אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עבדות


שיבה / יא ג'סי, ידיעות ספרים, תרגום: שי סנדיק

שיבה / יא ג'סי

הספר לא כתוב כספר שניתן ללמוד ממנו היסטוריה, או על מצבים היסטוריים, מלחמות או אירועים חשובים בהיסטוריה, הוא כתוב כסיפורים קצרים, כשכל דמות הוא אחד מצאצאיה של אפייה או אסי, סיפורים אישיים שדרכם אנו למדים על תלאותיהם של העבדים

המחצית הראשונה של המאה ה-17 הייתה התקופה בה הגיעו הקורסארים של אלג'יר לשיא כוחם. הייתה זו התקופה בה שגשג המסחר בצפון אפריקה הודות לפיראטיות.

משוק העבדים לתפילת ערבית

סוחרים יהודים לא בחלו מעולם בסחר עבדים ובמיקוח עם שודדי ים. פוסקי הלכה, כולל הרמב"ם, לא טרחו להתעמת עם חוסר המוסריות שבעניין

דרד סקוט - מלחמת האזרחים: השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות

מלחמת האזרחים: השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות

מלחמת האזרחים בארה"ב- מאבק בין שתי ציביליזציות ( 1861 – 1865). מאמר שני - השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות. בתקופת השלטון הבריטי היה הריכוז העיקרי של העבדים בדרום. בצפון היה מספרם נמוך והם הועסקו בעיקר בשירות בבתי עשירים. אבל, רוב הסוחרים שעסקו ביבוא עבדים מאפריקה המערבית היו מהצפון. הרטוריקה במאבק נגד הבריטים העלתה למודעות הציבור את הסתירה והצביעות שבין דרישת הלבנים במושבות לשוויון זכויות במסגרת האימפריה הבריטית ובין קיומה של העבדות.

משפחת עבדים בדרום קרוליינה בתקופת מלחמת האזרחים

החברה בדרום ארצות הברית ערב מלחמת האזרחים (1861 )

העבדים עבדו באחוזות במיגוון של תפקידים. רובם הועסקו בחקלאות, אבל היו ביניהם גם אומנים, נהגים ומשרתים. יתר על כן, היו גם עבדים שהועסקו במכרות ובתעשייה. בדרום היה נוהג של השכרת עבדים לעבודות מחוץ לאחוזה. בעוד שעד הקמתה של ארה"ב הסתמך הדרום על יבוא עבדים לצרכיו, הרי לאחר העצמאות הופסק יבוא העבדים בהסכמת הדרום, וב- 1808 נאסר יבוא עבדים בהחלטת הקונגרס. אבל הפסקת היבוא לא הביא לחיסול העבדות כגורם כלכלי, בשל הריבוי הטבעי הגבוה של העבדים, שכן, בניגוד למדינות עבדים אחרות, בדרום היה שוויון בין אחוז הנשים והגברים באוכלוסיית העבדים והמצב אף איפשר קיום משפחות.

ילדי עבדים 1870

עבדות: תפקידה בפיגור הכלכלי של הדרום האמריקאי

בקרב היסטוריונים וכלכלנים מתנהל וויכוח בנושא העבדות. הדיון מתרכז במספר סוגיות: כושר החיוניות של העבדות, מידת הרווחיות של כלכלת העבדים וחלקה של העבדות בפיגור הכלכלי של הדרום האמריקאי. במונח כושר החיוניות של העבדות הכוונה היתה לתופעת הביקוש הגובר לעבדים והעלייה המשמעותית במחירי העבדים. נוצר פער משמעותי בין ההוצאות לגידולו של העבד ובין מחירו בשוק. ההצע הכולל בשווקי העבדים הגיע ל700,000- וגידול עבדים הפך לענף רווחי.

אני טיטובה, מכשפה שחורה / מאריז קונדה

הספר "אני טיטובה" עוסק במכשפה שחורה שהייתה מעורבת בדברים. את הספר כתבה סופרת צרפתייה שחורה - מאריז קונדה. היא חוזרת לימי סחר העבדים והעבדות. בספר הזה היא מחפשת כאישה שחורה מודרנית את עקבות גזעה האבוד. היא מחפשת לא רק את זהותה אלא גם את פשר "השחורות" כעת היא מלמדת בארה"ב ספרות אנטילית

הביטול של דרום קרוליינה

בשנת 1832 הגיעה לשיאה ההתכתשות הפוליטית בין הממשל בוושינגטון לבין מדינת דרום קרוליינה. בשיא העימות, קיבלה דרום קרוליינה את החלטת "הביטול", שמשמעה פרישה מהאיחוד.

מעבדות לחירות

ונפתח ב(עוד) וידוי : שפחה חרופה אני, אמה נרצעת. כמה מתאים הוידוי הזה לפני הפסח המתנפל עלינו, בעוד רגע, לטובה. כן גם אני קראתי עשרות ספרי אמהות, גם אני מעיינת בשקיקה בכל מאמר הנושא (בוריאציות) את הכותרת : איך תגדלי את ילדייך?

הנצפים ביותר

.