אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ההתנתקות


ניצחון או תבוסה?

יש וויכוח בתוכנו האם תוכנית ההתנתקות היא תוצאה של תבוסה לפלשתינים בעימות המוגבל שכפו עלינו מכוון שבסוג כזה של עימות לעולם אין הכרעה ברורה. מלחמה היא - 'ניסיון לאכוף מטרה פוליטית בכוח ונוכח התנגדות'. השימוש בטנקים ובמטוסים בקרבות ענק או, לחילופין, שימוש בצלפים במארבי בדד משקפת יחסי כוחות, זירה ומידת הפעלת הכוח אבל לא את המהות של המלחמה.

צמודי מטרה

אכן התנתקות חד צדדית והתכנסות למדינה יהודית דמוקרטית אינה פתרון לטרור, יתכן אפילו שלזמן מסוים תהיה לטרור רוח גבית, מי בדיוק יודע, מי יכול להתיימר ולדעת. אבל הימנעות מהכרעה אסטרטגית על זהותנו היא כניעה לטרור והיגררות אחרי האסטרטגיה הפלשתינית של הכל או לא כלום

אריק שרון, יוזם תוכנית ההתנתקות

מקטרים … בוכים.

דרוש שמאל חדש, כזה שממוקד בחברה הישראלית, מדבר אתה, עם כל פלגיה: חרדים ודתיים, מתנחלים ובדואים, ערבים מהגליל ועולים משדרות. שמאל שמשפיע עלינו בתוכנו, ולכן עלול גם להיות מושפע, רחמנא לצלן. שמפנה את מרצו המדיני לא לפלשתינים ולא לשוק האירופי, שלא מטיף מוסר לחברה הישראלית אלא קשוב מאד לפחדיה וחששותיה.

כשנשים אוהבות / שמואל יריב - הערות קריאה

כשנשים אוהבות / שמואל יריב - הערות קריאה

העלילה מתארת משפחה שנעקרה מגוש קטיף,את ההלם שבעקירה, את חוסר האמון באל, בצבא ובמנהיגיו. הגירוש והעקירה לא מטופלים ע"י הממשלה. ההתנתקות היא פצע כואב ומדמם בנפשות העקורים. סיפור על משפחה עם אידיאליים ציוניים שבנתה את הארץ. חלוציות היא ערך עליון ביישוב הארץ. מורשת יהודית שיש להתפאר בה, אהבה לאדמה, קיום ברית אברהם בארץ האבות,אהבה לאדם. כל האהבות האלה הוקרבו על מזבח השחיתות של מנהיגים חסרי תעוזה. הון ושלטון על כל המשתמע מכך החריבו את גוש קטיף.

המעוז האחרון

בשיאו של הסרט "המעוז האחרון" נפגשת הסופיות של ההתנחלות ברצועת עזה עם הסופניות של המחלה הקשה שפקדה את אחת הגיבורות, דתיה יצחקי. זהו מפגש קשה שעושי הסרט, אנשי הבי.בי.סי, אינם מצליחים למצות ממנו את המירב. דווקא אז מתגלה הדמות הפרטית של דתיה כאם לילדים, כרעייה לאריה שכבר חווה אובדן של אשה וכחולה המתמודדת עם סרטן קשה.

קוו ואדיס, שרון?

הפוליטיקה בישראל כמרקחה. מפץ קטן, מפץ גדול, האם שרון בכלל מתכוון להמשיך? האם יפרוש מהליכוד? לדעתי, כל השאלות האלה רלוונטיות בעיני שרון רק בקונטקסט של היכולת שלו להשלים את המשימה שלקח על עצמו, המשימה האחרונה שלו.

ההתנתקות - למה בעצם זה עבר כל כך חלק?

הכינו אותנו למראות קשים אם רק ינסו לגעת בקדושה הקרויה "התנחלות". והנה, הפינוי היה קל, המתיישבים הוותיקים הללו ארזו את הציוד, בכו, קרעו קריעה ועזבו, עזבו את השטח, הפקירו אותו במצוות הממשלה לטרור אשר הניס אותם. המפלצת התגלתה כחיית מחמד.

אוכלוסייה עבריינית, אמרנו?

הבוקר בכתה אחת ממתנחלות גוש קטיף בשידור חי, בתכנית הבוקר של ערוץ 10. אתמול, בכתה בפני ראש הממשלה.

כתום

בזמן האחרון נהיה לנו כתום בעיניים, כזה שמעורר אסוציאציות על דמויות ספרותיות גרוטסקיות במיוחד. כתום מהסוג שלובשים ועונדים ילדים וילדות, עטורי חצאיות ארוכות, בתי שחי נוטפים ומריחים לפני זמנם, ציציות שחורות מאבק, כיפות כתומות ופאות זהב רטובות לצד האוזניים הנפוחות ממאמץ.

ילדים וילדות עם מבט שטוף וזורח באקסטזה עמוקה, כשהם מתנפלים על חומה בצורה וגדולה מהם. ממש דון קיחוטה נלחם בתחנות הרוח, כשרוח פנימית דמיונית מניעה אותו.

הנצפים ביותר

.