אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היסטוריה גרמנית


דגל ברית המועצות מונף בברלין - מאי 1945

מדוע הפסידה גרמניה במלחמת העולם השניה

מלחמת העולם לכאורה לא תוכננה ככזאת, לפחות לא בתאריך שבה פרצה. היטלר שאף להגיע להשתלטות על המרחב הסלאבי, אך לא באופן שבו קרו הדברים. אין זאת אומרת שהיטלר לא רצה מלחמה. הוא רצה כיבושים, קלים ככל שיהיו, עם האפשרות להימנע ככל האפשר ממלחמה, ומאידך מלחמה קלה, בשיטת הסאלאמי, בה הוא כובש מדינה אחר מדינה, בלי להיכנס למלחמה גלובאלית. הצבא הגרמני היה הצבא היחידי באירופה שהתכונן למלחמה. מולו עמדה רק צרפת, עם צבא גדול, אך מיושן, חושב במונחים של המלחמה הקודמת, ומעל לכל חסר בטחון עצמי.

הלמוט פון מולטקה הצעיר

הכשלים הצבאי של תוכנית שליפן הלכה למעשה - חלק ב

היסטוריונים צבאיים כתבו רבות על הסיבות לכשלון המהלך הצבאי הגרמני בתחילתה של מלחמת העולם הראשונה, מהלך שהוציא לפועל את תוכנית שליפן. למעשה ישנן שתי אסכולות עיקריות שמסבירות את הכשלון במונחים צבאיים. האסכולה הראשונה בוחנת את הלקונות בתהליך קבלת ההחלטות האופרטיביות של הפיקוד הגרמני בשדה הקרב באוגוסט-ספטמבר 1914, בראש ובראשונה בכל הקשור לתפקודו של הלמוט פון מולטקה הצעיר (אחיינו של מולטקה הקשיש) שכיהן כרמטכ"ל עם פרוץ הקרבות.

חיילי רייכסווהר  - 1930

הרייכסווהר כבסיס לעצמת גרמניה במלחמת העולם השניה

במלחמת העולם הראשונה שלטה בצבא הגרמני הקיסרי דעתו של הגנרל אלפרד פון שליפן. אף שמת כשנה לפני פרוץ המלחמה, הרי תוכניותיו היוו את הבסיס לצורת הלחימה ולמבנה הצבא בעת המלחמה. אחרי מלחמת העולם הראשונה נאסר על גרמניה להחזיק צבא הגדול יותר ממאה אלף חייל. הצבא המצומצם הזה, היה בפיקודו של הגנרל הנס פון זקט. פון זקט היה קצין מטה ומפקד שדה מעולה. כבר במלחמת העולם הוא נחשב כמתחרה הינדנבורג ולודנדורף, מפקדיו האגדיים של הצבא הקיסרי. הוא אכן, כראש מטהו של גנרל מקנזן, תיכנן את מתקפת טרנוב-גורליצה, שהיכתה את הצבא הרוסי, ולמעשה הביסה אותו.

באזיל לידל-הארט, אסטרטגיה של גישה עקיפה

כיצד התפתחה מלחמת העולם השניה – סדרה של משגים

ההוגה הצבאי הדגול באזיל לידל-הארט, מביא בספרו "אסטרטגיה של גישה עקיפה" חלוקה לרמות של תכנית המלחמה. ננסה להציג במאמר זה סידרה של משגים בכל שלושת הרמות, שיצרו את מלחמת העולם השניה. הפותח במלחמת העולם השניה באירופה היה אדולף היטלר. הוא השתמש עד למלחמה בפולין בנשק האיום בכח. עמי אירופה שלא רצו להלחם, העדיפו לוותר. כך נכנעה אוסטריה בלא קרב. צ'כוסלובקיה נמסרה להיטלר על מגש של כסף בידי המעצמות. כאשר פולין התעקשה שלא לוותר, בגיבויין של אנגליה וצרפת, פתח היטלר לראשונה במלחמה.

אלפרד פון שליפן

תוכנית שליפן – התכנון הצבאי הגרמני לקראת מלחמת העולם הראשונה

העקרון עליו התוכנית היתה מבוססת היה פשוט. הוא כלל ריכוז הכוח הצבאי במהלומה מרוכזת ומסיבית של שישה שבועות נגד צרפת לפי מיטב המסורת של קלאוזיביץ תוך הקצאה של כמעט 90% מהצבא הגרמני לטובת העניין. על פי ההגיון שהיטווה אנרי ז'ומיני של לחימה בקווים פנימיים, שארית הצבא הגרמני יוצב במזרח על מנת להגן מפני כוח רוסי קטן יחסית בעוד מירב הכוחות מנטרלים את האיום במערב. חיפזון ומהירות היו נקודות המפתח בתוכנית. הקו המנחה היה שיש להשלים את המערכה בצרפת מהר טרם תספיק רוסיה לגייס ולהניע את כוחותיה.

האמנם יכל הווהרמאכט לפלוש לבריטניה? חיילי ורכמאט גרמנים נכנעים בסוף המלחמה 1945

האמנם יכל הווהרמאכט לפלוש לבריטניה?

