אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איכות הסביבה


מתוך התערוכה: גלגולו של פלסטיק, צילום: דורית ווליניץ, באדיבות: הילה קומם

גלגולו של פלסטיק

מוזיאון האדם והחי ותאגיד המיחזור אל"ה מזמינים אתכם לבלות עם כל המשפחה, במהלך חג הסוכות, במגוון פעילויות וסדנת אומן ייחודית "אלומינצ'יק" עם אילן עזריאל יוצר המופע "אלומיניום" והפעם גם בפלסטיק.

מתוך התערוכה, צילום: עמוס רוג'ר, באדיבות: הילה קמם

מגוון המינים – עמוס רוג'ר

העולם שמסביבנו עובר תהליך מזורז ובלתי הפיך של שינוי. כדור הארץ מתחמם במהירות, מגוון בעלי החיים משתנה, הכחדה של מין אחד גורמת לשיבוש האיזון האקולוגי כולו. עד כמה האנושות אחראית למה שקורה?! תערוכתו של האמן עמוס רוג'ר עוסקת במחאה

להאכיל את העולם ולהציל את כדור הארץ

להאכיל את העולם ולהציל את כדור הארץ

מערכות השקיה יעילות יותר יפתחו את ייצור החקלאות ויגבירו אותו, במיוחד במקומות בהם מים הם מצרך נדיר. אבל רווחי פריון דורשים גם גישה מתוחכמת יותר לשימוש בדשנים כימיים, כמו גם לזבל וקטניות.

סביבה ובינוי: ערכים מתנגשים

סביבה ובינוי: ערכים מתנגשים

משה כחלון מציע זירוז בניית והוזלת נדל"ן למגורים כפי שעשה בסלולר. יש להיזהר ממסירת תיק הגנת הסביבה לידיו, כדי למנוע הפיכת ישראל לבושת שלמת בטון ומלט. ככל שהלכה והתפתחה המדינה במשך 67 שנות קיומה, הלכו וגדלו: אוכלוסייתה, תשתיותיה, כלכלתה, חקלאותה וצורכי ביטחונה. זה גרם לגידול עצום בשיעורי הצפיפות והדחיסה בה.

אקוויפרים בצרות: משבר המים בישראל

האקוויפרים התת-קרקעיים של ישראל שרויים בתהליך מתמשך של התדלדלות מאז החורף הגשום של 1991/2. אקוויפרים הנם למעשה מי תהום שחלחלו לתוך האדמה עד שנתקלו בשכבת סלע בלתי חדירה. את המים הללו שואבים באמצעות משאבות שמגיעות לעומקים של עשרות מטרים מתחת לפני הקרקע. ישנם קרוב ל 3,000 קידוחים כאלו ברחבי ישראל. שני האקוויפרים העיקריים מהם נשאבים המים הם אקוויפר החוף ואקוויפר ההר. הם מספקים כ-50% מתצרוכת המים של ישראל.

חיבוק ירוק: תערוכה בנושא איכות הסביבה ECO ART

חיבוק ירוק: תערוכה בנושא איכות הסביבה ECO ART

איכות הסביבה הוא תחום הנוגע ליחסי הגומלין בין האדם וסביבתו הטבעית או זו שנוצרה על ידיו: אקולוגיה, מדעי האטמוספירה, מדעי כדור הארץ, הנדסה כימית, הנדסת מים ועוד. תחומים אלה גם מספקים עניין לאידיאולוגיות פוליטיות וחברתיות, הקוראות להתחשבות רבה יותר בשיקולים סביבתיים. המודעות העולמית לנזק הנגרם לסביבה על ידי האדם הולכת וגדלה. בתחומים רבים ומגוונים נעשים נסיונות להוביל שינוי בנושא היחס לסביבה: חשיבה ירוקה ומיזעור הנזקים הנגרמים לטבע במהלך חיי היום - יום.

מיסוי ירוק על כלי רכב והשפעות מקזזות

מיסוי

אמצעים שונים הנבחרים להגשמת מטרות מדיניות בתחום התחבורה מתגלים בפועל כחסרי תועלת או כבעלי תועלת נמוכה מזו החזויה כתוצאה מ-"השפעות מקזזות". על "השפעות מקזזות" והשפעתן על רפורמת "המיסוי הירוק".כוונות מדיניות ו-"השפעות מקזזות"

כלי רכב דו גלגליים מנועיים והכתמה סביבתית

לשימוש בכלי רכב קלים וצמומים יש יתרונות סביבתיים מובהקים, אך כלי רכב דו-גלגליים מנועיים עלולים להכתים את סביבתם למעלה מהדרוש.כלי רכב קלים וצמומים הם בעלי יתרונות סביבתיים משמעותיים.

