנתנו לה הכנענים, ולאחר מכן שינוים שחלו בשמות האותיות, עקב שינוים בציורי האותיות, או על מנת להקל על הגיית השמות. חלק משמות אותיות האלפבית העברי נושאות את שמן מזה כ- 4000 שנה. האות א. האות הראשונה באלפבית הכנעני נקראה ככל הנראה בשלב הראשוני של המצאת הכתב בשם "אצבע", על-פי ציורי אותיות שנתגלו ב"ואדי אל-חול" במצרים מהמאה ה-18 לפנה"ס.

שפה פיגורטיבית אצל ילדים המאובחנים בספקטרום האוטיסטי – תיאוריות מרכזיות

שפה פיגורטיבית אצל ילדים המאובחנים בספקטרום האוטיסטי – תיאוריות מרכזיות

מטרת המאמר הנוכחי הנה להציג סקירה קצרה של 3 תיאוריות מרכזיות באוטיזם המתמקדות בהבנתם של תוצרי שפה פיגורטיבית (שפה ציורית) כגון: דימויים, מטפורות ואירוניה ובהבנתם של מצבים מנטאליים וחברתיים. אוטיזם הנה הפרעה נוירו-התפתחותית רחבת היקף הנמשכת לאורך חיי הפרט והמאופיינת בליקויים בתקשורת, בהדדיות חברתית ובקיומם של תחומי עניין מוגבלים החוזרים על עצמם. מידת החומרה של התסמינים ואופי התבטאותם שונה במידה רבה אצל פרטים המאובחנים כבעלי אוטיזם. כמו כן, קיימים שינויים בפרוגנוזה במהלך התפתחות הפרט.

בלבול השפות: בין שפת הרגש לשפת הקוגניציה

בלבול השפות: בין שפת הרגש לשפת הקוגניציה

התפיסה הרווחת הרואה בגישור משפחתי אמצעי יעיל להגיע להסדר גירושין טוב, מהיר, מאוזן ובעלות נמוכה, עשויה לעיתים להוביל לאכזבה ואף למפח נפש אצל מי מבני הזוג, וזאת בעטיו של בלבול בין שפת הרגש לשפת הקוגניציה של בני זוג המגיעים לגישור, המכונה ברשימה זו בשם: "בלבול השפות". במובן מסוים, הציפייה שבני זוג שאך זה עתה נפרדו, או שיש ביניהם עוצמת קונפליקט גבוהה, ישבו יחדיו בחדר אחד וישוחחו זה עם זה באופן מושכל ותרבותי על תנאי הסכם הגירושין, הינה פרדוקסאלית ובלתי סבירה מעצם טבעה. בעטיו של פרדוקס זה, נתפסים הצדדים לעיתים מבלי דעת "לבלבול השפות".

פרחים מדברים - שפת הפרחים

פרחים מדברים - שפת הפרחים

אתם שולחים זר פרחים למשהו אהוב, משהו יקר, מתוך מטרה לשמח, מתוך מטרה להתרגש ביחד עימו על בשורה טובה או יום חג. ואולי אתם שולחים בכדי לנחם, לעודד, ולהשתתף בצערו. מעבר לכך, שהעיקר הכוונה וכל זר ככל הנראה ישמח את הנמען, הרי שכדאי שתיקחו בחשבון את סוגי הפרחים שמהם מורכב הזר ואת צבעיו, שכן – גם הפרחים מדברים. מאחורי הסוג והצבע מסתתר מסר/רעיון. הפרחים ידברו גם עם האדם שיקבל את הזר, ולא הייתם רוצים לטעות או להטעות במסר.

חיוך ושפה: אבני דרך בהתפתחות פסיכולוגית של הילד

חיוך ושפה: אבני דרך בהתפתחות פסיכולוגית של הילד

התפתחות היא תהליך ממושך והיא מורכבת מתהליכי חברות הנבנים בהדרגה אצל התינוק ולאחר מכן הילד והנער. במילים אחרות, אנו נולדים עם יכולות חברתיות המוטמעות בנו, אולם אלו צצות ועולות על פני השטח לאט ובהדרגה עד שהן מגיעות לבשלות מלאה לקראת סיום גיל ההתבגרות כאשר האופי שלנו מעוצב ואיתו יכולת ההתבוננות שלנו והתקשורת עם הסביבה החיצונית. אחד מאבני הדרך הבולטים של ההתפתחות החברתית בגיל הינקות הוא החיוך. החיוך נחשב לחיוני להתפתחות הילד היות שהוא מהווה סימן בולט ליכולת של התינוק להגיב ולתקשר עם סביבתו המיידית באופן מודע.

שפת התנך כבבואת סיפור הבריאה

שפת התנך כבבואת סיפור הבריאה

עיסוקי בשפה העברית כמורה באולפן הביא אותי לכתיבת מחקר ארוך שנים על לשון המקרא שממנו עיבדתי את ספרי: שפת התנ"ך כבבואת סיפור הבריאה. כפל המשמעות אינו מאפיין את העברית בלבד. הבלשן הגרמני קרל אַבֶּל (1837-1906) זיהה תופעה זו במצרית עתיקה שבה אותה מילה ציינה שני מושגים מנוגדים. המילה כֵּן, למשל, פירושה היה חזק וחלש בעת ובעונה אחת. המצרים הקדמונים, לפי התיאוריה של קרל אבל, לא יכלו להבין את מושג הכוח בלי להשוות אותו לניגודו. התפתחות השפה ודובריה גרמה במשך הזמן להתפצלות המילים.

