אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רכב חשמלי


רכב היברידי - מומלץ או לא?

רכב היברידי - מומלץ או לא?

בתקופה שבה יוקר המחייה הולך וצומח כל הזמן, מחירי הדלק מתעדכנים חדשות לבקרים ובדרך כלל כלפי מעלה, מציאת פתרונות אלטרנטיביים שיוכלו להעניק לנו את אותה מידה של נוחות בפחות כסף הפכה להיות פעולה מרכזית בעלת משקל רב. למרבה המזל, היצרנים השונים מודעים למגבלותיו של הצרכן וכמענה על כך מספקים מגוון של פתרונות שונים שבהחלט מסייעים להקטין את היקף ההוצאות. בכל מה שנוגע לפתרונות התחבורה שלנו, עלויות השימוש הן לא הפרמטר היחיד שחשוב ויש להתייחס אל

רכבים חשמליים – היבטים שונים

רכבים חשמליים – היבטים שונים

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה ההולכת וגוברת של רכבים חשמליים מסוגים שונים ברחובות וכבישי הערים. אלו בעיקר כלים קלים, המיועדים לרוכב אחד או שניים, כגון אופניים חשמליות, קורקינטים חשמליים, וקלנועיות מסוגים שונים. הכלים שקטים, קלים לתפעול, אינם זקוקים לרישיון (בחלק מהסוגים), אינם תופסים מקום בכביש או בחנייה, ונושאים משא בכמות סבירה עבור הנוסע. גם המחיר של התפעול הינו זול, הרבה יותר מאשר דלק.

סחר החליפין של מנועי הבעירה והחשמל

התחבורה המנועית החלה את דרכה במנועי בעירה שהניעו בעיקר רכבות - הייתה זו בעירת פחם שהתקיימה מחוץ לדודי קיטור והצליחה להפיק עוצמה מספקת כדי להניע נוסעים רבים על מסילות ברזל לאורך מסדרונות בעלי שיפועים מתונים. כאשר נפרסו רשתות החשמל בתחילת המאה העשרים, החלו מנועים חשמליים לכבוש במהירות רבה מעמד הן להנעת רכבות להסעת המונים והן להנעת כלי רכב אישיים. הכנסת הליך הבעירה לתוך המנוע הפכה את המגמה, והריבונות של מנועי החשמל דעכה כמעט באותה מהירות מפתיעה שבה עלתה. לאחרונה, מנועי החשמל מרימים ראש, ובאמצעות שיפורים טכנולוגיים מנסים לחזור ולהגדיל את שליטתם במרחבי התחבורה.

תשוקה ושמה חשמלית

מאמצע המאה התשע עשרה ועד תחילת המאה העשרים רכבות הקיטור כבשו באופן קבוע ויציב מעמד של אמצעי תחבורה בינעירונית מוביל. בתוך הערים מנועי הקיטור לא הצליחו לספק מענה הולם ותושבי הערים נאלצו להמשיך להשתמש ברגליהם ובתחבורת עגלות וכרכרות רתומות לבעלי חיים. ריבוי הכרכרות בערים המתפתחות גרם לגודש, לתאונות ולאסונות רבים שנגרמו על ידי סוסים לא ממושמעים או עגלונים לא זהירים, ורחובות הכרך מלאו גללי סוסים שיצרו מטרדי ריח וזוהמה.

הנצפים ביותר

.