שיתוף מכוניות: שיקולי סביבה מול שיקולי פרט וחברה

מדיניות תחבורה מחייבת בין השאר קביעת סדרי עדיפויות בין שיקולי איכות הסביבה לשיקולים פרטיים וחברתיים מנוגדים.

קופנהגן, מופת לתחבורת אופניים

קופנהגן היא מלכה בלתי מוכתרת של תרבות האופניים העירוניות במערב.

למעלה משליש מהנסיעות בקופנהגן נערכות באמצעות אופניים, ופרנסיה שואפים לעלות את נתח השימוש באופניים למחצית מכלל הנסיעות בעיר. מה ערי ישראל יכולות ללמוד מקופנהגן?

גרמניה: תרבות הרכב – שילוב ניגודים

בגרמניה קיימת תרבות שורשית של שימוש בכלי רכב מנועיים למטרות שימושיות ולמטרות נופש וספורט. למדענים והמהנדסים הגרמניים יש חלק נכבד בתרבות המינוע, הכולל פיתוח שכלול וייצור כלי רכב מנועיים, וסלילת כבישים מהירים. בצד כל אלה מתנהלת תרבות מפותחת ומנוגדת של הגבלות על הרכב המנועי וצמצום השימוש בו, עידוד תחבורת אופניים ותחבורה ציבורית.

נתן ס. לואיס: בשורות טובות- רעות

משנתו של פרופ´ נתן ס. לואיס נושאת עמה שתי בשורות, האחת טובה והשנייה רעה. הבשורה הטובה – יש מספיק מקורות אנרגיה וחומרי דלק בעולם, הבשורה הרעה – במצב "העסקים כרגיל", רוב החיים על כדור הארץ עלולים להיכחד הרבה לפני שיגמר מלאי הנפט.

איכות הסביבה: זהירות מוקשים !!!

שוחרי הסביבה וזכויות אדם חייבים לכבד גם זכויות וחובות של השלטון, שלא לדבר על חציית גבול החוק. התנועות לאיכות הסיבה, לשמירה על הטבע, לזכויות האזרח, וכיוצא באלה גופים וארגונים וולונטריים שתכליתם להגן על הפרט, על כבודו, על זכויותיו, סביבתו ומפני שרירות הלב של השלטון, ראויים להערכה, לכבוד ולתמיכה מרבית.

נטורי קרתא סביבתיים בעולם מודרני

"נטורי קרתא", היא תנועה דתית חרדית שנוסדה על ידי בני היישוב העברי הישן בירושלים. "נטורי קרתא" הוא מונח בלשון הארמית שתרגומו העברי המילולי הוא "שומרי העיר", והם מכונים גם "שומרי החומות". "נטורי קרתא" בקשו לבטא בשמם שמירה על מסורת והסתגרות בחיק חומות העיר והעבר, והם מחצינים בלבושם, בתיהם ומנהגיהם אורח חיים שמרני מופגן הדוחה סממנים מודרניים ורואה בהם סכנה לשמד רוחני. השכונה הירושלמית הותיקה "מאה שערים" משמשת גטו ומעוז של "נטורי קרתא" ועיצובה מספק משמעות גשמית הולמת לשמם.

עולם ירוק? – ניהול משאבים במחסור

אנו מצויים כבר בתחילתה של קטסטרופה אקולוגית, המאיימת על כל הפלגים באותה המידה, ושמה - התכלות המשאבים על כל צורותיה

מה מריץ אותם - ולאן - רשמיי סתיו

שפת הירקון הייתה קשורה באחרונה עם אחד האירועים המזוויעים, אם לא המזוויע ביותר, בארץ הזאת. אבל, רצועה ירוקה זאת בלבה של תל אביב שוקקת חיים

שינוי האקלים - מדיבורים למעשים

צעיר ביקש מזקן עשיר ללמד אותו כיצד להתעשר, העשיר הושיב אותו לצדו ופתח: "זהו סיפור ארוך. כדי לחסוך אכבה את הנורה ואספר לך אותו בחושך..." העשיר לא היה צריך להוסיף יותר, המסר הובן, ההצלחה המעשית מתחילה ותלויה בצעדים מעשיים קטנים.

ב - 3 - 14 בדצמבר 2007 התקיימה בבאלי שבאינדונזיה ועידת האו"ם בעניין שינוי אקלים כדור הארץ.