 אפיפניה - גילוי רוחני פתאומי

הסינטום של ג'ויס בסמינר 23 של לאקאן – חלק ב

הכשל ברצף של הקשר הבורומאי נובע אצל ג'ויס מחולשת הפונקציה האבהית, כלומר מהיעדר של המסמן היסודי של שם האב, היעדר שהוא התנאי היסודי לפריצת פסיכוזה. במקרה של ג'ויס הכתיבה המתענגת על עצמה, האידיוסינקרטית והאטומה לפענוח, "חיונית לחלוטין עבור האגו שלו", מאחר שאפשרה לו להימנע מפסיכוזה. באמצעות השימוש באמנות כסינטום - מיתר משלים - בקשר הסובייקטיבי מכונן האגו מחדש.

ג'יימס ג'ויס

הסינטום של ג'יימס ג'ויס בסמינר 23 של לאקאן – חלק א

לאקאן אינו מנתח את שפתו של ג'יימס ג'ויס (וגם אינו קובע שהוא משוגע, אם כי הוא מעלה זאת כשאלה), אלא מגדיר מחדש את הסימפטום הפסיכואנליטי במונחי הטופולוגיה של הסובייקט ג'ויס. הטופולוגיה כאן אינה משמשת כהסבר נוסף, כאנלוגיה למבנה ההוויה המדברת, אלא כצורה של כתיבה הממחישה את מה שחומק מהדמיוני, כלומר כגילום ממשי של ההוויה המדברת.

התנך כשפת אם, כזהות ישנה חדשה

בדורנו חוללנו את החלום שחלמו יהודים בכל הדורות: חלום שיבת ציון. למרות שהוגי הציונות היו חילוניים הם הבחינו בחושים החדים שלהם, שלא ניתן לחולל תנועת שיבה לארץ ללא הישענות על העבר. על דבר אחד לא הייתה מחלוקת, על הזיקה העמוקה לספר התנ"ך כמבטא את התקופה בה ישב העם בארצו וקיים בה חיים ריבוניים ככל עם. במאמרי על חידון התנ"ך הבטחתי לכתוב על חלקו של התנ"ך בזהותי, על התנ"ך כשפת אם.

ויקיפדיה: האנציקלופדיה העצומה בשביל אף אחד

לא צריך להציג את וויקיפדיה, האנציקלופדיה הצומחת, החיה והנושמת, שהפכה להיות אחד מצמתי המפגש החשובים והמפותחים ברשת. יש שאומרים שכל מפעל האינטרנט כולו היה שווה ולו בעבור היותו הקרקע הבוטחת עליה יכול להתקומם מגדל בבל כלל אנושי זה. וויקיפדיה צומחת לה בשלל לשונות, כלשונות התורמים לה ברחבי העולם. מן המפורסמות הוא שגודלה של וויקיפדיה בשפה מסוימת מהווה עדות כלשהי לשיעור הפעילות התרבותית בשפה זו.

הפרפורמטיב – סיפור של מושג פילוסופי

במאמר זה אני בעל מטרה צנועה, מטרתי היא להציג מושג מתוך מה שמכונה בפילוסופיה של הלשון ´פרפורמטיב´ (Performative). הפילוסוף אשר מזוהה בעיקר עם ה´פרפורמטיב´ הוא הפילוסוף האנגלי ג´ון אוסטין. הצגה מעניינת של מושג זה מופיעה בהרצאותיו של אוסטין המקובצות בספרו החשוב "How to do things with words"[i] אוסטין מבקש להצביע על כך שבנוסף למבעים הכוללים טענות, דיווחים ותיאורים ישנם בשפה מבעים מסוג נוסף שהם מבעים פרפורמטיבים. מבעים אלו מאופיינים בשתי תכונות עיקריות:

מבעים אלו הם חלק מעשייה של פעולה כמו האמירה "אני מבטיח" שמצבעת את ההבטחה.

שפה דיגיטלית ושפה אנלוגית

שפת המילים היא השפה העיקרית המשמשת בתקשורת בין בני אדם, אם תילקחנה המילים מאתנו - יתפורר עולמנו. כל החיבורים בין אדם לאדם ובין אדם למערכת שסביבו מבוססים על רשת צפופה של חוטי מילים. מילים מדוברות, מילים כתובות, מילים משודרות.

רומן לוגי- דלז / אהוד זהבי

אחת לאיזו תקופה, עשור או יותר, קם איש רוח, לרוב פילוסוף והופך להיות המשפיע על המחשבה הציבורית. כזה שכל תופעה חברתית מנותחת על ידו ודבריו מתפרסמים בעולם והוא הופך להיות סמכות רוחנית

אחרי מלחמת העולם השנייה היה זה סארטר. הוא לא היה פילוסוף חדש אלא שהצטרפותו בשנת 1968 למרד הסטודנטים הפך אותו למורה דרך חברתי לא רק בצרפת אלא בעולם כולו. הוא לא היחידי, יתכן שהיו אחרים לא פחות עמוקים ממנו אך איתרע מזלו כשהצעירים והתקשורת אימצה אותו לחיקה ברעש גדול.

הנצפים ביותר

.