אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היסטוריה צרפתית


בריגדיר גנרל שארל דה גול בסביבות שנת 1942

בסרט הזה כבר היינו (והוא התחיל לפני חמישים שנה בדיוק...)

דומה שהמקבילה ההיסטורית הקרובה ביותר למה שעובר על ישראל בעשורים האחרונים, הוא התנסותה של צרפת באלג'יריה עד פינויה בתחילת שנות ה – 60.

אישה בלי ראש פריז

אישה בלי ראש

לה רגרטייה, באי סן לואי בפריז, נקרא על שם אחד מהקבלנים שהיה ממונה על חלוקת אדמות האי במחצית הראשונה של המאה ה-17. זה היה אחד מהפרוייקטים האורבניים המוצלחים ביותר של אז. אדמות מרעה לפרות הפכו למגרשי בנייה למשפחות העשירות של פריז שחיפשו מרחב להקים בו אחוזות עירוניות. הרחוב נחנך ב-1627 כרחוב לה רגרטייה. אך ב-1710 שינה הרחוב את שמו והפך לרחוב האישה מחוסרת הראש. וזאת על שום שלט פרסומת לבית מרזח שנפתח במקום ובו נראתה אישה בלי ראש, מרימה כוסית יין, עם הסיסמא: "הכול טוב". אפשר עדיין לראות את השם הישן של הרחוב חקוק באבן.

חיילים גרמנים בפריז יוני 1940

מדוע נפלה צרפת במלחמת העולם השניה

מה בעצם היה כה לקוי בהגנתה של צרפת, שהיא נפלה כטרף כה קל? ישנן הרבה תשובות לשאלה זו, ולכאורה כולן נכונות. -10 במאי החלה המתקפה הגרמנית על צרפת. מתקפה זו החלה לאחר חדשים ארוכים של הפוגה וכוננות משני הצדדים, למעשה מאז כיבושה של פולין. תקופה זו כונתה בשם "המלחמה המדומה", "מלחמת בין השמשות", או "זיצקריג".
גרמניה תקפה לפי התכנית המכונה "תכנית מנשטיין", על שם הגנרל אריך פון מנשטיין, ראש מטהו של הגנרל גרד פון רונדשטט, מפקד אחת מקבוצות הארמיות שעמדו לתקוף את צרפת.

לואי ה-‏17: בדידות אין קץ

לואי ה-‏17. ילד קטן, שאביו ואימו הוצאו להורג, גווע לאיטו בטירה קודרת כששומריו מונעים ממנו לראות אפילו את אחותו האחת

המוניות שהכריעו את הקרב על המארן

"התקופה היפה"של האחים רנו

זיל דה רה: רוצח סדרתי או קורבן ציד מכשפות?

ב-8 באוקטובר 1440 נפתח בעיר נאנט אחר המשפטים הידועים והשנויים במחלוקת במהלך כל ימי הביניים. בפני השופטים עמד אחד האנשים המוכרים והמוערכים בצרפת של אותה תקופה הברון ז'יל דה לאוואל דה רה (דה רֶץ) (gilles de laval de rais) , מרשאל צרפת, גיבור מלחמת מאה השנים ואחד מתומכיה הנלהבים ביותר וידידיה הקרובים של ז'אן ד'ארק. משפטו של דה רה התנהל במקביל בבית דין כנסייתי ובית דין חילוני שבסמכות דוכסות ברטאני.

הנצפים ביותר

.