טלפון סלולרי ירוק

שימוש בטלפון סלולרי עם מצלמת אינפרא אדום טרמית יכולה לאפשר למגדל בעצמו לראות כי הפצע בתוך גוף הפרה נרחב, להזעיק מיידית את הווטרינר, או להתייעץ איתו בייעוץ רפואי חזותי במקום, וכך להציל את הפרה לה ערך כלכלי רב. במחקר התכנות עם מפעל מסחרי ומומחה אבחון איפרא אדום, מצאנו כי האפשרות החדשה שמכשיר כזה יכול לפתוח של אבחון מרחוק, אפשרית וחסכונית

האם התחבורה מקרבת את הקץ?

"החממה"

האיחוד האירופי: חקיקה סביבתית ותחבורה

ירוק עולה

לובי משותף של יהודים ומוסלמים קדמונים לשימור המגוון האקולוגי

עולם התיאולוגיה והדת הם דרך הסתכלות על העולם ורכיביו השונים, כמו כן מתכון להתנהגות ואורח חיים. הדתות השונות מקנות למאמיניהן מערכת מורכבת של מצוות וחוקים שמטרתם היא לעצב את עולמם הרוחני והמעשי של בני האדם. בשורות הבאות אציע מיני-מחקר להשוואת גישות ביהדות ובאיסלאם באשר למקומם של אורגניזמים מזיקים בעולם וזכותם לחיות ולהתקיים.

עיר הגנים גוועת

ערי הגנים בארץ ישראל

בטן ריקה מול מיכל דלק מלא

צוברי אנרגיה

מקור האנרגיה לחיים על פני כדור הארץ הוא השמש. בעזרת אנרגיית השמש מתרחשים תהליכים כימיים וביולוגיים המשנים מצבי צבירה של צוברי אנרגיה. בתהליך פוטוסינתזה, צמחים מפרקים פחמן דו-חמצני הנמצא סביבם כגז ואוגרים פחמימות. בתהליכי תסיסה, שמרים, נבגים וחיידקים מפרקים חומרים אורגנים מוצקים, ובהם עמילנים וסוכרים, והופכים אותם לצובר אנרגיה נוזלי - אלכוהול, ולגז - פחמן דו-חמצני. דבורים אוספות צוף והופכות סוכרים מן הצומח לדונג ולדבש. פרות מלחכות עשב ומנצלות שומנים וחלבונים מן הצומח לבניית רקמות ואגירת אנרגיה, ולאחר תהליכים מטבוליים פולטות גללים, שאף הם צוברי אנרגיה מוצקים.

הנה באות המכוניות החשמליות

לרגל חציית קו ה-60 דולר לחבית נפט הנה סקירה על האופציה שלא נוסתה מספיק, ובראש ובראשונה בידי ישראל, הזקוקה לאנרגיה חלופית לנפט: האופציה של המכונית החשמלית. בשנים האחרונות הולכת ומתבררת עובדה שהייתה ידועה זה שנים רבות אך לא הופנמה כמעט כלל: כמות הנפט בעולם סופית ומתכלה ותיעלם לחלוטין בעוד כמה עשרות שנים.

הפוליטיקה של הטכנולוגיה / יובל דרור

העיתונאי לענייני מחשבים מדע ואינטרנטיובל דרור פרסם לאחרונה את הספר "הפוליטיקה של הטכנולוגיה" שבו הוא רומז על חוסר שקט עצום כלפי הכיוונים שלעברם נעה הטכנולוגיה היום.

סגירת צומת נאסא

סכנה חמורה ומיידית להמשך חקר האקלים בישראל

סכנת סגירה מיידית מאיימת על ארגון 'צומת נאס"א', הארגון המרכזי בישראל לחקר שינויי האקלים. סכנה המאיימת על עתיד חקר האקלים בישראל, דווקא כשמחקר זה חשוב יותר מאי פעם.

בחזרה לתקופת הברונזה?

העולם של אמצע שנות האלפיים נמצא בתהפוכות שמעטים העלו אותם על דעתם רק לפני כמה שנים. מתקפות של דתיים פנטיים מדתות כמו האיסלאם, כלי הנשק הגרעיניים "זולגים" מידיהם של מעצמות העל לידיהם של מדינות קטנות ומטורפות כמו צפון קוריאה ו-איראן ואף לידי אירגוני טרור. אוכלוסיות שלמות נודדות מארצות המזרח העניות לארצות המערב העשירות שבו בזמן סובלות מהזדקנות גוברת והולכת של האוכלוסייה

הנצפים ביותר

.