אחת הנקודות השנויות במחלוקת בהסטוריה הצבאית של מלחמת העולם השניה, היא התשובה לשאלה האם הצבא הגרמני, ה"וורמאכט", היה מסוגל טכנית לפלוש לבריטניה במלחמת העולם השניה. במאמר זה ננסה לבדוק נושא זה עד היכן שידינו מגעת, בפרט שהדברים הינם בגדר של "מה היה אילו".
צרפת נכנעה בתאריך ה-25 ביוני 1940 (אז נחתם הסכם שביתת הנשק). אם ננתח בקצרה את המערכה על צרפת (הראויה למאמר בפני עצמו), הרי שלוורמאכט היו מספר יתרונות התחלתיים.

עלייתה ונפילתה של טקטיקת הבליצקריג

עלייתה ונפילתה של טקטיקת הבליצקריג

במלחמת העולם השניה ישנן שלשה דוגמאות מוצלחות של טקטיקת ה"בליצקריג": מבצע "אבחת מגל" בצרפת; מתקפותיו של רומל באפריקה עד אל עלמיין; ומתקפתו של פאטון בתחילתה של הפלישה לנורמנדיה. (איני מציין את פולין, שכן היא לא הייתה כלל יריב שווה ערך לגרמניה). הכישלון הקולוסאלי של ה"בליצקריג" הוכח ברוסיה פעם אחר פעם. גם בקרב אל עלמיין הראשון והשני, הוכח שה"בליצקריג" אינו בלתי מנוצח. הבה ונבחן את השיטה, ומדוע הצליחה במקומות מסויימים, ונכשלה במקומות אחרים.

מה באמת קרה במבצע ברברוסה

מה באמת קרה במבצע ברברוסה

אחת התעלומות הגדולות של מלחמת העולם השניה היא מבצע "ברברוסה". כביכול מתחת לאפם של הרוסים כונס הצבא הגדול ביותר מאז ומעולם, תקף את ברית המועצות בהפתעה גמורה, התקדם בשלשה צירים, וכבש את אוקראינה בדרום, הגיע עד לנינגרד בצפון ושם אותה במצור, והגיע עד שערי מוסקבה. שם חל המהפך. המתקפה נעצרה, הצבא הרוסי עבר למתקפת נגד, הדף את הצבא הנאצי, ומוסקווה לא נכבשה. עד כאן העובדות. מכאן ואילך ניתן פתח להשערות שונות, כיצד התאפשרה הפתעה כה מושלמת, מדוע הצבא הרוסי בלם את הוורמאכט רק בשערי מוסקבה, וכמובן מה היה אילו לא היה נבלם הוורמאכט, ומוסקבה הייתה נכבשת.

חיילים גרמנים בפריז יוני 1940

מדוע נפלה צרפת במלחמת העולם השניה

מה בעצם היה כה לקוי בהגנתה של צרפת, שהיא נפלה כטרף כה קל? ישנן הרבה תשובות לשאלה זו, ולכאורה כולן נכונות. -10 במאי החלה המתקפה הגרמנית על צרפת. מתקפה זו החלה לאחר חדשים ארוכים של הפוגה וכוננות משני הצדדים, למעשה מאז כיבושה של פולין. תקופה זו כונתה בשם "המלחמה המדומה", "מלחמת בין השמשות", או "זיצקריג".
גרמניה תקפה לפי התכנית המכונה "תכנית מנשטיין", על שם הגנרל אריך פון מנשטיין, ראש מטהו של הגנרל גרד פון רונדשטט, מפקד אחת מקבוצות הארמיות שעמדו לתקוף את צרפת.

רפובליקת ויימאר - בגרמניה קמה רפובליקה

בגרמניה קמה רפובליקה

האם היו אלו שיחות? או שמא נכפה על גרמניה, האויב הגדול והעיקרי, חוזה משפיל ומנצל? גרמניה אולצה לכאורה לחתום על הסכם שלום משפיל בניגוד לרצונה. חלקים רבים נקרעו מגרמניה לטובת צרפת, פולין, בלגיה, ודנמרק (כשבעה מליון גרמנים של הרייך). שילומים עצומים הוטלו על גרמניה כדי לשלם את נזקי המלחמה שגרמה לשכנותיה ויריבותיה. צבאה של גרמניה פורק לכדי מאה אלף חייל, ללא מטה כללי, ללא חיל אויר, ועם צי להגנת חופים בלבד. האם נעשה הדבר בצדק? דעות ההסטוריונים, כמו דעות המדינאים שישבו על המדוכה באותה עת, חלוקות.

מה גרם לגרמניה לצאת למלחמת העולם השנייה?

כאשר מתבוננים בהיסטוריה של גרמניה, נתקלים בהסטוריה הדומה באופן כללי להסטוריה של אומות אחרות באירופה. היא לא הייתה מעורבת במלחמות יותר משאר ארצות, להיפך; לאנגליה וצרפת למשל, יש רקע מלחמתי רב בהרבה, מלחמות ביבשת עצמה ומלחמות קולוניאליות רבות. על כן, קשה מאד להאשים את הגרמנים על עברם כסיבה להיותם גורם מרכזי במלחמת העולם השניה. למעשה, גם במלחמת העולם הראשונה נכנסה גרמניה למלחמה לא כצד יוזם, אלא מכורח הסכם שהיה לה עם הקיסרות האוסטרו-הונגרית.

הנצפים ביותר

.