אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התמכרות


הקשר בין התמכרות להימורים ואלכוהול

הקשר בין התמכרות להימורים ואלכוהול

כשמתבוננים על יותר לעומק על בעיית ההימורים, ניתן להיווכח כי מדובר ביותר מסתם בעיה פיננסית המשפיעה על המהמר או בני משפחתו. זוהי בעיית אובססיה, שיצאה לגמרי מכלל שליטה.

התאוששות מהתמכרויות

התאוששות מהתמכרויות

כשאנשים חושבים על אלכוהוליסטים, או מכורים, הם מדמיינים אדם משוטט ברחוב כשהוא מחבק בקבוק. למרות ההודאות המרובות של הידוענים, והסיכויים שרוב האנשים, בני משפחה או חברים סובלים מתלות כימית זו, תמונה זו ממשיכה להתקבע בחלק האחורי של המוח בקרב רוב האנשים ומרחיקה אנשים מכורים מהתודעה למצבם האישי.

התמכרות

הורות והתמכרות

כהורים לבני עשרה ולצעירים אתם בוודאי מודאגים מכך שהצעירים של ימינו מתחילים לשתות אלכוהול בגיל צעיר מאוד, שותים כמויות גדולות ולעתים תכופות. רבים גם משתמשים בסמים (דבק מגע, נייס גאי וגראס הם סמים מסוכנים), מהמרים (בעיקר באינטרנט) ומעשנים סיגריות מגיל מוקדם. התנהגויות אלו עלולות להוביל להתמכרות מסוכנת והרסנית, במיוחד כשמתחילים אותן בגיל צעיר. ככל שהקשר בין מתבגרים להוריהם נחווה בעיניהם כקרוב וטוב יותר, כך קטן היקף ההתנהגויות הסיכוניות שלהם ועולה הגיל שבו הם מתחילים להתנסות בהן - כך מצאו באופן חד משמעי מחקרים בכל העולם.

כיצד התמכרות לפייסבוק פוגעת במוחם של הצעירים

כיצד התמכרות לפייסבוק פוגעת במוחם של הצעירים

אנשים מפתחים תלות עמוקה יותר ויותר באתרים דוגמת פייסבוק, טוויטר, ווטס-אפ ואינסטגרם. טכנולוגיות אלו משנות את הדרך בה המוח עובד, מונעות מערכות יחסים ארוכות טווח, מעכבות אושר ושגשוג, ומאיימות על ההישרדות האנושית. מומחים בנוירולוגיה מצאו כי הסביבה השתנתה באופן דרסטי בעשור האחרון. רוב האנשים מבלים לפחות שעתיים מידי יום מול המחשב, סגנון חיים זה הביא לשינוי משמעותי ביכולת החשיבה ותפעול המוח לעומת דורות קודמים. חוקרים מצאו כי המוח האנושי רגיש להפליא לעולם החיצוני. חלק המוח אשר קשור לזיכרון, בדרך כלל גדול יותר.

שלטון הטכנוקרטיה אל מול פוטנציאל התודעה

שלטון הטכנוקרטיה אל מול פוטנציאל התודעה

אין ספק שבני אדם מוגבלים ביכולת התפקודית שלהם, למשל, ברמה הפיסית איננו יכולים לעוף, או בהליכה או ריצה, אי אפשר לנוע מעבר למהירות מסוימת. אך האדם המציא טכנולוגיות שמאפשרת לו לעקוף מגבלות אלו;. עבור תעופה המציאו מטוסים ועבור ריצה או הליכה המציאו מכוניות. ואילו את האוקיינוסים אפשר לחצות בעזרת ספינה. הטכנולוגיה גם מאיצה מהירויות כל הזמן; (מהירויות שיא באינטרנט) ובכך להגיע כמעט לכל מקום בלי לקום מן הכורסא. אנו מאוד גאים ביכולת הטכנולוגית שלנו ולא זו בלבד אלא שאיננו יכולים לדמיין חיינו בלעדיהן. וזה מרחיק לכת עד כדי התמכרות להם.

מדוע שבירת התמכרות קשה כל כך?

מדוע שבירת התמכרות קשה כל כך?

המילה "התמכרות" נגזרת מהמונח הלטיני "משועבד" או "חייב". כל מי שנאבק להתגבר על התמכרות, או שניסה לעזור למישהו אחר לעשות זאת, מבין למה. התמכרות היא בעלת השפעה ארוכה וחזקה על המוח, המתבטאת בשלוש דרכים שונות: כמיהה למושא התמכרות, איבוד שליטה על השימוש בו, והמשך ההרגל למרות ההשלכות השליליות. לאורך שנים רבות, האמינו מומחים כי אלכוהול ותרופות חזקות יכולות לגרום להתמכרות. אך טכנולוגיות הדמיה ומחקר חדש יותר, מראים כי פעילות מהנה מסוימת, כגון הימורים, קניות ומין יכולה לגרום למוח להאמין שהוא שותף ויוזם של פעילות זאת.

אלכוהוליסטים אנונימיים: שנים עשרה הצעדים

אלכוהוליסטים אנונימיים: שנים עשרה הצעדים

שנים עשרה הצעדים היא תוכנית גמילה שאלכוהוליסטים אנונימיים מציעים. התוכנית מבוססת על הנסיון של חברי אלכוהוליסטים אנונימיים מוקדמים, תוכנית הצעדים היא תיעוד של העקרונות והשיטות שבהן הם נעזרו להגיע לפיכחות (לאחר שגישות רבות אחרות נכשלו).

הנצפים ביותר

.