אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סוציאליזם


האוטופיה של תומס מור כמבשרת הסוציאליזם המודרני

האוטופיה של תומס מור כמבשרת הסוציאליזם המודרני

תומס מור ידוע בעיקר בזכות ספרו מ-1516 בשם "אוטופיה" - השם המלא של הספר הוא "על משטר המדינה המיטיב באי אוטופיה". על מנת להוסיף עניין ואולי כדי להתחמק מביקורת, העדיף מור בספרו להציג את טיעוניו בצורת שיחה המנהלת על ידי דמות בשם רפאל היתלודיאוס. אך אל לקורא לטעות, מור מציג מודל מהפכני של מדינה אידיאלית דמיונית השונה באופן מהותי ממודל המדינה שהיה נהוג בתקופתו. הביקורת הקשה ביותר שמושמעת בספר היא על הקניין הפרטי. כאשר בני אדם מודדים הכל על סמך שווי כספי, לא יתכן משפט צדק.

יצחק טבנקין: עיונים בכתביו - הציונות החלוצית

יצחק טבנקין: עיונים בכתביו

יש אשר יאמרו כי יצחק טבנקין היה מורה הדרך, המחנך ואפילו האדמו"ר של האסכולה הציונית חלוצית בארץ ישראל. ויש אשר יאמרו כי היה דיקטאטור ואליטיסט. בכל מקרה, בפרספקטיבה של יותר מארבעים שנה לאחר לכתו, יכולים הדברים להיראות מאוזנים יותר ודרמטיים פחות. הבנת דו-הקוטביות של תפישתו הציונית של טבנקין חשובה על מנת להבין את גישותיהם של אנשי הישוב החלוצי ציוני בימים של התבססות תנועות הפועלים בארץ ישראל במחצית הראשונה של המאה העשרים. הציונות החלוצית: עיונים בכתבי יצחק טבנקין (1888 – 1971).

טרוצקי - נפילתו גלותו וחיסולו של מהפכן

טרוצקי

טרוצקי - נפילתו גלותו וחיסולו של מהפכן / ברטרנד פטנוד. הוצאת כתר / עברית.

מי היה טרוצקי, מה אנו יודעים או זוכרים בכלל. יריב מר של סטלין. יריבות שהביאה למלחמת טיטנים.

חוק סוציאליסטי: מסתבר שעדיף לא לדון בזה

בשקט בשקט, כמעט מבלי שאף אחד שם לב, ראש הממשלה הצליח להרחיק אותנו עוד קצת מהדמוקרטיה ולקרב אותנו אל השתקת פיות. ייתכן שנתקלתם בידיעה וייתכן שלא, זו לא הייתה כותרת ראשית בשום מהדורה שצפיתי בה, למרות שמן הראוי שסיפור כזה יקים רעש וצלצולים. והסיפור הוא כדלקמן:

הקפיטליזם הסוציאלי

בספרו המפורסם של צ'רלס דרווין "מוצא המינים" מובעת התזה עליה מושתתת כל הבנתנו באשר למוצא המינים הגורס כי בכל האמור להתנהלותם בטבע הרי רק החזק שורד. בהתאם לכך הכשיר, המוכשר, המתוחכם, זה המצויד בכלים המתאימים להישרדותו, אם כמתנת הטבע ואם מפאת שהשכיל לייצרם, יגבור על סביבתו ויהפוך דומיננטי עד להכחדת האחרים. בכך יהפוך השורד לנדבך, מעשה סולם אבולוציוני, אשר עליו ישרדו הבאים אחריו על פניו וחוזר חלילה.

מתנוסס הנס על תורן

" דגל, נס,יריעה של בד בעל צבעים או עטורים מסוימים המשמשת כסמל למדינה, אגודה, לגדוד וכדומה... " (המלון העברי המרוכז –אברהם אבן-שושן עמ' 115).נכון, שאובייקטיבית, זו הגדרה נכונה, אבל מה לעשות, ההגדרה הזו השאירה לי טעם מר בפה. התאכזבתי. אני גדלתי על אמונה שדגל זה הרבה יותר מסתם יריעה של בד. או איך נאמר: "שמאטע". למה ככה לאמר: "סמרטוט". ואם נאמר דגל ישן: "אלטע שמאטע"."שאו ציונה נס ודגל" כתב משורר בשם נח רוזנבלום. הייתי קטנטן ומפעם לפעם הלכתי עם אבא שלי לשוק "מחנה יהודה" אבל אני לא זוכר שהיה שם איזה שהוא דגל מיוחד, ואני גם לא זוכר שהיו שם איזה ניסים מיוחדים. (את ציונה אני דווקא כן זוכר.

עיתון למען האנושות / אהוד מנור

עיתון

עיתון למען האנושות: הפארווערטס: מהגרים, סוציאליזם ופוליטיקה יהודית בניו יורק 1890 – 1917 / אהוד מנור. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

הסוציאליזם של רוברט אוון

רוברט אוון (1771-1858) נולד בניוטאון שבמזרח ווילס. מילדותו גילה עניין בתעשיית הטכסטיל שהתפתחה באנגליה ובעיקר במנצ'סטר. הוא הפך לאיש עסקים מצליח ובגיל 29 עבר לניו לאנארק –בסקוטלנד והקים שם מפעלי כותנה שהיו הגדולים בכל אנגליה. שלא כרבים מאנשי העסקים בני תקופתו גילה אוון עניין רב ברווחתם של עובדיו ולא רק בתפוקתם. הוא קיצר את שעות העבודה, בנה לפועליו מגורים נאותים וייסד בתי ספר לילדיהם. הוא האמין שעם שיפור בתנאי העבודה והחיים של בני האדם משתפר גם אופיים.

רוח פרצים

איך זה שבמשך עשרות שנים יש לנו איזה פרץ? שלא נותן לחברה הישראלית לשכוח מהיכן בא. כולם יוצאי מרוקו. כולם עסקו ועוסקים בשכבות החלשות של החברה. שניים מהם צמחו מתוך העבודה ולחמו למען קבוצות כאלה ואחרות של אנשי עבודה. שניים מהם, יהושע פרץ ועמיר פרץ, עלו וצפו מתוך ישובים מוכי מצוקה והיו למנהיגים אוטנטיים.

מדינת הרווחה - פציפיזם והתנגדות למיליטריזם

מאמרי האחרון בסדרה אודות מדינת הרווחה יעסוק בעיקר בקשר שבין התפיסה הסוציאל דמוקרטית והתנגדות למיליטריזם שאותה אגדיר כפציפיזם. פציפיזם במאמר זה יוגדר בהתאם להגדרתו המקורית, כרעיון אשר גורס שעלינו לשאוף לנסות כל דרך אחרת מלבד מלחמה, כתפיסה אשר תומכת במלחמה אך ורק כמוצא אחרון, כאשר אפסו הסיכויים מכל האפשרויות האחרות לפתירת סכסוכים בינ"ל ולא לפי ההגדרה שהתפתחה רק בשנות ה-30, אשר לפיה פציפיסט הוא מי שמתנגד להפעלת אלימות בכל מחיר ובכל סיטואציה (כולל במקרה של הגנה עצמית).

מדינת הרווחה חלק 5 - דמוקרטיה

איני מתנגד לטענה שהמשטר הקומוניסטי הדיקטטורי ברוסיה היה אכזרי וטוב שהוא קרס. אולם האם הפתרון של קפיטליזם קיצוני הוא אכן הפתרון שהרוסים נזדקקו לו? לעניות דעתי, התשובה לכך היא שלילית.

הנצפים ביותר

.